REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dyrektywy ue

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek raportowania niefinansowego – nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Przyjęta przez Parlament Europejski Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku zobowiąże duże firmy do raportowania niefinansowego. To początek drogi do zwiększenia odpowiedzialność biznesu za zmiany klimatyczne oraz ważny krok w kierunku zeroemisyjności. Zielona transformacja firm może zostać wsparta nowymi programami dotacyjnymi, takimi jak np. europejski FENG, FEnIKS czy funkcjonującą już od kilku lat ulgą B+R dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Synergia wszystkich dostępnych instrumentów to szansa na miliardowe wsparcie dla firm.

Dyrektywa CSRD – szansa na zieloną transformację polskiego biznesu

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), zatwierdzona przez Radę UE ma wymóc prowadzenie biznesu w taki sposób, aby dążył on m.in. do zeroemisyjności. Do raportowania niefinansowego w pierwszej kolejności, od 2024 roku, będą zobligowane duże firmy. W kolejnych latach grono podmiotów będzie stopniowo rozszerzane.

Europejski akt o dostępności (EAA) - czym jest i kogo dotyczy?

Europejski Akt o Dostępności (EAA) to dokument wskazujący wymogi dostępności wybranych produktów i usług. Co oznacza dla konsumentów?

Nowe zasady transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek

W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Głównym celem nowelizacji jest ujednolicenie procesu reorganizacji transgranicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony wierzycielom, pracownikom i wspólnikom mniejszościowym spółek. Projekt zaprezentowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wdrożyć unijną dyrektywę 2019/2121.

REKLAMA

UE zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce do wielu urządzeń

UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o uniwersalnej ładowarce. Oznacza to, że w 2024 r. obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych (np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek) stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem.

TSUE: umowa może zostać uznana za fakturę VAT

W wyroku z dnia 29 września 2022 roku TSUE w sprawie o sygnaturze C-235/21 stwierdził, że umowa po której zawarciu strony nie wystawiły faktury, może zostać uznana za fakturę VAT. Musi jedynie zawierać wszystkie informacje niezbędne do ustalenia czy nabywcy przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Unijny Omnibus - wysokie kary na razie nie w Polsce?

28 maja weszła w życie unijna dyrektywa, tzw. Omnibus, na nowo regulująca wiele obszarów e-commerce oraz wzmacniająca pozycję konsumentów wobec e-sklepów. Spośród nowych regulacji, na uwagę zasługuje unormowanie zasad publikowania opinii o sklepach internetowych. Jakie obowiązują teraz zasady? De facto nie można już kupować opinii, co nie ukrywajmy zdarzało się nagminnie. Trzeba będzie też szczegółowo informować o cenach produktów objętych promocją. Za łamanie zasad grożą surowe kary: 2 miliony złotych albo 10% dochodów. Prawo obowiązuje zgodnie z przepisami unijnymi ale w Polsce na razie nie ma instytucji, która może jego stosowanie kontrolować i nakładać kary. W naszym kraju nie dostosowano bowiem prawodawstwa. Nowe przepisy analizuje mec. Robert Szczepanek z kancelarii prawnej Causa Finita.

UE: zakaz kupowania płatnych opinii i więcej ochrony w e-sklepach

28 maja weszła w życie unijna dyrektywa, tzw. Omnibus, na nowo regulująca wiele obszarów e-commerce oraz wzmacniająca pozycję konsumentów wobec e-sklepów. Spośród nowych regulacji, na uwagę zasługuje unormowanie zasad publikowania opinii o sklepach internetowych.

REKLAMA

Wyprzedaże, pokazy handlowe, zakupy internetowe - co się zmieni?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. Nowe przepisy mają na celu m.in. wyeliminowanie nieprawidłowości podczas wyprzedaży.

Nieuczciwe promocje, fałszywe opinie. Co zmienią unijne przepisy?

Unijna dyrektywa Omnibus ma ukrócić nieuczciwe promocje. Konsumenci będą też chronieni przed fałszywymi opiniami o produktach i usługach.

Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

Pakiet mobilności 2020 - czym jest, jak się przygotować?

Pakiet mobilności dotyczy państw Unii Europejskiej i wejdzie w życie w 2020 r. Wprowadza zmiany w prawie transportowym, które są niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Jak przygotować się do wejścia w życie pakietu mobilności?

Delegowanie pracowników - zmiany 2020

Już w lipcu 2020 r. mają wejść w życie zmiany w delegowaniu pracowników. Wszystko to za sprawą nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Sprawdź, co się zmieni.

Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dotyczy głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy. Ile czasu państwa członkowskie mają na wdrożenie przepisów wykonujących dyrektywę?

Dyrektywa o treściach cyfrowych i dyrektywa o sprzedaży towarów

15 kwietnia 2019 r. Rada UE przyjęła pakiet, na który składają się: dyrektywa o umowach na dostarczanie treści i usług cyfrowych (dyrektywa o treściach cyfrowych) i dyrektywa o umowach na sprzedaż towarów (dyrektywa o sprzedaży towarów). Formalne przyjęcie oznacza zakończenie procesu prawodawczego. Dzięki tym nowym przepisom konsumentom łatwiej i bezpieczniej będzie kupować a firmom sprzedawać za granicą towary i treści cyfrowe.

Portability, czyli przenoszalność treści w UE

Portability w wolnym tłumaczeniu oznacza przenoszalność. Abonenci w kraju czasowego pobytu w UE mają prawo dostępu do tych samych treści jak w państwie zamieszkania. Na jakich zasadach?

Czy znikną memy i pojawi się podatek od linków?

Parlament Europejski na czas wakacji wstrzymał pracę nad "ACTA 2", czyli najnowszą dyrektywą dotyczącą praw autorskich. Wspomniana dyrektywa wzbudziła silny sprzeciw wiele wśród internautów, którzy obawiają się, że Unia Europejska chce ich pozbawić jednego z najsłodszych owoców współczesnego internetu, czyli memów. Strach wzbudza także tzw. podatek od linków. MKiDN uspokaja: nie ma się czego obawiać, a zmiany nie są jeszcze przesądzone.

Problemy w interpretacji i tłumaczeniu tekstu prawnego

Wzrost aktywności ze strony prawodawcy europejskiego powoduje rosnące zapotrzebowanie na korzystanie z usług prawnych specjalistów prawa europejskiego. Istnieje bowiem potrzeba sięgnięcia do tekstów źródłowych aktów prawnych, które podlegają implementacji do prawa polskiego. Niestety rzeczywistość często rozczarowuje w tym aspekcie – i tak mamy do czynienia z sytuacjami, w których prawnicy, organy administracyjne i sądy, a czasem sam ustawodawca w wyniku implementacji wypaczają idee aktu prawnego.

Nowa dyrektywa może utrudnić działalność pracodawców

Niepokój pracodawców budzą rozbudowane regulacje dotyczące mechanizmu korzystnych dla pracowników domniemań w przypadku braku przekazania stosownych informacji, czy ochrony przed zwolnieniem i rozkładu ciężaru dowodu.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy wchodzi w życie

Przepisy nowelizujące Kodeks postępowania karnego, a wprowadzające Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) wchodzą w życie. Dzięki nowelizacji polskie sądy lub inne organy będą mogły zwrócić się z wnioskiem do innego państwa UE o przeprowadzenie dowodu, który znajduje się w tym państwie. Nowe przepisy umożliwią także państwom UE występowanie do Polski o przeprowadzenie dowodu znajdującego się w naszym kraju.

Nowe zasady zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

Rada Ministrów opowiedziała się za projektem ustawy regulującej zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w Polsce. Nowe przepisy mają dostosowują polskie prawo do przepisów unijnych w zakresie praw autorskich i pokrewnych.

Zmiany w ustawie o imprezach turystycznych - 2018 r.

Sejm, zdecydowaną większością głosów, przyjął projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Nowe przepisy zakładają m.in. nałożenie na przedsiębiorców oferujących pakiety dynamiczne takich samych obowiązków jakie mają organizatorzy turystyczni.

Antykoncepcja awaryjna na receptę zgodna z prawem UE

Komisja Europejska orzekła, że przywrócenie lekarskiej kontroli nad sprzedażą tzw. pigułki dzień po w Polsce było dopuszczalne i nie narusza prawa UE. KE podkreśliła, że jej decyzja zezwalająca na obrót środkiem bez recepty nie oznacza obowiązku eliminacji kontroli.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r.

W 2018 r. wejdą w życie zmiany w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Nowelizacja wprowadzi nie tylko obowiązkową elektronizację zamówień publicznych, ale także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (dalej: JEDZ). Zastąpi on dość obszerną dokumentację, którą do tej pory należało zgromadzić.

Unikanie opodatkowania przez międzynarodowe koncerny - regulacje

W dniu 29 maja 2017 r. przyjęto regulacje mające na celu przeciwdziałanie unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

UE zapowiada nowelizację dyrektywy audiowizualnej w celu ochrony nieletnich

Zdaniem komisji Parlamentu Europejskiego konieczna jest nowelizacja dyrektywy audiowizualnej w celu ochrony nieletnich. Nowe przepisy będą skierowane do serwisów takich jak Youtube, Vimeo, Netflix.

Organizacje zbiorowego zarządzanie prawami autorskimi - zmiany 2017 r.

ZAiKS i inne działające w Polsce organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskim muszą przygotować się na zmiany wynikające z nowej dyrektywy UE. Dotyczą one licencji wieloterytorialnych w zakresie wykorzystywania utworów muzycznych w internecie.

RODO: Ochrona danych osobowych – zmiany 2018 r.

W związku z gruntowną reforma przepisów UE, państwa członkowskie są zobowiązane implementować nowe przepisy o ochronie danych osobowych. Zmiany jakie nas czekają w 2018 r. dotyczą m.in. zasad składania wniosku o usunięcie danych z Internetu czyli prawa do bycia zapomnianym.

Surowe kary za oszustwa na szkodę budżetu UE - dyrektywa PIF

Dyrektywa PIF ma wprowadzić wspólną definicję przestępstw na szkodę interesów UE. Do przestępstw takich należą chociażby pranie brudnych pieniędzy, sprzeniewierzenie funduszy oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT.

Ceny gazu ziemnego od 2017 r.

Ceny gazu ziemnego nie będą już regulowane. Uwolnione zostaną ceny gazu dla przedsiębiorstw oraz innych odbiorców. Do odbiorców tych nie należą jednak użytkownicy w gospodarstwach domowych.

Dyrektywa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi do konsultacji

Do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu dyrektywy w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi zachęca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Konsultacje potrwają do 15 października br.

Nowa dyrektywa konsumencka ułatwi zakupy w sieci

Nowa dyrektywa unijna zharmonizuje przepisy prawa na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. Dla konsumentów oznacza to ułatwienie zakupów w sieci.

Zużycie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Przyjęta nowelizacja dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego przewiduje m.in. dodatkowe narzędzia do walki z nielegalnym eksportem zużytego sprzętu. Nowelizacja oznacza konieczność zmian w polskim ustawodawstwie.

Będą nowe zasady etykietowania produktów spożywczych

Przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym będą musieli zmienić etykiety swoich produktów w celu dostosowania ich do nowych wymogów prawa unijnego. Obowiązkowa będzie informacja m.in. o wartości odżywczej produktu.

Dyrektywa Unii Europejskiej

Dyrektywa jest jednym z aktów prawnych wydawanych prze Unię Europejską. Należy do aktów prawa pochodnego.

Łatwiejsze reklamacje w sklepach internetowych

Wszyscy konsumenci, którzy będą chcieli złożyć reklamacje do sklepu internetowego będą mogli to uczynić w specjalnie do tego przeznaczonym punkcie kontaktowym. Tak wynika z noweli ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

REKLAMA