| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Urzędnicy, którzy w swoich działaniach wyrządzili szkody zawinionych działaniem rażąco naruszającym prawo, poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą. Będzie podlegać ona ograniczeniom.

Z dniem 17 maja 2011 r. w życie weszła nowa ustawa, która w praktyce ma stanowić bat na tych urzędników, którzy swoimi rażąco nagannymi zachowaniami wyrządzą innym szkodę. Zmian tych nie odczują obywatele. Tak jak teraz w przypadku wyrządzenia im szkód przez działania administracji publicznej, obowiązek odszkodowawczy będzie spoczywał na winnym organie, a w ostateczności na Skarbie Państwa.

W praktyce jednak nowa ustawa ma być batem na tych urzędników, którzy działają z rażącym naruszeniem prawa. O ile więc odszkodowanie obywatelowi nadal będzie wypłacał organ (a dokładnie Skarb, nie urzędnik, o tyle ten drugi nie będzie mógł już spać spokojnie. Jeżeli zajdą przesłanki, zwróci Skarbowi Państwa sumę odszkodowania.

Zobacz: Urzędnicy będą odpowiadać za złe decyzje

Ograniczenie odpowiedzialności urzędnika

Nie zawsze będzie to jednak suma pełnego odszkodowania. Zgodnie z art. 9 tejże ustawy odszkodowanie urzędnik zapłaci w pełnej wysokości, jednakże jeżeli nie udowodni mu się, iż rażące naruszenie prawa nastąpiło z winy umyślnej, będzie ono ograniczone wysokością jego rocznej pensji. W przypadku, gdy wina umyślna zostanie mu udowodniona, wtedy też urzędnik będzie musiał zwrócić całą sumę.

Za szkodę może odpowiadać kilku funkcjonariuszy publicznych. W takiej sytuacji będą oni odpowiadać stosownie do swojego przyczynienia się. Jeżeli nie będzie możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych funkcjonariuszy publicznych do rażącego naruszenia prawa, odpowiedzą oni w częściach równych.

Zobacz serwis: Praca

Wysokość odszkodowania

Zgodnie z art. 4 ustawy w sprawach nieuregulowanych odpowiednio stosowane będą przepisy Kodeksu cywilnego. To oznacza, że suma odszkodowania, jaka będzie przysługiwać od Skarbu Państwa poszkodowanemu, będzie obejmować zarówno szkody w majątku, jak również utracone korzyści, które poszkodowany osiągnąłby, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zobacz serwis: Odszkodowania

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »