REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brak zaświadczenia lekarskiego nie przekreśla automatycznie prawa do zasiłku chorobowego

Brak zaświadczenia lekarskiego nie przekreśla automatycznie prawa do zasiłku chorobowego, jeżeli przesłanka niezdolności do pracy została faktycznie spełniona - tak orzekł Sąd Rejonowy w Toruniu w orzeczeniu z dnia 21 sierpnia 2023 r., sygn. IV U 129/23.  

Rząd przedłuża program mały ZUS plus

Rząd przedłuża program mały ZUS plus. Zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2023 r. Co to jest mały ZUS plus? Czym się różni mały ZUS od małego ZUS plus? Ile wynosi mały ZUS plus 2023?

Masz prawo do tych pieniędzy! Dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE

Wiele osób nie wie, że po śmierci swoich bliskich osób, ma prawo do wypłaty zgromadzonych na koncie OFE środków osoby zmarłej. Masz prawo do tych pieniędzy, a procedura nie jest skomplikowana! Jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE? 

Do 28 lutego 2023 r. przekaż informację roczną ZUS IMIR

Do 28 lutego 2023 r. pracodawcy przekazują ZUS IMIR.

REKLAMA

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Jak samodzielnie utworzyć potwierdzenie z danymi z ZUS - krok po kroku

Ubezpieczony może samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi ZUS w celu przekazania odpowiedniej instytucji (np. bankowi). Ważne aby mieć konto PUE ZUS.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów z wysokością hipotetycznej emerytury

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych (IOSKU). Informacje otrzyma 19 mln ubezpieczonych. Z informacji można się dowiedzieć o tym, ile jest odłożonych i zwaloryzowanych składek.

Zwolnienia lekarskie 2019 – obowiązek podania miejsca pobytu i jego zmiany

Od 1 stycznia 2019 r. ubezpieczony ma obowiązek poinformowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jeśli miejsce przebywania chorego zmieni się podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, ubezpieczony ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę oraz ZUS nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.

REKLAMA

Wyliczenie hipotetycznej emerytury - ZUS rozpoczął wysyłkę listów

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych, z której osoby po 35 roku życia mogą dowiedzieć się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury - poinformował zakład. Informacje otrzyma 19 mln ubezpieczonych.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych - ZUS rozpoczął wysyłkę

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych - poinformował zakład. Ponadto zaleca, by każdy, kto otrzymał informację, uważnie ją przeczytał. Informacje otrzyma 20 mln ubezpieczonych.

Zmiana klasyfikacji zawodów i specjalności

Dnia 7 sierpnia 2014 r. wydane zostało nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, które zastąpi aktualnie obowiązujące rozporządzenie w tym samym zakresie z dnia 27 kwietnia 2010 r. Zaktualizowany został przede wszystkim załącznik stanowiący klasyfikację zawodów i specjalności.

Zasiłek chorobowy mundurowych

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także mundurowym. W 2014 roku mundurowi otrzymają o 20% niższy zasiłek chorobowy.

Jak można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego umożliwia ciągłość ubezpieczeń, które w przyszłości mogą dać ubezpieczonym emeryturę lub rentę.

Kapitał początkowy

Pojęcie wprowadzone przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 1948 roku, które do dnia reformy 1 stycznia 1999 przepracowały minimum 6 miesięcy i 1 dzień.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad swoim bliskim.

Umowa ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń (w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa) zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w przypadku zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Sąd polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warunkiem przeprowadzenia rozprawy jest wyrażenie zgody przez stronę pozwaną (np. zakład ubezpieczeń, towarzystwo emerytalne) na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Czy o.w.u. mają wpływ na wysokość odszkodowania?

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych sposób wyliczenia odszkodowania powinien być określony w treści ogólnych warunków ubezpieczenia (o.w.u.). W umowach ubezpieczeń majątkowych można spotkać także inne modyfikacje, które w przyszłości mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania.

Cudzoziemiec w Polsce tylko z ubezpieczeniem i środkami na powrót

Sejm zmienił prawo w kwestii podróżowania i pobytu cudzoziemców na terenie Polski.

Do czego przydaje się RMUA?

ZUS RMUA zawiera informacje o ubezpieczeniu, składkach i świadczeniach ubezpieczonego. Gdzie potrzebne lub pożyteczne może okazać się posiadanie tego raportu?

Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy służy udzieleniu pomocy członkom rodziny ubezpieczonego w pokryciu kosztów jego pogrzebu. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoba zmarła podlegała obowiązkowemu czy też dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

REKLAMA