REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Taryfy [w prawie energetycznym]

Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej przez te podmioty działalności gospodarczej określonej w ustawie Prawo energetyczne.

Tajemnica ubezpieczenia

Tajemnica ubezpieczenia dotyczy wszelkich informacji związanych z poszczególnymi umowami ubezpieczenia.

Unieważnienie małżeństwa

Unieważnienie małżeństwa oznacza stwierdzenie przez sąd, że nie zostało ono ważnie zawarte.

Tajemnica skarbowa

Tajemnicą skarbową objęte są indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów.

REKLAMA

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to uprawnienie pracownicze przysługujące z tytułu urodzenia dziecka. Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka.

Tajemnica radcy prawnego

Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze przysługujące zarówno matce jak i ojcu dziecka (będącymi pracownikami) celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa należy rozumieć nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

REKLAMA

Tajemnica notarialna

Tajemnica notarialna oznacza, że notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne. Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po odwołaniu notariusza.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest prawem podmiotowym pracownika o charakterze osobistym, co oznacza, że pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu ani przekazać go na inną osobę. Urlop należy wykorzystać w naturze – rekompensata pieniężna przysługuje w ściśle określonych przypadkach.

Tajemnica bankowa

Tajemnica bankowa to wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.

Urlopy bezpłatne

Pracownik ma prawo wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę. Pracodawca może udzielić urlop pracownikowi tylko na jego wniosek. Nie można zmusić pracownika żeby wystąpił z takim wnioskiem.

Tajemnica adwokacka

Tajemnica adwokacka to tajemnica zawodowa adwokata, wynikająca z jego działalności zawodowej.

Urząd Patentowy

Urząd Patentowy to centralny organ administracji rządowej w sprawach z zakresu własności przemysłowej. Urząd podlega Radzie Ministrów. Nadzór nad jego działalnością sprawuje z ramienia Rady Ministrów minister właściwy do spraw gospodarki. Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje statut Urzędowi Patentowemu, w którym w szczególności określi organizację, strukturę i zasady kierowania Urzędem oraz podział kompetencji, z uwzględnieniem statusu ekspertów, urzędników służby cywilnej i innych pracowników.

Urząd Regulacji Energetyki

Urząd Regulacji Energetyki pełnie rolę regulatora sektora energetycznego. Urząd został powołany do życia w 1997 r. w celu regulacji i kontrolowania rozwoju rynku energii, przekształcającego się z rynku monopolistycznego w rynek konkurencyjny. Instytucją tą kieruje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (dalej Prezes URE).

Świadek koronny

Świadek koronny to podejrzany, który zgodził się zeznawać jako świadek w sprawie przestępstw popełnionych przez inne osoby, w zamian za obietnicę państwa co do zakresu ścigania lub ukarania.

Świadek incognito (świadek anonimowy)

W przypadku gdy zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd (w postępowaniu przygotowawczym – prokurator), może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka m.in. danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie.

Usiłowanie [popełnienia przestępstwa]

Usiłowanie to jedna z form popełnienia przestępstwa. Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

Świadectwo pracy

W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Świadectwa założycielskie

Świadectwa założycielskie to dokumenty wydawane celem wynagrodzenia za usługi oddane przy powstaniu spółki. Świadectwa założycielskie są dokumentami imiennymi. Mogą one być wydawane najwyżej na okres 10 lat od chwili zarejestrowania spółki. Świadectwa założycielskie nie są papierami wartościowymi, lecz dokumentami legitymacyjnymi.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Ustanowienie odrębnej własności lokalu regulują przepisy Ustawy o własności lokali. Przedmiotem ustanowienia odrębnej własności lokalu jest samodzielny lokal mieszkalny.

Świadectwa użytkowe

Świadectwo użytkowe to dokument, który spółka może wydawać akcjonariuszom w zamian za umorzenie ich akcji.

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, chyba że istnieją przeszkody do uznania takich orzeczeń.

Świadectwa tymczasowe

Świadectwa tymczasowe są papierami wartościowymi wydawanymi akcjonariuszom, do chwili pełnego pokrycia objętych przez nich akcji na okaziciela (mają oznaczony okres ważności, który kończy się z pełną wpłatą na akcje). Świadectwa tymczasowe są dokumentami imiennymi.

Świadczenie

Świadczenie to zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania, które czyni zadość ochronie interesów wierzyciela. Świadczenie może polegać na działaniu lub zaniechaniu.

