REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Praca w szczególnych warunkach

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Emerytury pomostowe - duże zmiany od 1 września 2024!

Emerytury pomostowe - duże zmiany od 1 września 2024! W dniu 16 sierpnia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: ustawa zmieniająca). Kto będzie mógł przejść na emeryturę pomostową? Komu przysługuje emerytura pomostowa 2023 r.? Ile wynosi emerytura pomostowa w 2023 r.?

Ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Czy pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w okresie ochronnym? Czy przysługuje ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym? Czy ochrona dotyczy tylko powszechnego wieku emerytalnego?

REKLAMA

Zmiany w emeryturach pomostowych

Szykują się duże zmiany co do emerytur pomostowych. Zmieniona będzie ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 164, dalej: ustawa). W dniu 20 czerwca 2023 r. ustawę zmieniającą przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

ZUS ZSWA 2022 - do kiedy?

ZUS ZSWA 2022 - do kiedy należy złożyć informację o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok? Jak wypełnić ZUS ZSWA?

Nieprawidłowo wystawione świadectwo pracy w szczególnych warunkach – co robić?

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach lub zamieścić informację o wykonywaniu takich prac w świadectwie pracy. Co jednak zrobić, jak pracodawca wystawił nieprawidłowe świadectwo pracy?

Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Aktualnie obowiązujący system emerytalny wskazuje na kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stażu pracy, osiągniętego wieku, system emerytalny przewiduje różne możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kiedy i kto może to zrobić?

REKLAMA

Emerytura pomostowa 2020 - warunki, limity dorabiania, przychody

Emerytura pomostowa przysługuje osobom pracującym w szczególnych warunkach. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacanie emerytury pomostowej w razie przekroczenia limitu przychodu. Jakie są limity dorabiania w 2020 roku? Kogo dotyczą limity dorabiania? Jakie przychody są brane pod uwagę?

Zatrudnianie w szczególnych warunkach - o czym należy pamiętać

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Do 1 kwietnia 2019 r. należy przekazać do ZUS druk ZUS ZSWA.

Zgłoszenie ZUS ZSWA do 31 marca

Termin na złożenie ZUS ZSWA upływa 31 marca 2019 r. Należy dokonać zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2018 r.

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - definicja

Prace o szczególnym charakterze to prace wyma­gające od pracowników szczególnej odpowiedzial­ności oraz szczególnej sprawności psychofizycz­nej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicz­nemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniej­sza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Kiedy należy opłacać składki na FEP

Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) opłacają pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy. Jaka jest wysokość składek na FEP?

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Pracodawca zobowiązany jest dbać o swoich pracowników podczas upałów. Pracownikom przysługują zimne napoje, przerwy w pracy czy skrócenie czasy pracy.

Emerytury pomostowe Vademecum

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Uprawnienie to przysługuje od dnia 1 stycznia 2009 roku.

Czy kobieta w pracy może wykonywać każdą pracę?

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Oznacza to, że kobieta w pracy nie może wykonywać każdej pracy, a rodzaje pracy, przy których nie wolno zatrudniać kobiet powinny być wymienione w regulaminie pracy.

Komu nie wolno zlecić pracy w nadgodzinach?

Pracodawca nie może zlecić pracy w nadgodzinach m.in. kobietom w ciąży, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia oraz młodocianym. Za złamanie tego zakazu pracodawcy grozi kara grzywny.

Kiedy można przenieść pracownika do innej pracy?

Przeniesienie pracownika do innej pracy nie jest zmianą stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.

Jakie są skutki wypowiedzenia zmieniającego?

Zmiana warunków umownego stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Na jego podstawie może dojść do zmiany warunków pracy i płacy.

Praca w ruchu ciągłym

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.

Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Osoba, która pobiera emeryturę pomostową nie może ponownie podjąć pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli chce aby przyznane świadczenie było wypłacane przez ZUS. Takie uregulowanie zostało zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla celników

Obowiązujące przepisy umożliwiają celnikom przejście na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Uprawnienie to wynika z faktu, że praca celnika została zaliczona do pracy o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla strażaków

Funkcjonariusze straży pożarnej, czyli strażacy wykonują pracę w szczególnym charakterze, czyli wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej. W związku z tym mogą przejść na wcześniejszą emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Nie każdy wie, że osoby wykonujące zawód nurka, tancerza zawodowego czy taż garbarza mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Pracami w szczególnych warunkach są prace związane w czynnikami ryzyka tzn. prace pod wodą, na wodzie, w powietrzu i pod ziemią.

