Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kara. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kara.
Na czym polega zatarcie skazania (art. 106)
Aktualizacja: 26.07.2011
Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru. Skazania za przestępstwa są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Karnym. Skutkiem zatarcia skazania jest usunięcie tego faktu z dokumentacji, w wyniku czego sprawca może uchodzić za osobę niekaraną. »
Jakie czyny zabronione nie przedawniają się (art. 105)
Aktualizacja: 26.07.2011
Przepisów dotyczących przedawnienia karalności nie stosuje się do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych. Nie stosuje się ich również do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. »
Kiedy bieg przedawnienia zostaje wstrzymany (art. 104)
Aktualizacja: 26.07.2011
Przedawnienie nie biegnie, jeżeli przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego; nie dotyczy to jednak braku wniosku albo oskarżenia prywatnego. »
Kiedy przedawnia się wykonanie kary (art. 103)
Aktualizacja: 26.07.2011
Jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło zbyt dużo czasu, wówczas wykonanie kary nie jest możliwe z powodu przedawnienia wykonania kary. »
Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)
Aktualizacja: 26.07.2011
Jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu. »
Kara pieniężna dla rodziców niepokornego dziecka
Aktualizacja: 06.10.2011
Nasz syn sprawia problemy wychowawcze. Sąd zobowiązał nas jako rodziców do współpracy ze szkołą, do której uczęszcza. Czy sąd może nałożyć na nas jakąś karę, jeżeli nie wywiążemy się z nałożonego obowiązku? »
Na jaki okres można zawiesić wykonanie kary?
Aktualizacja: 20.07.2011
Warunkowe zawieszenie kary to środek probacyjny. Wiąże się on zatem z poddaniem sprawcy próbie. O tym na jaki okres czasu będzie stanowił próbę decyduje sąd w oparciu o przepisy kodeksu karnego. »
Jaka kara grozi osobe pomagającej w dokonaniu przestępstwa?
Aktualizacja: 13.07.2011
Kodeks karny wyróżnia formy zjawiskowe popełnienia czynu zabronionego. Są to pomocnictwo i podżeganie. Warto pamiętać, że pomocnik ponosi odpowiedzialność karną. »
Na czym polega kara ograniczenia wolności?
Aktualizacja: 20.07.2011
Drugą wymienioną w kodeksie karnym karą jest ograniczenie wolności. Jest to kara nieizolacyjna, wymierzana najczęściej za lżejsze przestępstwa. Może ona jednak przybierać wiele postaci. »
Kiedy sąd może wymierzyć karę dożywotniego pozbawienia wolności?
Aktualizacja: 20.07.2011
Najsurowszą karą przewidziana przez polski kodeks karny jest kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jest to kara orzekana za najcięższe przestępstwa. Jest ona substytutem kary śmierci. »
Kiedy sąd może odstąpić od wymierzenia kary?
Aktualizacja: 20.07.2011
Polskie prawo daje sądom karnym możliwość odstąpienia od wymierzenia kary. Oczywiście sądy nie w każdej sytuacji mogą tak postąpić. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze sprawca przestępstwa, któremu udowodni się winę musi ponieść karę. »
Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?
Aktualizacja: 20.07.2011
Polskie prawo karne przewiduje w pewnych sytuacjach nadzwyczajne złagodzenie kary. Stosuje się je wtedy gdy nawet najłagodniejsza kara jest zbyt surowa dla sprawcy. Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary musi jednak wynikać z konkretnego przepisu kodeksu karnego. »
Kiedy przedłuża się karalność czynu?
Aktualizacja: 19.07.2011
Co do zasady karalność czynów po pewnym czasie ustaje. Mówimy wtedy o przedawnieniu karalności czynu. W pewnych okolicznościach przedawnienie karalności czynu może ulec przedłużeniu. »
Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?
Aktualizacja: 20.07.2011
Polskie prawo karne przewiduje środki związane z poddaniem sprawcy próbie. Jednym z nich jest właśnie warunkowe zawieszenie wykonania kary. »
Kiedy można zarządzić wykonanie kary?
Aktualizacja: 20.07.2011
Jeżeli sprawca w okresie próby łamie porządek prawny wtedy sąd może a w niektórych wypadkach nawet musi orzec wykonanie kary. Kodeks bowiem wymienia zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przesłanki do wykonania kary. »