REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Euro i dolar przyczyną wyższych cen sushi w polskich sklepach

Jaki wpływ na ceny ma euro i dolar? Podczas pandemii sklepy zrobiły prawie o połowę mniej promocji na sushi niż rok wcześniej. Największe spadki były w dyskontach i cash & carry – o ponad 60%. Na dużym minusie były też hipermarkety – powyżej 21%.

Rusza Platforma dla Przedsiębiorców

Platforma dla Przedsiębiorców to specjalny poradnik dla poszkodowanych branż przez COVID-19. Znajdują się tam opinie ekspertów, wyroki oraz analizy prawne. Dostęp jest bezpłatny.

Trudne początki fundacji rodzinnych w Polsce [VIDEO]

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe założenia podatkowe, dotyczące fundacji rodzinnych. Przy ich wykorzystaniu w ramach struktury spółek rodzinnych dojdzie do podwójnego opodatkowania. Przy związkach partnerskich nawet do potrójnego opodatkowania.

Czym jest windykacja polubowna i samodzielna?

Pandemia sprawiła, że przedsiębiorcy intensywnie szukają dopływu gotówki z różnych źródeł. Przebranżawiają się, wchodzą w nisze rynkowe, przenoszą działalność do Internetu. Wielu skrupulatniej dochodzi też pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach u kontrahentów, korzystając z windykacji polubownej.

REKLAMA

Ponad połowa pracowników boi się, że przegra z robotami

Pracownicy obawiają się, że przez roboty stracą pracę. Tradycyjne role zawodowe odchodzą do lamusa, tak uważają pracownicy ankietowani w badaniu PwC. Kluczowy wniosek z raportu – 60% pytanych obawia się, że automatyzacja zagraża wielu stanowiskom pracy.

Pracodawcy RP: rząd powiela stare błędy

Pracodawcy RP uważają, że rząd strzela na oślep z kolejnymi obostrzeniami. Dlaczego na przykład zamknięte zostały sklepy meblowe, budowlane, a kościoły pozostają otwarte?

Połowa firm upadnie, jeżeli nie podda się cyfryzacji

Cyfrowe oblicze firm – nie tylko polskich - wyewoluowało przez ten rok niemal nie do poznania. Do zrobienia jednak nadal pozostaje wiele, a otoczenie konkurencyjne zdaje się wywierać coraz mocniejszą presję.

Jak pandemia zmieniła firmy szkoleniowe?

Pandemia otworzyła furtkę na nowe technologie i innowacyjne pomysły – także w sektorze szeroko pojętej komunikacji i szkoleń. Z jakimi wyzwaniami musiały zmierzyć się firmy, przenosząc swoje usługi do świata wirtualnego?

REKLAMA

Tylko 7% firm jest gotowych na przyszłość [BADANIE]

Cyfryzacja firm to wyzwanie. Przy aktualnej, niestabilnej sytuacji gospodarczej, tylko około 7% badanych firm osiągnęło niemal dwukrotnie wyższą wydajność i trzykrotnie wyższą rentowność.

Poprawa efektywności energetycznej budynków w PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala osiągnąć wysoką efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej, co dzięki oszczędnościom wydatków na energię przekłada się na poprawę sytuacji finansowej samorządów oraz ochronę środowiska.

Paulina Woźniak: Czy rozmowy biznesowe mogą być podsłuchiwane? [PODCAST]

W czasie pandemii spotkania zespołowe oraz biznesowe przeniosły się do świata online. Używamy różnych dostępnych aplikacji w trakcie spotkań, nie zdając sobie sprawy, że możemy być podsłuchiwani – mówi Paulina Woźniak. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Zbliża się koniec papierowych etykiet cenowych w sklepach

Czy sklep stacjonarny może być równie atrakcyjny i nowoczesny, jak sklep internetowy? Nie tylko może, ale powinien. Z badań jasno wynika, że digitalizacja sklepów jest nieunikniona.

Jakie są nowe zasady transportu odpadów?

Celem wdrożenia nowych przepisów jest przede wszystkim ochrona środowiska oraz walka z nielegalnym przemieszczaniem i składowaniem odpadów. Jakie zmiany zostały wprowadzone i jakie będą miały one skutki w przyszłości?

Jaką rolę pełnią audyty zewnętrzne i wsparcie produkcyjne?

Coraz więcej firm zaczyna doświadczać zatorów finansowych, które stanowią poważne zagrożenie dla ich funkcjonowania. Jaką rolę pełnią w takim momencie audyty zewnętrzne i wsparcie produkcyjne?

Nie tylko Silicon Valley. Na czym polega startupowy fenomen Izraela?

W ciągu ostatnich miesięcy świat spojrzał na Tel Awiw i Jerozolimę szczególnie za sprawą ogromnych postępów w szczepieniu mieszkańców przeciw COVID-19. Jak wygląda tamtejsza scena innowacyjnych debiutantów?

Stare już nie wróci. Ile potrwa transformacja cyfrowa firm?

Biznes w 2021 będzie cyfryzować się na potęgę, wynika z raportu TEKsystems. Firmy zainwestują w zbieranie i przetwarzanie informacji oraz w analitykę. Cel, wygrać z kryzysem i konkurencją.

Dlaczego rosną ceny w budownictwie?

2,4% - o tyle w lutym 2021 roku wzrosły ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu do analogicznego okresu z 2020 roku – wynika z najnowszych danych GUS. Jakie są powody wzrostu cen?

5 głównych trendów w biznesie

5 głównych trendów w biznesie to: strategiczne wykorzystanie stosów technologicznych: budowanie lepszej przyszłości; świat w cyfrowym odbiciu: potencjał funkcjonujących na szeroką skalę, inteligentnych cyfrowych bliźniaków; ja, technolog: demokratyzacja technologii; zawsze i wszędzie: stwórz miejsce pracy w dowolnym miejscu; przejście od ja do my: wspólna systemowa ścieżka w chaosie. Jak transformacja cyfrowa wpływa na rozwój firm?

Sprzedaż alkoholu przez internet nadal nie jest uregulowana

Sprzedaż alkoholu przez internet w Polsce nie jest uregulowana, jest wyrok sądu administracyjnego korzystny dla e-sprzedawców, ale nieprawomocny. Kiedy kupujący może skorzystać z pełnomocnika? Jakie prawa ma sprzedający?

Bartosz Tomczyk: Kto będzie liderem branży fintech?

Londyn traci tytuł lidera, a centrum europejskich finansów przesuwa się na kontynent. Co z fintechem w Warszawie?

Czy przedsiębiorcę będą mogły kontrolować różne US z województwa?

Czy US będą miały większy zakres kontroli. Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad poszerzeniem zasięgu działania naczelników urzędów skarbowych. Na czym polegają te zmiany? Kogo będą dotyczyły?

Przedsiębiorcy zyskują na outsourcingu działów HR

Co drugi dział HR do niedawna korzystał z tradycyjnej dokumentacji papierowej, ale 41 proc. funkcjonowało już częściowo elektronicznie. Firmy zaczynają doceniać e-HR, bo mogą na tym sporo zaoszczędzić.

Branża handlowa apeluje o usunięcie abolicji czynszowej

Branża centrów handlowych nie jest w stanie dłużej ponosić kosztów wadliwego i szkodzącego obu stronom umów najmu przepisu w czasie obecnie trwającego, czwartego lockdownu.

Jakie są obowiązki przedsiębiorców w zakresie korzystania z energii?

Zarządzanie energią, zwłaszcza w czasach kryzysu, staje się jednym z najważniejszych narzędzi do optymalizacji kosztów funkcjonowania firmy. Jakie są wymagania prawne dla przedsiębiorców?

Jakie są strefy rozwoju gospodarczego w Chinach?

Każdy przedsiębiorca rozważający rozszerzenie swojej działalności na Chiny z pewnością doceni chińskie specjalne strefy rozwoju ekonomicznego. Czy wybrać strefę w Szanghaju, Guangzhou, Zhuhai, Shantou, Xiamen czy może raczej inną- lokalną ?

Maciej Basiński (Maslove): Do końca walczymy o kolor pistacji [PODCAST]

Czy jakość produktu to zawsze klucz do sukcesu? Jak utrzymać się na rynku w cieniu konkurencji? Czy Polacy kochają masło orzechowe? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

ZUS: rusza cykl spotkań konsultacyjnych z przedsiębiorcami

Chcemy dowiedzieć się, jak w ocenie środowiska projektowane przez nas zmiany wpłyną na komunikację z firmami – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dlaczego przyszłość rynku zależy od graczy ze świata finansów i technologii?

Doświadczenia pandemii to nie tylko zapaść w wielu obszarach gospodarki, ale również bardzo poważna próba dla branż przyszłości. Taką też jest krajowy fintech, który bardzo dokładnie odrobił lockdownową lekcję.

COVID-19. Gastronomia i fitness na dnie

Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne w lutym wystawiły o 37% mniej faktur niż w styczniu, a pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych o 51% mniej. Buntu restauratorów i branży fitness zatem nie było.

3 sposoby, jak ograniczyć używanie smartfona w pracy

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć?

Łukasz Blichewicz: Dlaczego startupowcy chcą “zdobyć Księżyc”?

Coraz więcej spółek interesuje się tzw. space-industry, której wstępna wycena pobudza wyobraźnię zarówno dużych graczy, jak i całkowicie raczkujących start-upów. Czy tylko kwestie finansowe przemawiają do portfeli początkujących przedsiębiorców? Niekoniecznie.

BDO - kolejne obowiązki dla przedsiębiorców

Od początku roku obowiązuje wymóg prowadzenia BDO w formie elektronicznej, a niej jak było dotychczas za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO w formie papierowej. Z czego wynika ta zmiana? Czy przepisy prawa obejmują wszystkich przedsiębiorców?

Pracownik uzależniony wirtualnie - co może zrobić pracodawca?

Uzależnienie od świata wirtualnego staje się problemem zawodowym. Czy i jak można pomóc pracownikom w takiej sytuacji? Gdzie szukać wsparcia?

600 tys. zł dla zwycięzców w konkursie na innowacje

600 tys. zł czeka na zwycięzców konkursu "Polski Produkt Przyszłości" organizowanego przez PARP i NCBR. Do tegorocznej, 23. edycji konkursu zgłoszono 219 projektów. Laureaci zostaną ogłoszeni 25 marca.

Płatności w chmurze. Przewaga nowoczesnych technologii w e-commerce na przykładzie Paynow

Elastyczność, wysoka wydajność przy dużej liczbie transakcji i najbardziej popularne metody płatności – takie korzyści z płatności w chmurze zapewnia Paynow.

Rusza kampania "Urodzeni Przedsiębiorcy" dla rozwoju niezależnego handlu

„Urodzeni Przedsiębiorcy” to inicjatywa, której misją jest docenienie, wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń oraz edukacja na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

Czy Standard Usług Zdalnego Uczenia się będzie wsparciem dla firm szkoleniowych?

Standard Usług Zdalnego Uczenia się „SUZ” to rozwiązanie dla dostawców i odbiorców usług rozwojowych. Czym jest SUZ? Kto może z niego skorzytać?

Gowin przedstawił Białą Księgę Rozwoju Przemysłu

Finansowanie działalności innowacyjnej przedsiębiorców, krótkie i nieskomplikowane procedury administracyjne, stabilne i proste przepisy – takie wnioski płyną z podsumowania konsultacji w sprawie Białej Księgi Rozwoju Przemysłu.

#jednazwielu Nowy atrybut dla firm prowadzonych przez kobiety

#jednazwielu to nowy atrybut w Google Moja Firma, który pozwala wyróżnić się w wyszukiwarce i na Mapach Google biznesom prowadzonym przez kobiety. Jak skorzystać z atrybutu? Co oprócz oznaczenia daje atrybut?

Kryzys wywołany pandemią przyniesie innowacje na niespotykaną dotąd skalę

Coroczny raport Accenture „Fjord Trends 2021” wskazuje 7 najważniejszych trendów, które będą kształtować społeczeństwo i otoczenie biznesowe, a tym samym krajobraz technologiczny. Jak zmienią się zespoły, biznes i zarządzanie?

Czy można zarobić na rynku asystentów głosowych?

Rynek asystentów głosowych przestał być pieśnią przyszłości, a stał się codziennością. Jak będzie się rozwijała ta technologia? Czy na sztucznej inteligencji można zarobić?

Słabe szanse na taki wzrost gospodarczy o jakim mówi rząd [VIDEO]

Europa jest w dużych tarapatach gospodarczych. Wyniki polskiej gospodarki nie są na tyle lepsze, aby tegoroczny wzrost gospodarczy okazał się taki, jak chce rząd.

Rynek ocenia serwisy sprzętu elektronicznego

Kontakt z serwisami elektroniki jest oceniany podobnie pozytywnie zarówno przez klientów (84,8% pozytywnych ocen), jak i sprzedawców (81,4%). Na co jednak narzekają klienci? Jak właściciele serwisów mogą poprawić jakość usług?

Rynek aplikacji pobije rekord? Czarnym koniem branża sportowa

Aplikacje mobilne nie tylko wychodzą obronną ręką z kryzysu pandemicznego, ale według analityków rynku stają się wyjątkowo kuszącą propozycją dla potencjalnych inwestorów. Asy? Szczególnie interesującym trendem okazują się produkty dla miłośników sportu.

Spadek w eksporcie - czy 2021 r. będzie lepszy?

Polski eksport zanotował spadek o 0,3% rok do roku, a jego wartość sięgała 237,5 mld euro. Tym samym, pandemia przerwała wieloletni okres wzrostu obrotów sprzedaży zagranicznej. Jak radzą sobie polskie firmy eksportowe?

Czy rynek leasingu wróci do poziomu finansowania sprzed pandemii?

Branża leasingowa w 2020r. udzieliła łącznego finansowania o wartości 70,1 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie -10,1% (r/r.). Ile wyniesie dynamika wzrostu rynku w 2021 roku? Kto jest odbiorcą leasingu?

Ile czasu potrzebuje biznes, aby wrócić do poziomu sprzed pandemii?

Według raportu „The European Double Up: A twin strategy that will strengthen competitiveness" , europejscy liderzy biznesowi spodziewają się powrotu do poziomu zysków sprzed pandemii średnio w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Jest „Licznik Strat Lockdownowych”. Jaką kwotę pokazuje?

W Warszawie pojawiły się ekrany wyświetlające Licznik Strat Lockdownowych. Ile od marca 2020 r. straciła polska gospodarka w wyniku wprowadzenia lockdownu?

Piotr Winek: Tworzenie społeczności, która się nawzajem wspiera to najlepsze wsparcie dla biznesu [WYWIAD]

Relacje inwestorskie, ale i szerzej – kontakty w biznesie to element, który z jednej strony jest niezbędnym fundamentem każdej działalności, jednak z drugiej (paradoksalnie) – bywa często pomijany. Czy przedsiębiorcy mają czas na budowanie szczerych relacji?

5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość

Tranzycja biznesowa nabiera na znaczeniu, bo unowocześnianie przedsiębiorstw umacnia ich pozycję na rynku, a także sprawia, że stają się one bardziej odporne na dynamiczne zmiany gospodarcze.

REKLAMA