| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Wygaśnięcie stosunku prawnego ubezpieczenia

Wygaśnięcie stosunku prawnego ubezpieczenia

Charakteryzując umowę ubezpieczenia nie sposób pominąć kwestii wygaśnięcia stosunku prawnego ubezpieczenia, gdyż kwestia ta niejednokrotnie budzi wątpliwości.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Trwałość stosunku ubezpieczenia jako że jest to stosunek umowny uzależniona jest przede wszystkim od postanowień umowy, które mogą przewidywać możliwość wypowiedzenia jej w określonych przypadkach.

Odstąpienie od umowy przez ubezpieczonego

Mimo, iż trwałość stosunku ubezpieczenia uzależniona jest przede wszystkim od postanowień umowy, to nie bez znaczenia dla tej kwestii są przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 812 § 4 k. c.: „Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni, od dnia zawarcia umowy. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał ochrony ubezpieczeniowej.”

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Tak więc w przypadku zawarcia umowy ubezpieczeniowej na czas dłuższy, niż sześć miesięcy ubezpieczający będący osobą fizyczną ma 30 dni na odstąpienie od umowy, co wydaje się być stosunkowo długim okresem czasu. W przypadku skorzystania z tego uprawnienia ubezpieczający powinien jednak liczyć się z tym, iż ubezpieczyciel ma prawo zażądać zapłaty składki za okres, w którym udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

Odstąpienie od umowy bez dodatkowych opłat

Warto tu zwrócić uwagę na to, iż obowiązek zapłacenia składki za okres ochrony ubezpieczeniowej jest jedyną konsekwencją finansową jaką ponosi ubezpieczający w przypadku odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w związku z czym obciążanie ubezpieczonego innymi kosztami jak opłaty manipulacyjne itp. uznać należy za nielegalne.

Odstąpienie od umowy przez zakład ubezpieczeń.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Nie tylko ubezpieczającemu przepisy dają prawo odstąpienia od umowy, art. 812 § 5 k. c. stanowi bowiem, że: „ Jeżeli umowa zawarta jest na czas określony, ubezpieczyciel może ją wypowiedzieć jedynie w przypadkach wskazanych w ustawie, a także z ważnych powodów określonych w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia.”

Zobacz również: Odstąpienie od umowy

Ponadto możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przez zakład ubezpieczeń przewiduje też art. 814 § 2 k. c. zgodnie z którym: „ Jeżeli ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub jej pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym i żądać zapłaty składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność.”

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK