REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Zakaz kontaktu przełożonych z pracownikami po godzinach pracy

Zakaz kontaktu przełożonych z pracownikami po godzinach pracy wprowadza od grudnia 2021 r. Portugalia. Co jeszcze wprowadzają nowe przepisy procedowane pod nazwą "prawo do odpoczynku"?

Europejska płaca minimalna dla państw UE

Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem europejskiej płacy minimalnej dla państw UE. Każdy kraj miałby swoje minimalne wynagrodzenie, jednak nie mogłoby być ono niższe niż 60% przeciętnego wynagrodzenia w danym państwie.

Testowy 4-dniowy tydzień pracy - efekty

Microsoft w Japonii wprowadził testowo 4-dniowy tydzień pracy. Okazało się, że zwiększył się przychód na pracownika o 40%. Test skróconego tygodnia pracy trwał cały sierpień 2019 r.

REKLAMA

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) - skutki wprowadzenia

W ciągu najbliższych trzech lat ma powstać Centralna Informacja Emerytalna (CIE). ZUS będzie mógł zrezygnować z dopłaty do minimalnej emerytury. Będzie dotyczyło to sytuacji posiadania przez ubezpieczonego odpowiednich oszczędności zgromadzonych w innych instytucjach finansowych. Jakie jeszcze skutki niesie za sobą powstanie CIE?

Wysokość wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - opinia Konfederacji Lewiatan

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada obligatoryjność określania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Podanie wysokości wynagrodzenia na etapie ogłoszenia o pracę ułatwia rekrutację i wzmocnia zaufanie pomiędzy stronami stosunku pracy. Jednak opinia Konfederacji Lewiatan na temat ustawowego uregulowania obowiązku i ustanowienia kar za jego nieprzestrzeganie jest negatywna.

Cudzoziemiec w Polsce będzie musiał posiadać minimum 200 zł?

MSWiA stworzyło projekt zobowiązujący cudzoziemców poszukujących pracy, wykonujących działalność gospodarczą oraz podejmujących naukę w Polsce do posiadania minimum 200 zł (jeśli przyjechał z państwa sąsiadującego z Polską) na pokrycie kosztów powrotu.

Wysokość wynagrodzenia w ofercie pracy - nowy obowiązek pracodawcy?

Obecnie bardzo rzadko pracodawcy podają wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy. Powstał projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy, zgodnie z którym pracodawcy mieliby obowiązek podawania wysokości proponowanych na danym stanowisku zarobków.

REKLAMA

Zmiany w Konstytucji - zwiększy się liczba senatorów

Polonia uzyska swoich przedstawicieli w Senacie - to efekt zaproponowanych zmian w Konstytucji. Jeżeli przepisy wejdą w życie to liczba senatorów zwiększy się ze 100 do 102. Przepisy będą obowiązywać od następnej kadencji Senatu.

Sztuczna inteligencja (SI) w UE

Komisja proponuje trzytorowe podejście w celu zwiększenia inwestycji publicznych i prywatnych w SI, przygotowania do zmian społeczno-gospodarczych i zapewnienia odpowiednich ram etycznych i prawnych. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wniosek o określenie europejskiego podejścia do sztucznej inteligencji, z którym wystąpili europejscy przywódcy.

Będą zmiany w upadłości konsumenckiej

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w upadłości konsumenckiej. Zmiany polegają m.in. na możliwości zawarcia porozumienia z wierzycielem poza sądem, a także na ogłoszeniu upadłości bezmajątkowej już w momencie otwarcia procedury upadłościowej, bez ogłaszania fazy likwidacyjnej i planu spłat.

Powstanie Dyrekcja Ochrony Środowiska

Ministerstwo Środowiska planuje zmiany w zakresie instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zostaną zastąpione jednym organem - Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Elektroniczny KRS od 2020 r.

Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

Wywiad środowiskowy - nowe przepisy porządkujące wejdą w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy przewidującą uporządkowanie przepisów dotyczących wywiadów środowiskowych. Dzięki temu kuratorzy sądowi uzyskają niebudzącą wątpliwości podstawę prawną do przeprowadzania wywiadów środowiskowych.

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

Aplikacja prawnicza na uniwersytecie? MS nie wyklucza

Aplikację prawniczą mogłyby organizować nie tylko korporacje prawne ale także uczelnie wyższe - tak wynika z wywiadu udzielonego ,,Rzeczpospolitej'' przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jedną z zalet aplikacji uniwersyteckiej byłby fakt, że byłaby ona tańsza od tej organizowanej przez samorządy prawnicze. Niektórzy jednak wątpią w jakość takiego kształcenia przyszłych prawników.

Bitcoin - jeszcze kryptowaluta czy już waluta?

22 maja 2010 roku dokonano pierwszej transakcji, w której bitcoin posłużył za walutę – za pizzę zapłacono wtedy równowartość 10.000 BTC. Rok później jeden z użytkowników bitcoin sprzedał swój samochód (Toyota Supra, rocznik 1984 r.) za kwotę 3.000 BTC. Ten sam samochód dzisiaj mógłby zostać nabyty za mniej więcej równowartość jednego BTC. Skąd tak spektakularny wzrost wartości tej jednostki rozliczeniowej – lub raczej kryptowaluty?

Kary za dopalacze jak za narkotyki

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowych przepisów mających na celu ograniczenie obrotu dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania. Jak wynika z projektowanych przepisów, za wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za samo posiadanie dopalaczy będzie można ,,dostać'' nawet 3 lata.

Czy karp zniknie ze świątecznego stołu?

Na początku listopada 2017 r. do Sejmu trafił stworzony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o ochronie zwierząt. Nowe przepisy precyzują definicję znęcania się nad zwierzętami. W przypadku żywych ryb znęcaniem będzie ich transport lub przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody. Takie unormowanie może przełożyć się na mniejsza dostępność karpia w sklepach.

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.

Na stadionach piłkarskich będą miejsca stojące

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, w którym zezwala się na udostępnianie kibicom mejsc stojących na stadionach piłkarskich. Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa - projekt ustawy

Zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa – to jeden z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji, określony już w listopadzie 2015 roku. Zarówno na poziomie krajowym, jak i w Unii Europejskiej. Prezentowany dziś projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to wynik prac ekspertów zarówno administracji publicznej, jak i przedstawicieli kluczowych sektorów gospodarki.

Medyczna marihuana - nowe przepisy wchodzą w życie

Preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza, z surowca sprowadzanego z zagranicy - przewiduje nowelizacja przepisów, która w środę (1 listopada 2017 r.) weszła w życie.

Zmiany dla doradców restrukturyzacyjnych

W dniu 30 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy określającej zasady działalności doradców restrukturyzacyjnych. Nowe przepisy sprecyzują wymogi stawiane doradcom, a także umożliwią sprawowanie skuteczniejszego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad ich działalnością.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

W dniu 27 października 2017 r. Sejm przyjął ustawę nowelizującą ustawę Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą nową formę czasowej rejestracji pojazdów dzięki, której firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Nowa Ordynacja podatkowa od 1 stycznia 2019 r.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opublikowała projekt nowej Ordynacji podatkowej i przepisów ją wprowadzających. Nowa Ordynacja będzie zawierać aż 687 artykułów. Prace nad projektem trwają od 2015 r.

Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja od 1 stycznia 2019 r.

W dniu 24 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Rząd chce aby od 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz aby prowadzono i przechowywano dokumentację pracowniczą w postaci elektronicznej.

Utratę dowodu osobistego możesz już zgłosić przez Internet

Od dnia 25 września 2017 r. za pomocą specjalnej e-usługi możesz zgłosić utratę, zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego. W Polsce utratę dowodu osobistego zgłasza nawet 500 tys. osób rocznie.

