Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zasiłek chorobowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zasiłek chorobowy.
Zachorowałam po macierzyńskim, a już nie pracuję - czy mam prawo do zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 31.01.2010
30 września skończyła mi się umowa o pracę, do 10 listopada pobierałam jeszcze zasiłek macierzyński. Niedawno złamałam nogę i lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie od 12 listopada na 30 dni. Czy w takiej sytuacji mogę liczyć na zasiłek chorobowy? Zdarzenie wystąpiło właściwie bezpośrednio po zakończeniu macierzyńskiego. »
Świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w Austrii
Aktualizacja: 29.03.2011
Każda osoba mieszkająca i pracująca w Austrii chce mieć takie same prawa jak obywatele austriaccy. Dotyczy to przede wszystkim świadczeń na wypadek macierzyństwa. »
Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu
Aktualizacja: 02.08.2010
Znajdując się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mamy takie same prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak podczas całego trwania stosunku pracy. Niezależnie od tego kto wypowiada umowę – pracownik, czy też pracodawca – zatrudniony ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego podczas trwania umowy o pracę i bezpośrednio po jej rozwiązaniu. »
Od czego zależy wysokość zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu
Aktualizacja: 09.12.2009
Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do świadczeń chorobowych za okres pobytu w szpitalu. Wysokość tych świadczeń jest uzależniona nie tylko od zarobków tych osób, ale również od tego, na jaki moment okresu zasiłkowego przypada leczenie szpitalne. »
Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?
Aktualizacja: 02.08.2010
Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. »
Czy zwolnienie chorobowe może pozbawić wcześniejszej emerytury
Aktualizacja: 28.03.2011
Ustawa mówi że: "Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - osobom urodzonym po dniu 31.12.1948 r., które w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej tj. w dniu 1.01.1999 r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy -przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego". Inny przepis odlicza dni tzw. zwolnień chorobowych z tych 15 lat i w ten sposób brakuje mi do pełnych 15 lat 1 m-c i 8 dni. Czy jest to powód do pozbawienia pracownika możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę tym bardziej że praca w szczególnych warunkach trwała również dalej po dniu 1.01.1999 r. ? czyli powyżej wymaganych 15 lat. »
Renta po świadczeniu rehabilitacyjnym
Aktualizacja: 14.12.2009
W przypadku, kiedy po otrzymywaniu świadczenia rehabilitacyjnego osoba nadal jest niezdolna do pracy, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. »
Zaświadczenie lekarskie wstecz
Aktualizacja: 09.12.2009
Wydanie zaświadczenia lekarskiego kojarzy nam się z wizytą u lekarza i zwolnieniem chorobowym, od następnego dnia. W niektórych przypadkach możliwe jest wydanie zaświadczenia z datą wstecz. Kiedy to następuje? »
O ile dłuższe zasiłki chorobowe dla przyszłych matek od nowego roku
Aktualizacja: 09.12.2009
Przepisy pozwalają na pobieranie zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Od 1 stycznia 2009 r. zostały w tej kwestii wyróżnione kobiety w ciąży, które zachowują prawo do zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy przez 270 dni. »
Jaką rentę mogę otrzymać po chorobie nowotworowej
Aktualizacja: 22.03.2011
Od czasu choroby mojej mamy minęło 5 lat, miała raka piersi na skutek czego została jej usunięta lewa pierś i węzły chłonne po tej stronie. I od tamtej pory nie może dostać renty. Odwoływała się juz kilkukrotnie sądownie, ale sąd twierdzi Ze jest zdolna do pracy. Teraz ma przyznany przez Starostwo Powiatowe stopień inwalidztwa. Ale w dalszym ciągu nie dostaje żadnych pieniędzy z tego tytułu. »
Czym jest okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy
Aktualizacja: 15.03.2011
Czy to prawda, że pracownik może nie otrzymać zasiłku chorobowego w pierwszym miesiącu pracy? Co to jest okres wyczekiwania? »
Czy absolwent ma prawo do chorobowego
Aktualizacja: 09.12.2009
Po dwóch miesiącach od zakończenia studiów rozpocząłem pracę na umowę o pracę. Umowa została zawarta na okres dwóch lat. Po 20 dniach pracy, dopadła mnie grypa. Jestem na zwolnieniu chorobowym (przez 5 dni). Czy po tak krótkim okresie zatrudnienia dostanę, jakieś pieniądze. »
Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku
Aktualizacja: 02.08.2010
Jestem w ciężkiej sytuacji. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jednak po tym czasie zachorowałam. Czy po utracie pracy mam prawo do zasiłku chorobowego? »
Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 09.12.2009
Czy to prawda, że zasiłek chorobowy może być przyznany w różnej wysokości? Mój kolega był na zwolnieniu lekarskim, ja w tym samym czasie przebywałem w szpitalu. Przy wypłacie okazało się, że mój kolega dostał więcej niż ja. Czy to możliwe? »
Kiedy nie mamy prawa do zasiłku chorobowego po wypadku przy pracy
Aktualizacja: 09.12.2009
Nie każdy wypadek związany z wykonywaniem pracy da nam prawo do zasiłku. Warto poznać przypadki, kiedy nie nabędziemy prawa do tego świadczenia. »