REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lokal tymczasowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Eksmisje w 2022 roku. Zakaz eksmisji zniesiony - brakuje lokali socjalnych i tymczasowych

Zniesienie zakazu eksmisji oznacza powrót do rozwiązań funkcjonujących przed pandemią COVID-19. Jedyną różnicą będzie specyficzny status Ukraińców, którym użyczono mieszkań. W czasie pandemii utrzymał się spory niedobór mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych, który teraz będzie spowalniał uwolnione eksmisje. Z powodu eksmisji w całym kraju na pomieszczenia tymczasowe i lokale socjalne czeka około 60 000 gospodarstw domowych.

Prawo do lokalu zastępczego - ważne orzeczenie SN

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę w kontekście prawa do lokalu zastępczego. Otóż SN uznał, że lokal zastępczy przysługuje osobom, które korzystają z lokalu bez zgody gminy, ale mają pośredni tytuł do lokalu. Sąd podkreślił, że pojęcie ''lokator'' na gruncie ustawy o ochronie praw lokatorów jest rozumiane bardzo szeroko.

Czy eksmisja na bruk jest możliwa?

Eksmisja na bruk rozumiana jest jako usunięcie kogoś z lokalu lub nieruchomości bez zapewnienia mu innego lokalu. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym eksmitowanie na bruk jest niedopuszczalne. Zagadnieniem eksmisji na bruk zajął się zarówno RPO jak i TK.

Pomieszczenie tymczasowe – komu przysługuje?

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego ciąży na gminie, jako organie władzy publicznej. Przez taki lokal rozumie się mieszkanie lub pomieszczenie, do którego odbywa się eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu. Komu zatem przysługuje pomieszczenie tymczasowe?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA