Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks karny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks karny.
Czym jest zawiadomienie o terminie rozprawy?
Aktualizacja: 12.07.2011
Co do zasady, osoba uprawniona do wzięcia udziału w czynności procesowej, powinna zostać zawiadomiona o jej czasie i miejscu. W jakiej formie powinno to nastąpić? Jakie są konsekwencje niezawiadomienia? »
Co grozi za reklamę wyrobów tytoniowych?
Aktualizacja: 14.03.2011
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadza zakaz ich reklamy i promocji. W czym przejawia się ten zakaz? Jaka kara grozi za jego naruszenie? »
Posiadanie narkotyków na własny użytek
Aktualizacja: 11.03.2011
Do tej pory sądy w Polsce miały problem, czy za posiadanie znikomej ilości narkotyków, należy karać ich posiadacza. Wątpliwości rozwiało orzeczenie Sądu Najwyższego o dopuszczalności posiadania znikomych ilości substancji odurzających. »
Aktualizacja: 15.12.2011
Jest to podstawowy zbiór przepisów regulujących zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu niedozwolonego. »
Jakie są skutki ukarania za granicą (art. 114)
Aktualizacja: 26.07.2011
Orzeczenie zapadłe za granicą nie stanowi przeszkody do wszczęcia lub prowadzenia postępowania karnego o ten sam czyn zabroniony przed sądem polskim. »
Zasada represji wszechświatowej (art. 113)
Aktualizacja: 26.07.2011
Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, którego nie postanowiono wydać, w razie popełnienia przez niego za granicą przestępstwa, do którego ścigania Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana na mocy umowy międzynarodowej, lub przestępstwa określonego w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego, sporządzonym w Rzymie dnia 17 lipca 1998 r. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Postępowanie przygotowawcze może być prowadzone w formie śledztwa lub dochodzenia. Przestępstwa wobec których prowadzi się dochodzenie wymienia Kodeks karny. »
Głosowanie (przed wydaniem orzeczenia)
Aktualizacja: 15.12.2011
W sprawach karnych orzeczenia sędziów zapadają większością głosów. Głosowanie oraz narada są tajne, a sposób sumowania głosów określają przepisy Kodeksu karnego. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Według Kodeksu karnego czasem popełnienia przestępstwa jest czas, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był zobowiązany. »
Aktualizacja: 13.12.2011
W zakładzie karnym typu zamkniętego osadza się skazanego, którego właściwości, warunki osobiste, motywacje, sposób zachowania się przy popełnieniu przestępstwa, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, sposób zachowania się w trakcie pobytu w zakładzie karnym lub stopień demoralizacji stwarzają poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu »
Systemy wykonywania kary pozbawienia wolności
Aktualizacja: 14.12.2011
System wykonywania kary określa sposób w jaki kara powinna być wykonana. Karę pozbawienia wolności wykonuje się w systemie programowanego oddziaływania, terapeutycznym oraz zwykłym. »
Aktualizacja: 31.05.2011
Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego przewidującą karanie za uporczywe nękanie, czyli stalking. »
Stosowanie polskiej ustawy karnej (art. 112)
Aktualizacja: 26.07.2011
Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie określonych przestępstw. »
Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »