REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Protest wyborczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jest uchwała w sprawie wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r.

Wybory do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 r. są ważne. Tak głosi podjęta w czwartek uchwała całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Są już pierwsze protesty wyborcze i referendalne. Do kiedy można je wnosić?

W czwartek w Sądzie Najwyższym do godz. 15.30 odnotowano 12 protestów odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 5 protestów przeciwko ważności referendum - poinformowało PAP w czwartek po południu biuro prasowe Sądu Najwyższego. 

Obwieszczenia o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę - 15 października.

Protesty wyborcze można składać do SN dopiero po publikacji wyników wyborów w Dzienniku Ustaw

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.

REKLAMA

Co decyduje o ważności wyborów? Jak wnieść protest wyborczy?

Ważność wyborów i protesty wyborcze. Nie później niż 90 dni po wyborach Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzyga o ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Jednak wcześniej musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Wyjaśniamy m.in. wymogi i zasady wnoszenia tych protestów.

Protest wyborczy

Protest wyborczy to formalne zgłoszenie sprzeciwu wobec wyników wyborów lub sposobu ich przeprowadzenia. Jest to narzędzie umożliwiające kandydatom, partiom politycznym, obserwatorom wyborczym czy też wyborcom wyrażenie niezgody w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub naruszeń prawa podczas procesu wyborczego.

Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

Protest wyborczy - w jakim terminie?

Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego. Warto pamiętać o krótkim terminie na wniesienie pisma.

REKLAMA

Protesty wyborcze w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników

W terminie 7 dni od ogłoszenia wyników wyborów w Dzienniku Ustaw będzie można składać protesty wyborcze. Powinny one mieć formę pisemną.

Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?

O ważności i prawidłowości przeprowadzenia wyborów, także wyborów samorządowych, może zdecydować jedynie niezawisły sąd. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podkreślił, że jedyną drogą do powtórzenia wyborów samorządowych jest protest wyborczy.

Jak można złożyć protest wyborczy?

9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Głosowanie musi odbyć się zgodnie z przepisami prawnymi. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, możemy złożyć protest wyborczy.

Co to jest protest wyborczy

Przez protest wyborczy podmioty uprawnione mogą domagać się unieważnienia wyborów samorządowych, jeżeli zostały naruszone zasady ich przeprowadzania. Protest to nic innego, jak wniosek skierowany do odpowiedniego organu. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Bronisław Komorowski objął urząd prezydenta

Bronisław Komorowski zgodnie z wymogami Konstytucji wygłosił dzisiaj (6 sierpnia) w Sejmie rotę przysięgi prezydenckiej. Tym samym został piątym prezydentem III RP.

SN uznał ważność wyborów prezydenckich w atmosferze skandalu

Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Bronisława Komorowskiego na urząd Prezydenta RP. Posiedzenie SN starali się zakłócić zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości.

3 sierpnia Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów

3 sierpnia Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich. Do tego czasu mają zostać rozpatrzone wszystkie protesty wyborczej, jakie spłynęły w ustawowym terminie.

Niewiele protestów wyborczych

Dziś ostatni dzień składania protestów wyborczych. Do tej pory wpłynęło ich jedynie 25, z czego rozpatrzone będą dwa. Pozostałe protesty wpłynęły przed terminem i nie będą rozpatrzone.

3 dni na składanie protestów wyborczych

Od ogłoszenia ostatecznych i oficjalnych wyników wyborów każdy wyborca będzie mógł w terminie 3 dni zgłosić protest wyborczy. Protesty będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy.

Protest wyborczy

Co to jest protest wyborczy? Byłem świadkiem naruszenia prawa wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie mogę o zgłosić?

REKLAMA