REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta rodzinna dla wdowy

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych także rozwiedzionej małżonce lub wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie z FUS, tj. rentę rodzinną?

Finanse podczas rozwodu. Co się dzieje z długiem podczas rozwodu?

Myślałeś kiedyś, co się dzieje z kredytem hipotecznym i innymi zobowiązaniami finansowym po rozwodzie? Co się dzieje z długiem podczas rozwodu? Jak po rozwodzie wygląda wspólny kredyt małżonków? Zobacz poradnik.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

Możliwość zmiany nazwiska dziecku została przewidziana w obowiązującym porządku prawnym. Kiedy i jak doprowadzić do zmiany nazwiska dziecka?

Rozwód rodziców a psychika dziecka

Rozwód rodziców to zawsze sytuacja trudna i stresująca dla psychiki dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zorganizował kampanię pod hasłem „Jestem mamy i taty”, która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziecka podczas rozwodu rodziców. Jak rozwód rodziców wpływa na psychikę dziecka?

REKLAMA

Cechy osobowości brane pod uwagę przy rozwodzie cywilnym a kościelnym procesie małżeńskim

Szczególną wartość prawną mają analizy dotyczące problemów w związku. Może nasunąć się zwłaszcza jeden zasadniczy wniosek, o różnicy pomiędzy tym co wzięte jest pod uwagę w trakcie rozwodu cywilnego i co jest już wystarczające do jego uzyskania, a tym co uprawnia do otrzymania orzeczenia nieważności małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego. Jakie zmieniają się cechy osobowości w trakcie małżeństwa? Czy mają one wpływ na rozpad związku?

Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Po zakończeniu sprawy rozwodowej byli małżonkowie muszą się uporać z wieloma sprawami urzędowymi do załatwienia. Jedną z nich jest kwestia spółdzielczego prawa lokatorskiego. Ze względu na to, że dwie obce sobie osoby nie mogą posiadać spółdzielczego prawa lokatorskiego do pojedynczego lokalu, należy się dowiedzieć w jaki sposób można tę sprawę rozstrzygnąć. Co dzieje się ze spółdzielczym prawem lokatorskim po rozwodzie?

Wspólne rozliczenie rozwodników

Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników?

Przymus i bojaźń w sensie prawnym a psychicznym

Przesłankami nieważności małżeństwa w świetle kościelnego procesu małżeńskiego są przymus i bojaźń przy jego zawieraniu. Oznacza to, że małżeństwo jest nieważne, jeżeli wystąpi któraś z przesłanek, nawet wywołana nieumyślnie.

REKLAMA

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego - cz. II

Podczas trwania kościelnego procesu małżeńskiego można napotkać wiele błędów od strony prawa procesowego, jak również od strony prawa materialnego. Jakich błędów najczęściej dopuszczają się małżonkowie?

Nieetyczne postępowanie jako zawiniona przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego

Zgodnie z kodeksem rodzinnym małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Przyczyny rozkładu pożycia w postępowaniu rozwodowym

Przyczyny rozkładu pożycia to okoliczności, które doprowadziły do rozpadu pożycia między małżonkami. Biorąc pod uwagę kryterium winy przyczyny te można podzielić na przyczyny zawinione i niezawinione oraz takie, które w zależności od okoliczności w konkretnej sprawie mogą być zarówno zawinione jak i niezawinione.

Rozwód z winy małżonka - korzyści

Rozwód z winy małżonka przynosi określone korzyści drugiej stronie. Jakie dokładnie korzyści można uzyskać po rozwodzie z winy małżonka?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie zawsze świadczy o niewłaściwym jej wykonywaniu

W jakiej sytuacji sąd może ograniczyć władzę rodzicielską? Kiedy wykonywanie władzy rodzicielskiej jest niewłaściwe?

Przesłanki dopuszczalności rozwodu i jego skutki

Jakie są przesłanki dopuszczalności orzeczenia rozwodu? Na czym polega trwały i zupełny rozkład pożycia?

Prawo małżeńskie kościelne i cywilne - różnice

Podczas starania się o orzeczenie nieważności swojego małżeństwa kościelnego nie istnieje konieczność jego unieważnienia wg norm prawa cywilnego, a tym bardziej nie istnieje konieczność uzyskania rozwodu. Także problem zawarcia małżeństwa typu konkordatowego nie istnieje, gdyż będąc dopuszczonym do ślubu kościelnego, będzie się dopuszczonym do cywilnego.

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców jest w pełni uzależniona od decyzji. Sąd dysponuje kilkoma możliwościami w odniesieniu do uprawnień rodziców wobec dzieci po uzyskaniu przez nich rozwodu.

Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie i zaginięcie są pojęciami odrębnymi. Rozgraniczenie między nimi jest istotne z perspektywy choćby działań podejmowanych przez policję. Wskazanie wydarzeń, jakie kwalifikuje się jako porwanie rodzicielskie oraz zaginięcie, znaleźć można w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Do najczęściej spotykanych środków dowodowych, które mogą być zaproponowane przez strony w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa są: ich oświadczenia, zeznania świadków, dowód z dokumentów, opinia biegłych. W niniejszym artykule przedstawię najczęstsze zapytania, jak i odpowiedzi na nie, a związane bezpośrednio z naszym zagadnieniem.

"Wina" stron w kościelnym procesie małżeńskim

Pojęcie takie jak „wina” strony procesowej w kościelnym procesie małżeńskim nie istnieje. Ja jednak użyłam tego sformułowania dla ukazania zasadniczej różnicy pomiędzy tytułami prawnymi, na podstawie których przebiega proces, a których istnienie nie jest niejako zawinione przez stronę a tymi powstałymi z jej „winy”.