Uznanie za zmarłego

Uznanie za zmarłego dotyczy sytuacji, w których mimo upływu czasu (określonego w ustawie) i przeprowadzenia odpowiedniego postępowania wyjaśniającego, nie udało się ustalić czy dana osoba żyje, czy zmarła.

Środki probacyjne

Środki probacyjne to środki stosowane wobec sprawcy przestępstwa pozostającego na wolności, stosowane przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego, warunkowym zawieszeniu wykonywania kary albo warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbywania reszty kary. Są to także środki stosowane wobec sprawcy w przypadku orzeczenie kary ograniczenia wolności.

Użyczenie

Przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (ruchomych – oprócz rzeczy zużywalnych, i nieruchomości). Umowa zawierana jest na czas oznaczony lub nie oznaczony.

Śledztwo

Śledztwo to forma prowadzenie postępowania przygotowawczego, uregulowana przez przepisy kodeksu postępowania karnego.

Szkoda majątkowa

Mianem szkody można określić wszelkie uszczerbki w dobrach lub interesach prawnie chronionych, których poszkodowany doznał wbrew własnej woli.

System sprzedaży lawinowej

Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej polega na proponowaniu nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji, które to osoby uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie. Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Superkasacja

Jest to kasacja od orzeczenia Sądu Najwyższego, które zapadło w następstwie rozpoznania kasacji.

Sukcesja

Sukcesja to sposób pochodnego nabycia prawa, w skutek którego powstaje stosunek następstwa prawnego pomiędzy poprzednikiem a nabywcą. Wyróżniamy sukcesję syngularną oraz sukcesję uniwersalną.

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie, osobom fizycznym i osobom prawnym, nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa a położonej w granicach administracyjnych miast oraz gruntów Skarbu Państwa położonych poza tymi granicami, lecz włączonych do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazanych do realizacji zadań jego gospodarki oraz gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Subskrypcja akcji

Przez subskrypcję akcji należy rozumieć formę zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego. Zarząd oferuje, w drodze ogłoszenia, akcje, co do których służy prawo poboru.

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku to sądowe (bądź urzędowe – można złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem) potwierdzenie kto i w jakim stopniu dziedziczy po zmarłym. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Stan wyższej konieczności

Stan wyższej konieczności to instytucja prawa karnego polegająca na poświęceniu jednego dobra w celu ratowania innego dobra zagrożonego bezpośrednim niebezpieczeństwem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Wadium

Wadium to określona suma pieniędzy składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy; inaczej kaucja lub zastaw.

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to rodzaj umowy, którą zawiera prowadzący przedsiębiorstwo (sprzedawca) z osobą fizyczną (kupującym), przedmiotem transakcji jest rzecz ruchoma nabyta na własne potrzeby kupującego.

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka dotyczy sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa rzeczy ruchomej (nie dotyczy energii elektrycznej i gazu), osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą [towar konsumpcyjny].

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli to szczególne stany faktyczne, przewidziane przez ustawodawcę, które skutkują pozbawieniem oświadczenia woli skutecznością prawną.

Waloryzacja

Przez waloryzację należy rozumieć ustalenie istniejących zobowiązań pieniężnych przy zmianie systemu pieniężnego, przywracanie wartości zdeprecjonowanym wierzytelnościom pieniężnym.

Sprzedaż

Na podstawie umowy sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Sprzeciw od nakazu zapłaty [w postępowaniu upominawczym]

Sprzeciw od nakazu zapłaty to rodzaj środka odwoławczego od wymienionego nakazu

Wartość przedmiotu sporu

Wartość przedmiotu sporu to, w sprawach o roszczenia pieniężne (zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu), podana kwota pieniężna. W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu podaje się w złotych – zaokrąglając ją w górę do pełnych złotych. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.

Warunek

Przez warunek rozumie się zastrzeżenie ważności czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Warunkowe zawieszenie wykonania kary to jeden ze środków probacyjnych polegający na wstrzymaniu realizacji orzeczonej kary na ściśle oznaczony okres próby, którego przebieg decyduje, czy kara ta zostanie ostatecznie zastosowana.

Spółka partnerska

Spółka partnerska to spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Weksel

Weksel to rodzaj papieru wartościowego (imiennego lub na zlecenie), w którym wystawca weksla (zwany trasantem) zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy weksla (remitenta) zapłaty określonej sumy pieniężnej (określamy to mianem weksla trasowanego), albo sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla (weksel własny, sola weksel).

REKLAMA