REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo karne, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki posługiwania się „pustymi” fakturami

Ministerstwo Finansów informuje, że funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozpoznają i zwalczają nielegalny proceder obrotu „pustymi" fakturami. Prowadzone działania mają na celu uderzenie w zorganizowane grupy przestępcze wystawiające i rozprowadzające „puste" faktury. Również osoby, które wykorzystują „puste" faktury w swojej działalności gospodarczej muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami.

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi – analiza fałszowania pieniędzy art. 310 k.k.

W Polsce podobnie jak we wszystkich innych państwach europejskich, fałszowanie pieniędzy jest przez prawo zakazane. W polskim prawie karnym przestępstwo to jest określane jako zbrodnia. Prawnymi środkami płatniczymi są emitowane przez NBP znaki pieniężne Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Kara ograniczenia wolności - praca na cele społeczne

Kara ograniczenia wolności może przybrać dwojaką postać – może polegać na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10 % do 25 % wynagrodzenia na wybrany przez sąd cel społeczny.

Przedsiębiorca może stracić firmę i majątek, czyli zmiany w prawie karnym

Od 27 kwietnia br. obowiązują nowe regulacje wprowadzone do Kodeksu karnego dotyczące tzw. konfiskaty rozszerzonej. Zastosowanie nowych przepisów pozwala orzec przepadek przedsiębiorstwa. Z jednej strony idea jest słuszna, z drugiej – daje pole do nadużyć.

Konfiskata rozszerzona weszła w życie

W czwartek weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Przygotowana w resorcie sprawiedliwości i przyjęta 23 lutego zmiana - jak zapowiadano - ma uderzyć "w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji" oraz "uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków".

Konfiskata rozszerzona już obowiązuje

Od 27 kwietnia 2017 roku obowiązują zmienione przepisy Kodeksu karnego określające zasady stosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej, w tym także przenoszące ciężar udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego. Nowelizacja ta ma m.in. na celu łatwiejszą konfiskatę mienia pochodzącego z działalności przestępczej, a w szczególności przestępstw gospodarczych i skarbowych (podatkowych).

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu karnego dot. konfiskaty rozszerzonej podpisana

11 kwietnia 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą m.in. tzw. konfiskatę rozszerzoną zakładającą w szczególności przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego. Ustawa ta wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wyższe sankcje za przemoc wobec dzieci

Dzięki zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego za przemoc wobec dzieci będą grozić wyższe kary. Porzucenie dziecka także będzie karane.

Czy używając paragonu jako faktury można popełnić przestępstwo z art. 270a lub 271a Kodeksu karnego?

Wiemy, że nowe pospolite przestępstwa dotyczą wyłącznie wystawiania i używania faktur w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, więc pytanie zadane w tytule wydaje się absurdalne. Otóż nie.

Odpowiedzialność karna za rozliczenia podatkowe 2017 – cykl konferencji i konsultacji ISP

Instytutu Studiów Podatkowych zaprasza na cykl konferencji i konsultacji ekspertów: „Działalność przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe w aspekcie zmian Kodeksu Karnego i Karnego Skarbowego ”. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego cyklu.

Przekroczenie granic obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności

Obrona konieczna i stan wyższej konieczności to tzw. kontratypy, czyli okoliczności wyłączające bezprawność czynu zabronionego. Ustawodawca określił pewne granice tych kontratypów, w których działanie jest legalne. Ich przekroczenie stanowi naruszenie prawa, jednak konsekwencje mogą być różne.

Powszechne fałszowanie faktur jest dziś najważniejszym „sukcesem” dziesięcioleci harmonizacji VAT-u

Zapewne wszyscy podatnicy podatku od towarów i usług uznają, że dzień 1 marca 2017 r. jest najważniejszą datą w historii tego podatku. Dlaczego? Odpowiada profesor Witold Modzelewski.

Konfiskata rozszerzona uchwalona przez Sejm

24 lutego 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o konfiskacie rozszerzonej oraz nowelizację kodeksu karnego i nowelizację ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowe przepisy umożliwią konfiskatę majątków pochodzących z przestępstwa, co może pozwolić na skuteczną walkę ze zorganizowaną przestępczością. Na oskarżonego przejdzie teraz ciężar dowodu w odniesieniu do korzyści majątkowych pochodzących z przestępstw. Do wdrożenia tych przepisów zobowiązuje Polskę prawo unijne.

Eutanazja w polskim prawie

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Odpowiedzialność karna za hejt w internecie

Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie wbrew pozorom nie jest bezkarne. Konsekwencje prawne takiego zachowania mogą okazać się dla sprawcy bardzo dotkliwe. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia a nawet pozbawienia wolności.

Kara za posiadanie narkotyków

Posiadanie narkotyków, bez względu na ich rodzaj, jest w Polsce nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w 2011 r. możliwe jest jednak, w niektórych przypadkach, odstąpienie od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek.

Zabieg leczniczy bez zgody pacjenta

Lekarz może wykonać badanie, przeprowadzić zabieg lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, co do zasady, wyłącznie za zgodą pacjenta. Za wykonanie zabiegu bez uzyskania takiej zgody grozi odpowiedzialność karna – grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Program modernizacji Służby Więziennej na lata 2017-2020

1 stycznia 2017 r. wszedł w życie program modernizacji Służby Więziennej na lata 2017-2020. Program przewiduje m.in. zakup nowego sprzętu, remonty, modernizację systemów informatycznych oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników.

Zmiany w Służbie Więziennej od 2017 r.

Prezydent RP podpisał dwie ustawy, które mają zrewolucjonizować Służbę Więzienną w najbliższych latach. Głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych.

Konfiskata rozszerzona - szykują się poważne zmiany

Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej. Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej ma pozwolić m.in. na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa. Przepisy mają podnieść skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną.

Konfiskata mienia pochodzącego z przestępstw

20 grudnia 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw przewidujący w szczególności tzw. konfiskatę rozszerzoną, Chodzi o możliwość konfiskowania mienia pochodzącego z przestępstw, także przestępstw skarbowych (np. wyłudzania podatków). Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, a więc zapewne w pierwszych miesiącach 2017 roku.

Więcej pracy dla więźniów

Więźniowie będą mogli pracować na rzecz samorządu terytorialnego, spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa, a także gminy, powiatu lub województwa. Takie zmiany przewidziane zostały w ustawie o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz ustawie o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020”.

Polisolokaty pod ostrzałem

Na polisolokatach zarabiali wyłącznie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe. Osoby, które skorzystały z tego instrumentu finansowego

Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika

W sytuacjach ściśle określonych w Kodeksie pracy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika. Pracodawca rozwiązując umowę o pracę z winy pracownika, może zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Przedstawiciel społeczny w świetle nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Art. 90 Kodeksu postępowania karnego otrzymał nowe brzmienie na mocy ustawy z dnia 10 czerwca 2016r. o zmianie ustawy- Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało rok swoich działań

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało rok swoich działań w sferze legislacji. Resort Zbigniewa Ziobry zapowiedział kolejne zmiany.

Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu uprowadzenia rodzicielskie na mocy Konwencji haskiej będą zajmowały się tylko wybrane sądy.

Jazda pod wpływem narkotyków

Jazda pod wpływem narkotyków jest traktowana podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu. Za jazdę pod wpływem narkotyków grozi do 2 lat więzienia. Jeżeli sprawca był już skazany za jazdę pod wpływem narkotyków może dostać karę pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Bicie dziecka to naruszenie nietykalności cielesnej

Naruszenie nietykalności cielesnej dziecka może polegać nie tylko na uderzeniu go, ale również opluciu, czy też spoliczkowaniu. Można uznać, że naruszenie nietykalności cielesnej uregulowane w Kodeksie karnym stanowi prawny zakaz bicia dzieci.

Polskie obozy śmierci - kara do trzech lat więzienia

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, dzięki któremu określenia „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy śmierci” będą przestępstwem, za które grozi kara do trzech lat więzienia.

Konfiskata nielegalnych majątków od 2017 roku

W pierwszym kwartale 2017 roku mają wejść w życie nowe przepisy kodeksu karnego i kodeksu karnego skarbowego, przewidujące możliwość konfiskaty majątków zgromadzonych w nielegalny sposób, czy z nielegalnych źródeł. Możliwy ma być przepadek (konfiskata) całego przedsiębiorstwa, przepadek rozszerzony, przepadek bez wyroku skazującego i konfiskata majątku nawet "przepisanego" na inne osoby. Takie informacje przekazał 10 października 2016 r. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Praca dla więźniów - projekt ustawy gotowy

Koszt utrzymania więźnia przekracza już 3000 zł. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, dzięki któremu więźniowie będą mieli możliwość świadczenia pracy.

