| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Temat: pracownik

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.

Kto podlega wstępnym, okresowym oraz kontrolnym badaniom lekarskim

Aktualizacja: 23.07.2010

 Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. »

Co obejmuje ramowy program szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych

Aktualizacja: 22.02.2011

Programy szkolenia powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia, a ich realizacja powinna zapewnić spełnienie określonych wymagań. »

Co obejmuje ramowy program szkolenia okresowego pracowników administracyjno – biurowych?

Aktualizacja: 23.07.2010

Pracownikami, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy są pracownicy administracyjno-biurowi i inni, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ramowy program szkolenia okresowego dla tych pracowników szczegółowo określa załącznik nr 1 do w/w rozporządzenia. »

Ramowy program szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

Aktualizacja: 22.02.2011

Programy szkolenia okresowego, określające szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych grup stanowisk opracowuje pracodawca lub w porozumieniu z pracodawcą jednostka organizacyjna uprawniona do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie ramowych programów szkolenia. »

Ramowy program instruktażu stanowiskowego

Aktualizacja: 22.02.2011

Ramowy program instruktażu stanowiskowego szczegółowo określa załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. »

Kiedy uczestnictwo w szkoleniu z zakresu BHP jest pracą w godzinach nadliczbowych

Aktualizacja: 02.08.2010

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. »

Czego dowiesz się na szkoleniu BHP?

Aktualizacja: 22.07.2010

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu przed rozpoczęciem przez pracownika pracy w danym zakładzie pracy na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia. »

Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na następny rok?

Aktualizacja: 22.07.2010

Mam dwójkę dzieci w wieku 10 i 12 lat, w roku 2009 nie skorzystałem ani razu ze zwolnienia na opiekę, czy w związku z tym nie powinienem mieć w tym roku 4 dni zwolnienia? »

Czy rodzice adopcyjni maja prawo do takiego samego urlopu macierzyńskiego jak rodzice naturalni?

Aktualizacja: 03.08.2010

Pracownicy adoptujący dzieci mają prawo do urlopu udzielonego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podobnych zasadach jak rodzice naturalni. Za okres takiego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym przysługuje zasiłek macierzyński. »

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Aktualizacja: 22.07.2010

Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński. »

Nie przepracowałem jeszcze pełnego miesiąca, w jakiej wysokości otrzymam zasiłek?

Aktualizacja: 22.07.2010

Internauta pyta:Jestem zatrudniony od 4 maja 2010 r. i jest to moja pierwsza praca. Wcześniej pracowałem tylko na umowę zlecenie bez ubezpieczenia chorobowego. W dniu 18 maja 2010 r. skręciłem nogę i otrzymałem od razu zwolnienie lekarskie na 3 tygodnie, do 7 czerwca 2010 r. Czy otrzymam zasiłek chorobowy za to zwolnienie? Jak zostanie obliczona wysokość tego zasiłku? W umowie mam zagwarantowaną miesięczną pensję w wysokości 3000 zł. Ale przecież nie otrzymałem jeszcze żadnego wynagrodzenia, a wiem, że od jego kwoty obliczany jest zasiłek, natomiast przez chorobę otrzymam tylko cześć pensji. »

Czy pracujący zmianowo rodzice mają zawsze prawo do zasiłku opiekuńczego?

Aktualizacja: 22.07.2010

Internauta pyta: Pracujemy z mężem zmianowo. Kiedy zachorował nam syn nie wiedzieliśmy, czy można wziąć płatne zwolnienie lekarskie, ponieważ pomimo różnych zmian nie była możliwa ciągła opieka nad dzieckiem. Nasze 6 – letnie dziecko było chore w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. i na taki okres lekarz wypisał mi zwolnienie lekarskie. Mąż 11 i 12 kwietnia pracował na nocnej zmianie od godziny 22 do 6, od 13 do 16 kwietnia miał urlop wypoczynkowy . Mnie 12 i 13 kwietnia 2010 r. obowiązywała zmiana od godziny 7 do 15, a od 14 do 15 kwietnia powinnam pracować w godzinach od 15 do 23. Czy w związku z tym, że nasze zmiany nie nakładały się, a potem mąż miał urlop oznacza, że nie miałam prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres choroby synka? »

Kogo nie uznajemy za osobę mogącą zapewnić opiekę członkowi rodziny przy wypłacie zasiłku opiekuńczego?

Aktualizacja: 02.08.2010

Warunkiem przyznania zasiłku opiekuńczego jest nie tylko objęcie ubezpieczeniem chorobowym wnioskującego oraz przedstawienie zwolnienia lekarskiego. Aby zasiłek mógł być wypłacony danej osobie, konieczne jest również spełnienie jeszcze jednej przesłanki: brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku albo innemu choremu członkowi rodziny. »

Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Aktualizacja: 02.08.2010

Okres zasiłkowy precyzuje do kiedy zachowujemy prawo do zasiłku chorobowego. Określa on w jaki sposób zliczać kolejne dni choroby ze zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek. »

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Aktualizacja: 23.07.2010

Gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą, mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK