REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Szkoda osobowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania

Sposobem naprawienia szkoda niemajątkowej (krzywdy) polegającej np. na uszkodzeniu ciała, czy też wywołaniu rozstroju zdrowia jest wypłata określonej sumy pieniężnej (zadośćuczynienia).

REKLAMA

Obowiązek naprawienia szkody (art. 46)

W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczenia oraz możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?

Szkodę należy udokumentować przede wszystkim poprzez zebranie wszelkiej dokumentacji. Musi ona określać wydatki poniesione celem nabycia oraz utrzymania w należytym stanie rzeczy, która została na skutek przestępstwa utracona bądź doznała uszczerbku.  

REKLAMA

REKLAMA