Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym
Aktualizacja: 21.02.2011
Osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej, wykonujące pracę na rzecz innych firm, łączy szczególny stosunek pracy. Tym samym w specyficzny sposób ustala się im podstawę wymiaru świadczeń chorobowych. »
Aktualizacja: 18.03.2011
Jeżeli pracownik w niektórych miesiącach nie uzyskał pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu wysokości zasiłku powinniśmy uzupełnić mu przychód do wysokości uposażenia, jakie otrzymałby za przepracowany w pełni miesiąc. Specyficzną jest sytuacja, w której w danym miesiącu dodatkowo pracownik osiągnie tak wysoki przychód, iż przekroczy górny pułap rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli tzw. trzydziestokrotność. »
Kiedy ma zastosowanie zasada uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wymiaru zasiłku?
Aktualizacja: 21.02.2011
Przy ustalaniu wysokości świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa zdarza się, że w podstawie zasiłku musimy uwzględnić również wynagrodzenie za miesiące nie przepracowane w pełni przez zatrudnionego. W takich sytuacjach przepisy nakazują, by uzupełnić pracownikowi wynagrodzenie do pełnej wysokości. »
Jak ustala się podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą?
Aktualizacja: 21.02.2011
Pracownicy oddelegowani do pracy za granicą mają ustalaną wysokość świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa w sposób odmienny od pozostałych zatrudnionych. Dzieje się tak dlatego, że ich przychód nie jest tożsamy z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która z kolei pozostaje w zależności z przeciętnym wynagrodzeniem i wysokością przysługujących im diet. »
„Inne usprawiedliwione nieobecności w pracy” a podstawa trzynastki
Aktualizacja: 18.02.2011
Czy od podstawy trzynastki odliczamy 2 dni przysługujące w roku z tytułu opieki na dzieckiem (art. 188 Kodeksu pracy)? Czy odliczamy też dni wolne przysługujące z tytułu ślubu pracownika bądź dziecka, a także dni wolne z tytułu zgonu członka rodziny? »
Jaki jest okres próbny w niemieckim prawie pracy?
Aktualizacja: 10.08.2011
W okresie próbnym, który nie jest dłuższy niż 6 miesięcy, stosunek pracy może być wymówiony w terminie dwóch tygodni. Jeżeli okres próbny jest dłuższy niż sześć miesięcy, to termin wypowiedzenia wynosi 4 tygodnie. »
Pracownicy samorządowi powołani po wyborach
Aktualizacja: 11.02.2011
Pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie powołania zajmują ważne posady w administracji samorządowej. Często więc po wyborach następują zmiany na tych stanowiskach. Przedstawiamy, kto jest uprawniony do występowania z inicjatywą powołania lub odwołania skarbnika i zastępców. »
Uprawnienia pracownika samorządowego
Aktualizacja: 08.02.2011
Jednym z podstawowych uprawnień przysługujących pracownikowi samorządowemu jest prawo do wynagrodzenia stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. »
Przyczyny usprawiedliwiające niewykonywanie pracy przez pracownika w więzieniu
Aktualizacja: 08.02.2011
Skazany jest obowiązany pracować sumiennie i wydajnie, przestrzegać dyscypliny i regulaminu pracy, przepisów porządkowych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dbać o porządek w miejscu pracy, jak również o stan obsługiwanych maszyn i urządzeń. »
Jakie są uprawnienia pracownika tymczasowego?
Aktualizacja: 08.02.2011
Przez pracownika tymczasowego rozumie się pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. »
Jakie przepisy karne można zastosować wobec pracodawcy użytkownika?
Aktualizacja: 08.02.2011
W przypadku zatrudniania pracowników tymczasowych, mogą pojawić się przypadki negatywnego zachowania pracodawcy wobec pracowników. W takich sytuacjach pracodawca użytkownik podlega karze grzywny. »
Co uzgadnia pracodawca użytkownik z agencją pracy tymczasowej?
Aktualizacja: 08.02.2011
Pracodawcą użytkownikiem nie może być pracodawca w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy. »
Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika?
Aktualizacja: 08.02.2011
Pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki i korzysta z praw przysługujących pracodawcy, w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika wobec pracownika tymczasowego. Przede wszystkim pracodawca musi zapewnić im odpowiednie warunki pracy. »
Kiedy pracodawca może zatrudnić pracownika tymczasowego?
Aktualizacja: 08.02.2011
Aby zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca zobowiązany jest do zawarcia porozumienia z agencją pracy tymczasowej, które określa zasady wypożyczenia pracownika tymczasowego. Ponadto musi też dojść do zawarcia umowy o zatrudnieniu pracownika tymczasowego, pomiędzy pracownikiem a agencją pracy tymczasowej. »
Pracownicy nie będę już mogli odbierać wolnych dni, za święta przypadające w sobotę
Aktualizacja: 08.02.2011
Wielu pracowników ucieszyła wiadomość o kolejnym dniu wolnym od pracy, jakim stało się święto Trzech Króli. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w ostatecznym rozrachunku będziemy mieli mniej wolnych dni od pracy. »