Rozwód czy separacja?

Zanim para zdecyduje się na ostateczny krok, pewnym rozwiązaniem okazuje się separacja. Sąd może orzec o rozwodzie tylko jeśli rozkład małżeństwa jest „zupełny” i „trwały”.

Rozwód Polaków w Niemczech

Małżonkowie, będący obywatelami polskimi, mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu albo separacji. W praktyce jest to jednak wyjątkiem.

Jak przygotować się do kościelnego procesu małżeńskiego?

Przyczynkiem do napisania tego artykułu była przeprowadzona niedawno rozmowa: czy adwokat może przygotowywać stronę i świadków do procesu. W swoim artykule stoję na stanowisku, iż jest to jedna z czynności adwokata. Ukażę tego racje, chociaż jak widać może wzbudzać to kontrowersje.

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie zgodny z Konstytucją

Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją.

Rzym III bez Polski

Na podstawie unijnego rozporządzenia, zwanego Rzym III małżonkowie mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu, czy separacji. Akt ten od 21 czerwca 2012 r. obowiązuje w Belgii, Bułgarii, Niemczech. Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Malcie, Łotwie, Luksemburgu, Węgrzech, Austrii, Rumunii i Słowenii.

Rozwód międzynarodowy - jakie prawo?

Rozwód międzynarodowy wymaga w pierwszej kolejności ustalenia prawa właściwego, tym bardziej, że w tym zakresie nie wszystkie systemy prawne zezwalają na rozwiązanie małżeństwa, nadto różne są przesłanki dopuszczalności rozwodu - wyjaśnia adwokat dr Dariusz Czajka.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa a rozwód cywilny

Często pary wnoszące o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego są już po rozwodzie cywilnym. Czy ma to jakiś wpływ na kościelny proces?

Mediacja w konfliktach rodzinnych

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

Rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Jak wygląda rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi? Jakiemu prawu podlegają małżonkowie?

Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim.

Przyczyny rozwodu: bezpłodność

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony.

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Alimenty orzekane przy rozwodzie

W jaki sposób sąd rozstrzyga o alimentach podczas sprawy rozwodowej? Co jest podstawą do orzekania o alimentach?

Alimenty na dziecko w sprawie rozwodowej

Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Alimenty na dziecko zasądzane są już podczas rozprawy orzekającej o rozwodzie rodziców.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Sąd oddali powództwo o rozwód, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców. Co w sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie nie będą zamieszkiwali razem?

Nazwisko dziecka po rozwodzie

Warto pamiętać, iż rozwód rodziców nie ma żadnego wpływu na nazwisko dziecka. Nadal nosi ono nazwisko z czasów, gdy rodzice pozostawali w związku małżeńskim.

Czy obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa na skutek orzeczenia rozwodu?

W trakcie trwania małżeństwa ważnym obowiązkiem jest przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Czy po rozwodzie ten obowiązek jest nadal aktualny?

Podział majątku - w sądzie czy polubownie?

Sąd nie jest jedynym rozwiązaniem dla rozwiedzionych małżonków, którzy chcą podzielić swój majątek. Czy warto zdecydować się na rozwiązanie sprawy w sądzie polubownym lub u mediatora?

Jak udowodnić winę przy rozwodzie?

Celem postępowania dowodowego w sprawie rozwodowej jest przede wszystkim ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. Sprawdź dlaczego tak ważną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o winie rozkładu pożycia oraz jakie dowody może w tej kwestii dopuścić sąd.

Kiedy wygasa obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny?

Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Alimenty orzekane przy okazji rozwodu nie są kontynuacją tego obowiązku.

Jak uzyskać rozwód we Włoszech?

Uzyskanie rozwodu we Włoszech jest bardzo trudne. Wymaga cierpliwości, pieniędzy oraz udziału adwokata.

Jak uzyskać unieważnienie małżeństwa po rozwodzie?

Możliwość otrzymania orzeczenia o nieważności małżeństwa kościelnego nie jest uwarunkowane koniecznością przeprowadzenia wcześniej postępowania rozwodowego w sądzie cywilnym. Prawo kanoniczne jest odrębną dziedziną prawną, dlatego też, możemy uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego bez otrzymania rozwodu cywilnego, jak również posiadać orzeczenie o rozwodzie cywilnym bez wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa w Kościele katolickim.

Porady prawne: prawo rodzinne

W przypadku problemu prawnego wielu z nas poszukuje bezpłatnej porady w Internecie. Jak odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu prawa rodzinnego?

Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?

Kiedy składa się wniosek o podział majątku małżonków? W jakich sytuacjach ustaje wspólność majątkowa małżeńska? Do jakiego sądu należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym tekście.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Małżonek, który decyduje się na rozwód może żądać ustalenia przez Sąd, że drugi małżonek jest winny rozkładu pożycia. Ustalenie przez Sąd winy ma znaczenie nie tylko moralne, ale także rodzi określone skutki prawne dla obojga małżonków.

Czym różni się rozwód od separacji?

Zarówno separacja jak i rozwód to instytucje przewidziane na wypadek zaistniałych problemów w związku małżeńskim. Pomimo zachodzącego podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami inne są przesłanki dla orzeczenia separacji a inne dla rozwodu. Separacja jest jednak mniej dolegliwa pod względem skutków prawnych dla związku małżeńskiego.

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć?

Rozwód a dziecko

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków należy do podstawowych obowiązków sądu orzekającego rozwód.

Do jakiego sądu wnieść pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze wnosimy do sądu okręgowego. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać zanim złożysz pismo.

Pełnomocnictwo w sprawie rozwodowej - WZÓR PISMA

Do reprezentowania strony w postępowaniu o rozwód konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

REKLAMA