REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bilet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

Darmowe muzea - listopad 2022 r.

W 2022 r. akcja "Darmowy listopad" odbywa się w jedenastu rezydencjach królewskich. Jakie muzea można odwiedzić bezpłatnie?

Niezapłacony mandat za brak biletu. Konsekwencje są poważne

Niezapłacony mandat za brak biletu. Konsekwencje dotyczą dwóch kwestii. Rosnącej wysokości kary, ale też wykroczenia, które ten czyn oznacza.

Podwyżki cen biletów na przejazdy kolejowe

Część firm, m.in. Polregio, podnosi dziś ceny biletów. To już drugi skok kosztów przejazdów w nieco ponad pół roku.

REKLAMA

Darmowa komunikacja miejsca w Warszawie tylko dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną - od kiedy?

Warszawski Ratusz ograniczył grono obywateli Ukrainy, którzy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej w Warszawie. Od 26 lutego 2022 r. mogły z niej korzystać wszystkie osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości. Od piątku 15 kwietnia zasady bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej ulegną zmianie. Kto będzie mógł z niej korzystać?

Miasta walczą z jazdą na gapę. Gapowicze oddali 53 mln zł

Jazda na gapę - w styczniu 2022 r. liczba dłużników-gapowiczów przekroczyła 99 tys., razem mają do spłaty prawie 141 mln zł zaległości.

Bilety ulgowe dla studentów i doktorantów - nawet z legitymacją ważną do marca 2020 r.

Bilety ulgowe dla studentów i doktorantów. Posiadacz legitymacji studenckiej lub doktoranckiej ważnej w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 (do 31 marca 2020 r.) nadal może podróżować koleją na podstawie biletu ulgowego bez konieczności potwierdzenia ich ważności - przypomina Urząd Transportu Kolejowego.

Czy bilet za przejazd może być fakturą?

Resort finansów proponuje, aby bilety za przejazd środkami komunikacji były fakturami bez względu na długość przejeżdżanego odcinka. Co to zmieni dla prowadzących działalność gospodarczą?

REKLAMA

Opłaty za wstęp do parków narodowych

Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

Bilet jednorazowy za przejazd jako faktura - znika limit kilometrów

Bilet jako faktura. Bilety jednorazowe które dokumentują przejazd autostradą płatną lub usługę przewozu osób określonymi środkami transportu (np. koleje, autobusy, promy, samoloty) bez względu na długość odcinka przejazdu (obecnie obowiązuje tu limit 50 km), mają być uznawane za fakturę wg przepisów o VAT. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Rezygnacja klienta z imprezy turystycznej - kiedy możliwa i na jakich warunkach?

Sytuacja związana z pandemią koronowirusa na świecie zmienia się dość dynamicznie. Część osób zdecydowała się na podróże mimo obostrzeń z tym związanych, natomiast część klientów, którzy wykupili już wcześniej wycieczki chce zrezygnować. Kiedy i na jakich warunkach można to zrobić?

Rezerwacja biletu lotniczego u pośrednika - problemy ze zwrotem pieniędzy

Pasażerowie, którzy zarezerwowali bilety lotnicze u pośrednika mają problem z uzyskaniem zwrotu pieniędzy. Co mogą zrobić w takiej sytuacji?

Konsument może żądać zwrotu pieniędzy - nie musi godzić się na vouchery

Podróżni w UE mają prawo do zwrotu pieniędzy za anulowane bilety i wycieczki z powodu pandemii. To od nich zależy, czy skorzystają z voucherów - informuje KE w przedstawionym pakiecie dotyczącym turystyki. KE rekomenduje, żeby vouchery były atrakcyjniejszą alternatywą dla zwrotu kosztów.

