Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu notarialne poświadczenie dziedziczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Jakie sprawy załatwimy u notariusza?
Aktualizacja: 29.03.2012
Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego. »
Spadek u notariusza - vademecum
Aktualizacja: 29.07.2011
Jak stwierdzić nabycie spadku u notariusza? Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Kiedy konieczne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku? »
Aktualizacja: 15.02.2017
Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza. Należy pamiętać, że nie zawsze sprawy spadkowe załatwimy w kancelarii notarialnej. Podpowiadamy kiedy zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy konieczne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. »
Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza
Aktualizacja: 28.04.2012
Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza notariusz. Dokument ten ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. »
Notarialne poświadczenie dziedziczenia
Aktualizacja: 28.04.2012
Stwierdzenie prawa do spadku może nastąpić na mocy postanowienia sądu lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Czy akt poświadczenia dziedziczenia jest tak samo ważny jak postanowienie sądu? »
Kiedy notariusz nie poświadczy dziedziczenia?
Aktualizacja: 27.05.2011
Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić na dwa sposoby: w drodze postępowania sądowego albo przed notariuszem. W tym drugim przypadku, ustawa Prawo o notariacie wskazuje kilka przypadków, kiedy notariusz może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. »
Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?
Aktualizacja: 01.08.2011
Do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia praw do spadku można występować bez ograniczeń czasowych. U notariusza można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, o ile otwarcie spadku (czyli śmierć spadkodawcy) nastąpiło po 30 czerwca 1984 r. »
Akt poświadczenia dziedziczenia
Aktualizacja: 18.07.2011
Akt poświadczenia dziedziczenia wydawany jest przez notariusza i istnieje obok sądowego stwierdzenia nabycia spadku. »
Aktualizacja: 31.05.2011
W sobotę 27 listopada rusza akcja „Porozmawiaj z notariuszem o spadkach. Dzień otwarty notariatu”. Porady, których udzielą rejenci będą dotyczyły dziedziczenia, spadków i testamentów. »
Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zawsze możliwe
Aktualizacja: 01.08.2011
Spadkobierca na dwa sposoby może potwierdzić swoje prawo do spadku – na podstawie postanowienia sądu oraz na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego u notariusza. Przepisy prawa nie zawsze jednak pozwalają spadkobiercy skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia. »
Jakie są sposoby nabycia spadku?
Aktualizacja: 01.08.2011
Dziedziczący majątek nabywa prawa do spadku na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzanego przez notariusza. »
Notariusze udzielą bezpłatnych porad dotyczących spadków
Aktualizacja: 31.05.2011
Już za dwa tygodnie w 11 miastach naszego kraju rusza akcja „Porozmawiaj z notariuszem o spadkach. Dzień otwarty notariatu”. Rejenci udzielą w tym dniu bezpłatnych porad dotyczących dziedziczenia, spadków i testamentów. »
Wzruszenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia
Aktualizacja: 01.08.2011
Po sporządzeniu przez notariusza aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia mogą zdarzyć się sytuacje, w których dojdzie do wzruszenia tego aktu. »
Procedura zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia
Aktualizacja: 01.08.2011
Notarialne poświadczenie dziedziczenia, podobnie jak sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku nie jest niepodważalne i w zależności od okoliczności może być zmienione lub uchylone. »
Nabycie spadku u notariusza - etapy
Aktualizacja: 01.08.2011
Postępowanie spadkowe przeprowadzane przed notariuszem może być trochę droższe niż sądowe- na pewno jest jednak szybsze. Notariusz ponadto poinstruuje nas dokładnie jakie dokumenty musimy przygotować. »