REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa i obowiązki człowieka i obywatela

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skarga do ETPCz - komu i kiedy przysługuje?

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym i jednym z organów Rady Europy. Został utworzony w celu rozpatrywania skarg za naruszenie praw i wolności człowieka określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kto zatem ma prawo do jej złożenia i jakie konieczne przesłanki muszą być przy tym spełnione?

Kontrola osobista nieletniego

Kontrola osobista nieletniego (potocznie zwana przeszukaniem) dokonywana jest co do zasady przez pracownika zakładu, schroniska. Czy dokonywanie kontroli osobistej nieletniego stanowi nieuprawnioną ingerencję w prawo do prywatności?

Rzecznik Praw Obywatelskich

W myśl art. 80 Konstytucji każdy ma prawo wystąpienia na zasadach określonych w ustawie do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych przepisach prawa.

Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka to przykład europejskiego sądu międzynarodowego. Został on utworzony na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w celu zapewnienia przestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka i obywatela wynikających z tejże Konwencji.

REKLAMA

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny to organ państwowy, który m.in. kontroluje zgodność ustaw i innych aktów, funkcjonujących w naszym systemie prawnym z Konstytucją RP, ustawami oraz umowami międzynarodowymi wiążącymi Polskę.

Demokracja

Demokracja to obecnie najpopularniejszy i najbardziej sprawiedliwy ustrój polityczny na świecie. Władzę w nim sprawują obywatele bezpośrednio lub pośrednio za pomocą swoich przedstawicieli.

Jakie działania może podjąć RPO w obronie naszych praw?

Rzecznik Praw Obywatelskich, powołany na podstawie Konstytucji RP i ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, to organ, którego zadaniem jest ochrona naszych praw i wolności. Jakie działania może w tym celu podejmować?

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania. W sprawach o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela Rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

REKLAMA

Wolności i prawa osobiste

Obecnie obowiązująca Konstytucja zawiera szeroki katalog wolności i praw człowieka i obywatela. Obok wolności ekonomicznych, socjalnych, kulturalnych, politycznych mamy szeroki katalog wolności osobistych. Warto je poznać. 

Rozdział II Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

Rozdział II Konstytucji zawiera 50 artykułów. W całości poświęcony jest prawom, wolnościom oraz obowiązkom człowieka i obywatela. Możemy wyróżnić prawa i wolności: osobiste, polityczne, ekonomiczne, socjalne oraz kulturalne. 

REKLAMA