Mniej niebezpiecznych czynników w miejscu pracy

W wyniku nowelizacji przepisów z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zmieniły się maksymalne dopuszczalne stężenia niektórych czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy.

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - praca w szczególnych warunkach

Nauczyciel ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie przepisów art. 32 i 46 ustawy emerytalnej, w związku z przepisami § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura górnicza w wieku obniżonym

Prawo przejścia na emeryturę górniczą w obniżonym wieku przysługuje zarówno osobom urodzonym przed, jak i po dniu 1 stycznia 1949r. Przepisy art. 39 i 46 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidują możliwość przejścia na emeryturę górniczą osobom' które nie spełniają warunków do przyznania emerytury górniczej, ale mają pięcioletni okres pracy górniczej.

Jakie prace zaliczamy do prac w szczególnych warunkach?

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach, przez okres co najmniej 15 lat, jest jednym z wymogów uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Definicję pracy w szczególnych warunkach określa art. 3 ust.1 i 2 Ustawy o emeryturach pomostowych.

Jakie prace uznaje się za prace górnicze

Wykaz prac górniczych określa art. 50c ust.1 i 2 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak zorganizować pomieszczenia z prysznicami dla pracowników

Obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie szatni, w której skład powinny wchodzić umywalnie łatwo dostępne dla pracowników i zapewniające bezkolizyjny ruch pracowników już umytych i przebranych w odzież własną, oraz pomieszczenia z natryskami, jeśli wymagają tego warunki pracy lub ochrona zdrowia pracowników.

Jakie są wymagania dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, nie zapominając o właściwym stosowaniu znaków bezpieczeństwa oraz prawidłowym oznaczaniu różnego rodzaju przeszkód lub niebezpiecznych miejsc i dróg w zakładzie pracy.

Jaka jest wysokość jednorazowego odszkodowania

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Awaria klimatyzacji w pracy


Od tygodnia nie działa klimatyzacja, w pomieszczeniu w którym pracuje temperatura sięga 30 stopni, po godzinie nie da się normalnie pracować, pracodawca każdego dnia zapewnia mnie, że zostanie ona naprawiona, jednak bez skutku. Gdzie mogę zgłosić się z tym problemem?

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne. Mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Czy mam prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne - mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Co robić, jesli ZUS nie uzna szczególnych warunków

Otrzymałem z Zakładu ZUS decyzje odmawiającą mi przyznania emerytury pomostowej. ZUS stwierdził, że nie pracowałem w szczególnych warunków. Co musi zawierać świadectwo pracy?

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach

W tym roku skończyłem 55 lat, mam przepracowane 36 lat w hutnictwie z wykazu A i do tej pory mogłem przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat (5-letni okres skrócony). Czy w tym związku z przejściowymi przepisami, w tym roku mogę przejść na emeryturę w wieku 55 lat zamiast 60? 

Czy skorzystam ze wcześniejszej emerytury

Mam 52 lata. Do 1999 roku posiadam 22 lata pracy, w tym w warunkach szkodliwych - od 1993 roku do 2008 roku. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? 

Czy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania niebezpiecznej pracy?

Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Ma jednak obowiązek zawiadomić o tym przełożonego.

Dla kogo emerytury pomostowe

Emerytury pomostowe to emerytury przewidziane wyłącznie dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Fakt przystąpienia do OFE nie ma żadnego znaczenia przy ustaleniu uprawnień do "pomostówki". 

Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują przepisy o emeryturach pomostowych. Jestem zaciekawiony, jakie prace uznaje się za prace wykonywane w szczególnych warunkach? 

Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Czy mój zawód jest zaliczany do pracy w szczególnym charakterze. Czy będę mógł skorzystać z emerytury pomostowej. Proszę o aktualny spis prac w szczególnym charakterze.  

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

 Czy mężczyzna urodzony w 1952 r. posiadający okresy pracy w szczególnych warunkach ma prawo do emerytury wcześniejszej?

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach w pytaniach i odpowiedziach

Nie ma stuprocentowej pewności wprowadzenia emerytur pomostowych od 2009 roku. Możliwe, że przepisy dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, będą nadal obowiązywać. Warto więc poznać podstawy przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura wcześniej, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emeryturę wcześniejszą mogą uzyskać osoby urodzone przed 1 stycznia 1949r., które były zatrudnione przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia, szczególnie uciążliwych.

REKLAMA