Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo karne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo karne.
Nowy limit przestępstwa kradzieży
Aktualizacja: 17.07.2013
Nowy limit przestępstwa kradzieży może być wynikiem głosowania sejmu. Posłowie z nadzwyczajnej komisji sejmowej, zgodzili się bowiem na podwyższenie kwoty, od której drobną kradzież traktuje się jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie. »
Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym
Aktualizacja: 01.07.2013
30 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Miedzy innymi poprawiony zostanie system wymiany dokumentów pomiędzy KRK a sądami powszechnymi. »
Aktualizacja: 19.09.2013
Kategorie osób zaginionych zostały wyszczególnione w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji. Podział ten różnicuje niektóre z działań policji podejmowanych względem osób zaginionych. »
Konsekwencje odmowy przyjęcia pisma z sądu
Aktualizacja: 10.06.2013
Konsekwencje odmowy przyjęcia pisma z sądu mogą być niekiedy bardzo dotkliwe. Błędnie może się wydawać, iż odmowa odebrania sądowej korespondencji dostarczonej nam przez listonosza, nie będzie rodzić wobec nas żadnych negatywnych skutków. Kodeks postępowania karnego reguluje tę kwestię jednak odmiennie. »
Aktualizacja: 27.05.2013
Celem procedury Niebieskiej Karty jest dokumentowanie i zapobieganie występowaniu przemocy domowej. Podstawą prawną wprowadzenia procedury jest art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na jej mocy wydane zostało rozporządzenie z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów stosowanych w niej formularzy. »
Znęcanie się jako forma przemocy w rodzinie
Aktualizacja: 27.05.2013
Przestępstwo znęcania się znajduje się w rozdziale XXVI Kodeksu karnego, który dotyczy przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Przepis art. 207 Kk określa je jako przestępstwo znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. »
Aktualizacja: 13.05.2013
Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa i postępowania karnego przewiduje ściganie przestępstwa zgwałcenia z urzędu, a nie - tak jak dotychczas - z urzędu. Nowe przepisy przewidują również łagodniejsze dla ofiar procedury przesłuchania. »
Informacje z Krajowego Rejestru Karnego szybciej w sądzie
Aktualizacja: 16.01.2013
Od 15 stycznia 2013 r. działa system komunikacyjny łączący Krajowy Rejestr Karny z sądem rejestrowym. »
Aktualizacja: 11.10.2012
Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu. »
Pomoc dla ofiar przestępstw - gdzie ją uzyskać?
Aktualizacja: 21.09.2012
Ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatną pomoc w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju. »
Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna
Aktualizacja: 11.09.2012
W przypadku podrabianych towarów mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności, na jaką naraża się podmiot naruszający uprawnienia wynikające z ochrony znaków towarowych. »
Poręczenie osoby godnej zaufania
Aktualizacja: 20.07.2012
Kodeks postępowania karnego ustanawia możliwość poręczenia za podejrzanego/oskarżonego udzielanego przez tzw. osobę godną zaufania, który może być połączony z dozorem stosowanym wobec tegoż podejrzanego/oskarżonego. Kto może być osobą godną zaufania? »
Wymiar sprawiedliwości gotowy na EURO 2012
Aktualizacja: 08.06.2012
Czy pseudokibice przeszkodzą w rozgrywkach? Jak polski wymiar sprawiedliwości przygotował się do Euro 2012? »
Przestępstwo łapówkarstwa wśród urzędników
Aktualizacja: 25.04.2012
Przyjmowanie korzyści majątkowych, osobistych, bądź ich obietnicy przez osoby pełniące funkcje publiczne stanowi przestępstwo karne. Obowiązujące przepisy prawa dość surowo traktują skorumpowanych urzędników. Za przyjęcie łapówki w związku z zajmowanym przez siebie stanowiskiem, grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności. »
Aktualizacja: 08.02.2012
Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem. »