REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwalifikacje zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa szkoleniowa z pracownikiem - czas trwania

Umowa szkoleniowa z pracownikiem może zobowiązywać go do pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy przez określony czas od zakończenia szkolenia. Ile maksymalnie może trwać umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Co w przypadku, gdy pracownik nie dotrzyma wskazanego w umowie terminu?

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

Warto znać język węgierski, czeski, litewski i rosyjski

Język angielski w CV traktowany jest jak znajomość obsługi komputera. Popularne są również języki zachodnioeuropejskie, jak niemiecki, francuski, włoski i hiszpański. Warto znać również języki z kierunku wschodniego - węgierski, czeski, litewski i rosyjski. Taka umiejętność wpłynie na wzrost szansy zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia pracownika.

Bariery dla usług w sferze zawodów regulowanych

Komisja Europejska zarzuca Polsce utrzymywanie nadmiernych i nieuzasadnionych barier dla usług w sferze zawodów regulowanych. Za niezgodne z dyrektywą usługową uznane zostały stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

REKLAMA

Doradcy zawodowi od 2016 r. już w gimnazjum

Minister edukacji Joanna Kluzik Rostkowska ma zamiar już od 1 kwietnia 2016 r. zapewnić dostęp do doradców zawodowych już na etapie gimnazjum. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to poważna decyzja, od której może zależeć przyszłość uczniów.

Utrata zdolności do pracy przed 65. rokiem życia

W Polsce do czwarty pracownik traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia. W związku z wysokością wieku emerytalnego oraz demografią należy dbać o zdrowie oraz swoje kwalifikacje, aby wydłużyć aktywność zawodową. Szacuje się, że w 2050 r. na jednego emeryta będzie przypadał jeden pracujący.

Inwestycja w naukę języków obcych dla pracowników

Inwestycję w naukę języków obcych dla pracowników praktykuje tylko połowa badanych menadżerów. Tymczasem znajomość języków obcych to kluczowa umiejętność w komunikacji z partnerami i klientami firmy.

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w UE - zmiany

Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie spełnia swojego celu, a mianowicie nie ułatwia uzyskania legalizacji uprawnień, ani ich nie upraszcza. Zdaniem związku pracodawców Business Centre Club projekt może doprowadzić do nadmiernej komplikacji procedury.

REKLAMA

Rekrutacja do klas patronackich Carrefour Polska

Trwa rekrutacja do klas patronackich Carrefour Polska. Dwa zespoły szkół urochomiły nabór do klas wielozawodowych pod patronatem Carrefour Polska. Wnioski o przyjęcie do klasy patronackiej można składać do 22 maja 2015 r.

Warto znać języki skandynawskie

W dzisiejszych czasach warto znać języki obce. Pracodawcy poszukują kandydatów do pracy ze znajomością języka skandynawskiego. Co istotne, Polska zajmuje wysokie 7. miejsce w klasyfikacji znajomości języków obcych i tym samym wyprzedza takie kraje, jak Niemcy i Szwajcaria.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracodawca może zawrzeć w umowie postanowienia bardziej korzystne dla pracownika niż kodeksowe. Urlop szkoleniowy na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego może więc trwać dłużej niż 21 dni. Przedstawiamy wzór umowy.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wzór umowy

Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, która określa prawa i obowiązki stron. Umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż Kodeks pracy. Może przewidywać dłuższy urlop szkoleniowy. Przedstawiamy wzór umowy.

Trendy na rynku pracy – umiejętności przyszłości

Jakie trendy na rynku pracy się pojawiają? Na których umiejętnościach warto się skupić? Rozwój technologii cyfrowych powoduje szybkie tempo zmian w społeczeństwie, w tym także w biznesie. Wpływa to na rynek pracy, który kilkanaście lat temu wymagał posiadania tytułów naukowych, a dziś stawia na dodatkowe kompetencje – umiejętności miękkie.

Praca Polaków niedopasowana do ich umiejętności

Około połowa polskich pracowników uważa, że zajmuje stanowisko niedopasowane do swoich umiejętności. Wpływa to na spadek efektywności pracy. Jaka jest przyczyna niedopasowania pracy do umiejętności konkretnej osoby?

Katalog zawodów deregulowanych

Katalog zawodów deregulowanych zawiera ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Szykuje się kolejna transza deregulacji. Do jakich zawodów dostęp zostanie ułatwiony?

Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?

CV to najważniejszy dokument w początkowym etapie procesu rekrutacji. Na jego podstawie rekruterzy nawiązują kontakt z kandydatem i zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne. W CV zamieszcza się wzmiankę o swoim hobby, do którego większość osób nie przywiązuje większej wagi. Natomiast rekruterzy chętnie pytają o zainteresowania.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

Księgowy bez certyfikatu stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców. Deregulacja zawodu księgowego otworzyła bowiem dostęp do zawodu, co oznacza możliwość prowadzenia ksiąg przez osoby bez głębszej wiedzy z zakresu księgowości. Od takich ludzi zależy bezpieczeństwo rozliczeń firmy z urzędem skarbowym.

Brak uprawnień pracownika do spraw bhp - kto za to odpowiada?

Pracownik do spraw bhp powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do pracy na tym stanowisku. Kontrola PIP może jednak wykazać brak wymaganych kwalifikacji. Kto odpowiada za brak stosownych uprawnień - pracodawca czy pracownik?

Jakich błędów unikać przy poszukiwaniu pracy?

Proces poszukiwania pracy często nie od razu kończy się znalezieniem zatrudnienia. Może być wyczerpujący i przemieszany szeregiem niepowodzeń. Osoby poszukujące pracy często nie zdają sobie sprawy, że mogą popełniać błędy już na etapie poszukiwania. Jakich błędów należy unikać?

Kim jest merchandiser?

Stanowiska merchandisera najlepiej szukać w branży produkcyjnej oraz w firmach dystrybucyjnych. Osoba zatrudniona jako merchandiser zajmuje się ekspozycją towaru, organizacją akcji promocyjnych w celu zwiększenia sprzedaży.

Rok Szkoły Zawodowców 2014/2015

Rok szkolny 2014/2015 to Rok Szkoły Zawodowców. W tym roku mają być promowane szkoły zawodowe. Stawia się także na rozwój współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami. Jakie jeszcze zmiany wprowadza MEN?

Kiedy iść na studia podyplomowe?

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

Deregulacja zawodów budowlanych - nieprecyzyjne uprawnienia

Dnia 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie deregulacja zawodów budowlanych. Zarzuca się jej nieprecyzyjnie uregulowanie uprawnień inżynierów budowlanych i utrudnienie dostępu do zawodu.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Mimo panującego bezrobocia wśród ludzi młodych, są branże, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. W jakich branżach wciąż poszukuje się pracowników?

Zmiana klasyfikacji zawodów i specjalności

Dnia 7 sierpnia 2014 r. wydane zostało nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, które zastąpi aktualnie obowiązujące rozporządzenie w tym samym zakresie z dnia 27 kwietnia 2010 r. Zaktualizowany został przede wszystkim załącznik stanowiący klasyfikację zawodów i specjalności.

Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika

Pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, przysługuje płatny urlop szkoleniowy. Ile dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi i w jaki sposób można go otrzymać?

Umowa o przygotowanie zawodowe z młodocianym

Za osobę młodocianą uważa się pracownika, który ukończył 16 lat i nie przekroczył 18. Pracodawca, który chce zatrudnić młodocianego celem przygotowania zawodowego powinien podpisać umowę o pracę bezpośrednio z pracownikiem.

Polscy specjaliści z zagranicznym doświadczeniem

Polscy specjaliści angażowani są w realizację wielkich, międzynarodowych inwestycji infrastrukturalnych i transportowych. Dzięki temu Polska będzie mogła w przyszłości skorzystać z ich zagranicznego doświadczenia na przykład przy poprawianiu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Twarde kompetencje a sukces organizacji

Twarde kompetencje jako konkretne i mierzalne są najważniejsze w boju o wymarzoną posadę. Kompetencje miękkie również są bardzo ważne, ale nie da się ich ocenić ani porównać. Jak łatwo, świadomie i efektywnie podnosić kwalifikacje swoich pracowników?

Większe poparcie dla staży i praktyk wśród pracodawców

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami realizuje nowy Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu zachęcenie pracodawców do organizowania praktyk i staży wyższej jakości, które pomogą w edukacji od strony praktycznej.

Jak zostać architektem po 10 sierpnia 2014 r.?

Zgodnie z ustawą o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zliberalizowane zostały zasady wykonywania niektórych zawodów, m.in.: architekta, inżyniera budownictwa, urbanisty, doradcy podatkowego oraz księgowego. Jak więc zostać architektem po 10 sierpnia 2014 r.?

Dzień wolny na egzamin

Dodatkowy dzień wolny na egzamin to kodeksowe prawo pracownika. Zatrudnionemu, który w ustalonych dla niego godzinach wykonywania pracy przystępuje do egzaminu bhp, innego sprawdzianu pracodawca musi udzielić dnia wolnego. Za urlop szkoleniowy lub zwolnienie z pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Od sierpnia łatwiejszy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

10 sierpnia wejdzie w życie II transza deregulacji, która ułatwi dostęp do ponad 90 zawodów, w tym dziewięciu dotyczących rynku finansowego. Na skutek deregulacji, zniesiony zostanie obowiązek posiadania certyfikatu księgowego. Zderegulowane zostaną też usługi związane z udzielaniem porad i wyjaśnień w zakresie obowiązków podatkowych.

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez sejm

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej zostały 22 lipca 2014 r. przyjęte przez sejm. Zgodnie z nową regulacją pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem w procesie rekrutacji i to od jej przebiegu zależy, czy zdobędziemy wymarzoną pracę. W związku ze zmieniającą się koniunkturą rynku pracy, rośnie konkurencja na poszczególne stanowiska. W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby sprawić dobre wrażenie?

Jak powinna wyglądać idealna oferta pracy?

Oferta pracy, podobnie jak inne oferty powinna przede wszystkim przyciągać wzrok tak, aby trafić do konkretnej grupy docelowej. W treści powinna zawierać wymagania wobec kandydatów czy opis stanowiska. Idealna oferta pracy to taka, która przy okazji zaoszczędzi czas i pieniądze pracodawcy przy jej tworzeniu.

W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?

Wynik rozmowy kwalifikacyjnej zależy od odpowiednio udzielonych odpowiedzi oraz prawidłowo zadawanych pytań. Kwestia określenia wynagrodzenia stanowi najtrudniejszy etap całej procedury. Co zrobić, gdy pracodawca nie określił kwoty wynagrodzenia? Czy można ją negocjować?

Więcej funduszy na szkolenia pracowników 45+

Krajowy Fundusz Szkoleniowy przeznaczy 40 mln zł na podnoszenie kwalifikacji pracowników 45+. Środki będą pochodziły z Funduszu Pracy po zweryfikowaniu wniosku od pracodawcy. W przyszłości środki te mają wzrosnąć do 200 mln zł rocznie.

Nowy zawód - Trader

Trader to stosunkowo nowy zawód występujący na rynku pracy. Jest nim osoba fizyczna lub prawna, zajmująca się kupnem i sprzedażą instrumentów finansowych, czyli form zobowiązania pieniężnego jednego podmiotu względem drugiego, np. papierów wartościowych. Jaka jest specyfika pracy w zawodzie Trader'a?

Prawidłowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, bez konieczności wypowiadania dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Na przełomie roku więc pracodawca może powierzyć taką pracę nawet na 6 miesięcy, tj. od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. Ponadto obwarowane jest określonymi w Kodeksie pracy warunkami.

Zatrudnianie najlepszych pracowników – oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” pokazuje co ma wpływ na zawodowe decyzje profesjonalistów i jak widzą swoją przyszłość. Zatrudnianie najlepszych pracowników o wysokich kwalifikacjach stanowi duże wyzwanie. Jak ich pozyskać?

Dodatkowe kwalifikacje podczas studiów

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów często nie gwarantuje uzyskania satysfakcjonującej pracy. Konieczne jest zdobywanie doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji już podczas studiów. Jak zdobywać dodatkowe kwalifikacje jeszcze na studiach?

Sukces zawodowy a charakter pracownika

Psycholodzy od lat zajmują się tematem wpływu naszej osobowości na życie zawodowe. Warto być świadomym posiadanych cech. Pozwala to na kierowanie swoją karierą.

Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników przynosi korzyści obu stronom stosunku pracy. Jak rozliczać świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?

Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Niezaprzeczalny stał się fakt spadku prestiżu studiów wyższych. Czy szkoła zawodowa to w dzisiejszych czasach lepszy wybór?

Brak doświadczenia zawodowego jako zaleta

W większości przypadków pracodawcy poszukują pracowników z doświadczeniem zawodowym. Czy brak doświadczenia zawodowego może być zaletą? Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia absolwentów?

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.3

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, jakie cechy miękkie dominują u pracowników obszarów HR, czy typ stanowiska wpływa na konkretne kompetencje. Poznaj wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.2

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, czy staż pracy wpływa na konkretne kompetencje oraz czy wielkość firmy ma wpływ na umiejętności pracowników HR.

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.1

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, jakie cechy miękkie dominują u pracowników obszarów HR, czy staż pracy wpływa na konkretne kompetencje, czy umiejętność radzenia sobie ze stresem jest skorelowana z doświadczeniem oraz czy wielkość firmy ma wpływ na nasze umiejętności.

REKLAMA