Zawieszenie i odwieszenie biletu ZTM (miesięcznego i kwartalnego) z uwagi na epidemię koronawirusa [AKTUALIZACJA]

Pasażerowie, którzy zrezygnowali w czasie epidemii koronawirusa z podróży komunikacją publiczną, mogą przez internet na stronie https://zawieswkm.wtp.waw.pl/ zawiesić i odwiesić bilet długookresowy zakodowany na karcie miejskiej.

Ulgi dla pasażerów zostaną przedłużone na 2020 r.

Przedłużenie istnienia ulg do biletów komunikacji zbiorowej na rok 2020 przewiduje nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Szalbierstwo - czym jest i co za nie grozi?

Szalbierstwo jest mało znanym określeniem wśród społeczeństwa, podczas, gdy praktycznie każdy słyszał określenie "wyłudzenie". W rzeczywistości szalbierstwo jest wyłudzeniem, które dotyczy określonych sytuacji i najczęściej występuje w środkach transportu, a dokładniej w środkach komunikacji.

Jazda bez biletu w komunikacji miejskiej - opłaty, uprawnienia kontrolerów

W przypadku stwierdzenia braku ważnego biletu kontroler może pobrać od pasażera na miejscu właściwą należność za przewóz wraz z opłatą dodatkową albo wystawić wezwanie do zapłaty.

Zniżki kolejowe dla seniorów - 2018/2019 r.

Urząd Transportu Kolejowego przypomina o szeregu zniżek przysługującym seniorom. Każda osoba powyżej 60 roku życia może korzystać ze specjalnych zniżek przygotowanych przez spółki kolejowe. Poniżej zestawienie aktualnie obowiązujących zniżek dla seniorów.

Reklamacje i zwroty biletów kolejowych

Opóźnienia podróży i zmiany rozkładu jazdy pociągów są często nieodłącznym elementem i zmorą PKP. Czy wskutek tych przyczyn jako pasażerowi zdarzyło Ci się przegapić kolejne, przesiadkowe połączenie? A może popadłeś w złość wobec braku miejsca siedzącego mimo dokonania jego wcześniejszej rezerwacji? Jeśli zastanawiasz się, czy z tytułu poniesionej szkody masz prawo żądać zwrotu kosztów biletu od przewoźnika, albo po prostu zmieniłeś plany podróży na 15 minut przed planowanym odjazdem, sprawdź poniżej warunki, jakie należy spełnić, by móc odzyskać pieniądze.

Zasady przewozu osób, czyli jakie prawa i obowiązki ma podróżny

Korzystając na co dzień ze środków transportu publicznego zawieramy z przewoźnikiem umowę przewozu. Jakie są formalne zasady przewozu osób i co nam grozi za jazdę bez biletu?

Kiedy bilet kolejowy jest fakturą

Jechałem pociągiem na spotkanie z kontrahentem do miasta odległego o 250 km. Poprosiłem PKP Intercity o wystawienie faktury dokumentującej zakup biletu, ale mi odmówiono argumentując, że sam bilet jest już fakturą i dlatego nie można mi wystawić dodatkowej faktury dokumentującej zakup tego biletu. Czy ta odmowa jest rzeczywiście zasadna?

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Karta Warszawiaka – krok po kroku

Karta Warszawiaka to propozycja ze strony Urzędu Miasta Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia do wielu ulg i zniżek. Co zrobić by otrzymać i korzystać z Karty Warszawiaka? Poniżej prosty przewodnik po obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku zasadach.

Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Prawa podróżujących pociągiem i samolotem - poradnik na majówkę

Jakie prawa przysługują nam w przypadku odwołanego lotu? Co robić, gdy pociąg się opóźnia?

Nieuczciwe praktyki kolejowych przewoźników

We wzorcach stosowanych przez przewoźników znalazły się postanowienia, które wyłączały ich odpowiedzialność w razie wystąpienia tzw. ograniczenia w ruchu pociągów lub innych bliżej niesprecyzowanych okoliczności. Prezes UOKiK miała także wątpliwości do postanowienia, które mogło wydłużyć czas na rozpatrzenie reklamacji.