Wystartował pilotażowy program klas mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowy program dla uczniów klas mundurowych. Założeniem programu jest m.in. stworzenie w każdym powiecie co najmniej jednej klasy wojskowej. Program trwa od 1 września 2017 r.

Będą ułatwienia w zakresie zakładania spółdzielni socjalnych

Szykują się zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Nowelizacja opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu ułatwienie zakładanie i funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Po I czytaniu, które miało miejsce 14 września 2017 r. projekt skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zmiany w obronie koniecznej - obrona przed włamywaczem

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP opowiedział się za zmianą Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej. Nowelizacja Kodeksu zakłada rozszerzenie granic obrony koniecznej poprzez wyłączenie karalności przekroczenia jej granic w sytuacji obrony przed włamywaczem.

Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Sejm postanowił o zwiększeniu środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Na 47 posiedzeniu przyjęto projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Czy zmiana czasu zniknie?

Posłowie PSL wyszli z inicjatywą zmiany ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP. Nowelizacja zakłada rezygnację z corocznej zmiany czasu na rzecz jednego czasu urzędowego na terenie RP, którym będzie czas letni.

Solarium tylko dla dorosłych

W trakcie 47 posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Nowe przepisy zakazują korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, a także wprowadzają zakaz promocji takich usług.

Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niektóre inne ustawy. Proponowane zmiany zakładają m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej, bezpłatną mediację, oraz poradnictwo obywatelskie.

Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

Nowe zasady segregacji śmieci 2017/2018

1 lipca 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad segregacji śmieci. Ujednolicają one zasady segregacji odpadów w całym kraju wprowadzając cztery pojemniki do składowania odpadów zamiast trzech. Samorządy mają 5 lat na dostosowanie pojemników do nowych wymogów - większe miasta zrobią to w 2018 r.

Zmiany w prawie pracy już w 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma na celu uproszczenie relacji w zakresie stosunku pracy. Uproszczenie ma polegać przede wszystkim na wprowadzeniu formy elektronicznej wielu czynności z prawa pracy.

Czym jest proces na odległość?

8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy m.in. pracy komorników, ułatwień w czynnościach procesowych czy dostępu do sądów.

Rada Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej

3 września 2015 r. Minister Sprawiedliwości – Pan Borys Budka podjął decyzję o powołaniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej.

Program ochrony brzegów morskich

Rada Ministrów 31 sierpnia 2015 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”. Jakie są główne założenia tego programu?

III transza deregulacji podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w dniu 27 sierpnia 2015 r. prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. III transzę deregulacji dostępu do zawodów.

Doradcy podatkowi bez zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem stosowania kas rejestrujących, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, będą objęci m.in. doradcy podatkowi, prawnicy (z wyjątkiem notariuszy), lekarze, dentyści, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne - takie rozwiązanie wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących.

Prawne podsumowanie października 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących urlopu wychowawczego, usług płatniczych oraz scalania i wymiany gruntów, które weszły w życie w październiku 2013 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Podsumowanie Tygodnia Mediacji

W organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Mediacji wzięło udział prawie 5000 osób.

"Nowoczesna kancelaria prawna – dokumenty i sprawy pod kontrolą" - 27.11.2013 r.

Kancelaria prawna jak każda inna jednostka potrzebuje systemu, który ułatwi pracę z dokumentami. Ze względu jednak na swój charakter wymaga wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo i porządek. Warto więc wybrać rozwiązanie, które w najwyższym stopniu spełni oczekiwania naszej kancelarii, a ponadto zapewni odpowiedni poziom zaufania dla klientów.

Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw"

W dniach 21 – 22 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywa się 10 Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw".

Egzaminy na aplikacje prawnicze

W dniu 28 września 2013 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju, po raz ósmy, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz szósty egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

Polski wymiar sprawiedliwości w światowych rankingach

Polska wysoko w rankingach dotyczących praworządności i sprawiedliwości na świecie.

Zwiększona ochrona dłużników w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym

7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która nakłada na sąd obowiązek ustalenia numeru PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną.

REKLAMA