Stop piratom drogowym - zmiany w ruchu drogowym

Do konsultacji międzyresortowych trafił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń. Nowe przepisy wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

Przedawnienie karalności przestępstw i wykroczeń skarbowych

Przedawnienie przestępstw skarbowych oraz wykroczeń skarbowych, ze względu na okresową wykrywalność związaną z przeprowadzanymi kontrolami, zostało oddzielnie uregulowane w Kodeksie karnym skarbowym. Ponadto reguluje on przedawnienie wykonania środków karnych.

Kary i środki karne w przypadku przestępstw skarbowych

Kodeks karny skarbowy tworzy częściowo odrębne regulacje dotyczące odpowiedzialności za naruszenie przepisów w nim zawartych. Pozostaje jednak, odnosząc się do regulacji kodeksu karnego, przy podziale kar za przestępstwa skarbowe na: karę grzywny w stawkach dziennych, karę ograniczenia wolności oraz karę pozbawienia wolności. Co więcej, kodeks ten tworzy własny katalog środków karnych.

Surowe kary za oszustwa w VAT dotkną uczciwych przedsiębiorców?

25 lat więzienia dla tych, którzy wyłudzą VAT na więcej niż 5 mln zł, przewiduje przyjęta przez rząd nowelizacja kodeksu karnego. W przepisach brakuje zdefiniowania okoliczności i przesłanek nałożenia kary, a także powiązania jej wysokości z wielkością uszczuplenia podatkowego oraz stopniem przyczynienia się do powstania uszczuplenia. Kary mogą dotknąć także przedsiębiorców, którzy nie działają w celu wyłudzenia podatku - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Długoletnie więzienie za wyłudzanie VAT

13 września 2016 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, który przewiduje m.in. wprowadzenie do Kodeksu karnego kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT o wartości powyżej 5 mln zł, na podstawie fikcyjnych faktur.

Odpowiedzialność karna za wyłudzenie VAT

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewidujący w szczególności objęcie czynów zabronionych związanych z wyłudzaniem podatku VAT szczególnymi regulacjami prawa karnego powszechnego komentuje ekspert z Instytutu Studiów Podatkowych.

25 lat więzienia nie tylko za oszustwa w VAT

Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększenie kar za oszustwa w podatku VAT, mogą mieć zastosowanie także dla przedsiębiorców nie działających w celu dokonania wyłudzenia podatku. Maksymalna kara ma wynieść 25 lat więzienia.

Ustawa inwigilacyjna zaskarżona przez Naczelną Radę Adwokacką

Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę inwigilacyjną. Adwokatura uważa za niekonstytucyjne jej przepisy dotyczące postępowania tajnych służb z uzyskanymi przez nie materiałami, które zawierają tajemnicę obrończą i adwokacką.

Zaostrzenie kar przeciw oszustwom podatkowym

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiono rozwiązania, które pozwolą na skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi.

Wymiar kary za korupcję w wymiarze sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków przekupstwa – pozwolić na surowe karanie sprawców.

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm

W dniu 31 marca 2016 r. Sejm uchwalił przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością.

Nawet 8 lat pozbawienia wolności za składanie fałszywych zeznań oraz oświadczeń – także w sprawach podatkowych

Od 15 kwietnia 2016 r. zeznawanie nieprawdy lub zatajanie prawdy przy składaniu zeznania, mającego służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy (np. w kontroli podatkowej, czy skarbowej), będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Dotychczas górną granicą kary w tym przypadku były 3 lata pozbawienia wolności.

Przedawnienie karalności przestępstw

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego, która wydłuża do 10 lat okres przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w funkcjonowaniu Systemu Dozoru Elektronicznego. Przywraca stan prawny obowiązujący przed dużą nowelizacją, która miała miejsce 1 lipca 2015 r.

MS chce zmian w systemie dozoru elektronicznego

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w funkcjonowaniu systemu dozoru elektronicznego, które zwiększą liczbę osób, mogących z niego skorzystać.

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy?

Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna.

REKLAMA