Niedozwolone klauzule przy sprzedazy biletów na EURO 2012

Warunki sprzedaży przez UEFA biletów na mecze EURO 2012 w Polsce zawierały 19 klauzul niedozwolonych.

Niedozwolone kaluzule w sportowych regulaminach

Pozew o uznanie za niedozwolone dwudziestu pięciu postanowień stosowanych przez UEFA został skierowany do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły postanowienia w warunkach sprzedaży biletów na Euro 2012.

Dwie kary za brak biletu

Gapowicze muszą liczyć się z wysokimi karami za brak ważnego biletu na przejazd. Osoba jadąca bez biletu może w pewnych sytuacjach zostać ukarana dodatkową karą grzywny. Kiedy jest to możliwe?

Umowa przewozu środkami komunikacji miejskiej

Umowa przewozu środkami komunikacji miejskiej zawierana jest w związku z podróżą autobusem, tramwajem czy pociągiem. Często pasażerowie nie zdają sobie sprawy z tego, że korzystając z komunikacji miejskiej zawierają umowę z przewoźnikiem. W niniejszym artykule omówione zostaną konsekwencje zawarcia umowy przewozu.

Jakie są prawa pasażera komunikacji miejskiej?

Z komunikacji miejskiej korzystają miliony Polaków. Obok samochodów to główny środek transportu. Główny obowiązkiem pasażera komunikacji miejskiej jest uiszczenie opłaty za przejazd, nie mniej jednak nie można zapominać o tym, że swoje obowiązki posiadają również kontrolerzy biletów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Jaki jest rozkład jazdy autobusów? Kiedy zostaną uruchomione specjalne linie dla pielgrzymów? Do czego uprawnia karta pielgrzyma JPII Special Pass? Podpowiadamy jak podróżować po Rzymie w czasie beatyfikacji.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie są ceny biletów w Rzymie?

W Rzymie mamy do wyboru kilka rodzajów biletów komunikacji miejskiej. Dzieci pod opieką rodzica podróżują bezpłatnie.

DGP: Jakie prawa przy zakupie biletów na Euro 2012?

Kupując bilety na Euro 2012 r. kibice będą zawierać umowę wedle prawa szwajcarskiego. Oznacza to mniej korzystne uprawnienia dla konsumentów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Doktoranci będą mieli zniżki na komunikację?

W październiku wejdzie w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nowymi zasadami gmina będzie mogła przyznać zniżki na komunikację miejską także doktorantom.

Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Takie same uprawnienia przysługują ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Zepsuty kasownik i nieskasowany bilet – kto za to odpowiada?

Za stan kasowników w środkach transportu publicznego odpowiadają przewoźnicy. Zrzucenie odpowiedzialności na pasażera jest niedopuszczalne. Co więc z mandatami za nieskasowany bilet?

Będzie większa zniżka studencka

Politycy sprawili studentom prezent i postanowili ulżyć ich kieszeni. Od nowego roku zwiększą się zniżki studenckie na przejazdy pociągami oraz autobusami. O zmianach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Tańsze bilety dla studentów

Zniżka na bilety kolejowe dla studentów wzrośnie do 49 lub 51 procent. Absolwenci studiów licencjackich będą mogli ulgowo poruszać się środkami komunikacji miejskiej.

PKP Przewozy Regionalne ukarane z łamanie praw klientów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. Spółka PKP Przewozy Regionalne ogranicza prawa swoich klientów. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

(Niekoniecznie) wymarzony koncert

W ostatniej chwili organizatorzy odwołali koncert? A może nie pojawiła się na nim długo oczekiwana gwiazda? Z analizy przeprowadzonej przez UOKiK wynika, że są to bardzo częste przypadki. Nie można zapominać o tym, że kupując od organizatora imprezy bilet stajemy się stroną umowy, która ma takie same prawa jak nasz kontrahent.

REKLAMA