Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwód. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwód.
Rozwód w przypadku choroby jednego z małżonków
Aktualizacja: 02.08.2011
Orzeczenie rozwodu następuje poprzez wyrok sądu, który zapada w razie ustalenia, że doszło między małżonkami do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia i nie zachodzą negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu. »
Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?
Aktualizacja: 06.05.2011
Jeżeli strona nie zgadza się z wyrokiem sądu, jest z niego niezadowolona i jest przekonana, że sąd nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności koniecznych do należytego rozpatrzenia sprawy, może zaskarżyć wyrok poprzez wniesienie apelacji - do sądu II instancji, czyli sądu apelacyjnego. »
Porada Eksperta: Co robić, gdy zbliżasz się do rozwodu w USA?
Aktualizacja: 02.08.2012
Jeżeli myślisz, że Twoje małżeństwo po prostu jest już nie do uratowania lub Twój małżonek/małżonka właśnie powiedział(a) Ci że chce się rozwieść, możesz podjąć pewne kroki aby zabezpieczyć siebie i dzieci. »
Wyrównanie emerytur w niemieckim postępowaniu rozwodowym
Aktualizacja: 28.02.2011
Polskie prawo rodzinne nie zna instytucji wyrównania emerytur. Chodzi tutaj o wyrównanie wypracowanych przez małżonków tylko w okresie trwania małżeństwa ekspektatyw na otrzymanie emerytury (tzw. Anwartschaft). »
Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie?
Aktualizacja: 03.08.2011
Niekiedy małżonek nie życzyłby sobie, aby jego małżonka po rozwodzie nadal nosiła ich wspólne nazwisko. Nie ma jednak możliwości prawnego sprzeciwienia się chęci pozostania przez żonę przy wspólnym nazwisku małżonków. »
Aktualizacja: 13.12.2011
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. »
Okiem Eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech
Aktualizacja: 19.04.2011
Niemieckie prawo alimentacyjne stanowi, że po rozwodzie każdy z małżonków powinien sam troszczyć się o swoją egzystencję. Dlatego istnieje możliwość obniżenia albo czasowego ograniczenia obowiązku do płacenia alimentów dla rozwiedzionego małżonka. »
Czy rozwód cywilny wpływa na ustanie małżeństwa kościelnego?
Aktualizacja: 17.02.2011
Rozwód cywilny nie powoduje automatycznie rozwiązania małżeństwa kościelnego – tak samo rozwiązanie małżeństwa kościelnego nie powoduje rozwodu na gruncie prawa cywilnego. »
Jak przebiega rozwód w Słowacji?
Aktualizacja: 19.04.2011
Regulacja dotycząca rozwodów w Słowacji jest zawarta w kodeksie rodzinnym, a w części w kodeksie cywilnym. Rozwód jest udzielany jedynie w drodze orzeczenia sądowego. »
Jak wygląda rozwód małżonków różnej narodowości w UE?
Aktualizacja: 19.04.2011
Rozporządzenia Rady z dnia 1 marca 2001 r. a następnie 27 listopada 2003r. w znaczącym stopniu ułatwiły przeprowadzanie spraw rozwodowych małżeństw, w których małżonkowie nie są tej samej narodowości a jednocześnie są obywatelami UE. »
Jaka jest istota rozwodów w Belgii?
Aktualizacja: 03.08.2011
Regulacja rozwodowa znajduje się w belgijskim kodeksie cywilnym. Rozwód może być orzeczony wyłącznie przez organy sądowe. »
Czy łatwo o rozwód w Hiszpanii?
Aktualizacja: 03.08.2011
Regulacja dotycząca rozwodów w Hiszpanii została zmieniona ustawą 15/2005 , która wprowadziła liczne ułatwienia w tej kwestii. Obecnie rozwód nie musi być poprzedzony istnieniem prawnie potwierdzonych przyczyn ani uprzednią separacją. »
Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?
Aktualizacja: 03.08.2011
Regulacja dotycząca rozwodów w Anglii i Walii zawarta jest w ustawie o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich. Uzyskanie rozwodu wymaga pisemnego wniosku, złożonego do sądu przez męża lub żonę. »