| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Odpowiedzialność deliktowa

Odpowiedzialność deliktowa

Odpowiedzialność deliktowa jest odpowiedzialnością cywilnoprawną, której podstawę stanowią przepisy art. 415-449 kodeksu cywilnego.

Definicja odpowiedzialności deliktowej

Odpowiedzialność deliktowa jest to odpowiedzialność cywilnoprawna wynikająca z czynu niedozwolonego (deliktu). W tym punkcie trzeba wyjaśnić co należy rozumieć za czyn niedozwolony. Otóż na gruncie prawa cywilnego za czyn niedozwolony uznaje się każde działanie bądź zaniechanie, które powoduje powstanie szkody.

Tak więc czyn niedozwolony w rozumieniu prawa cywilnego to nie tylko o czyn zabroniony pod groźbą kary, lecz w ogóle o każdy czyn naruszający porządek prawny. Warto zauważyć tutaj, że aby zachowanie zostało uznane za czyn niedozwolony nie zawsze istotne jest też to, czy zachowanie było zawinione, czego przykładem jest tzw. odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.

Zobacz: Pomoc prawna

Podstawa prawna odpowiedzialności deliktowej

Podstawą odpowiedzialności deliktowej są przepisy Kodeksu cywilnego (art. 415-449 k. c.). Przepisem mającym podstawowe znaczenie dla tego reżimu odpowiedzialności ma niewątpliwie art. 415 k. c., który stanowi, że: „ Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.”

Jak wynika z powołanego przepisu źródłem stosunku prawnego między sprawcą, a poszkodowanym jest sam fakt wyrządzenia szkody. Oznacza to, że w momencie wyrządzenia szkody po stronie sprawcy powstaje obowiązek naprawienia szkody (staje się on dłużnikiem), a po stronie poszkodowanego powstaje uprawnienie do uzyskania stosownego odszkodowania(poszkodowany staje się wierzycielem).

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Warunki powstania odpowiedzialności cywilnej

Dla powstania odpowiedzialności deliktowej nie ma znaczenia czy strony związane są jakimś stosunkiem prawnym, czy też nie. Wyrządzenie szkody powoduje powstanie odpowiedzialności deliktowej zarówno wtedy, gdy strony nie są związanie jakimkolwiek stosunkiem prawnym, jak również wtedy, gdy szkoda powstała poza tym stosunkiem. Warto zwrócić też uwagę na fakt, iż dla powstania odpowiedzialności z tytułu czynów niedozwolonych nie istotne jest to, czy stronami stosunku zobowiązaniowego są osoby fizyczne, osoby prawne czy też podmioty nie posiadające osobowości prawnej.

Warunkiem powstania odpowiedzialności cywilnej jest łączne spełnienie trzech następujących przesłanek:

  • powstanie szkody rozumianej jako uszczerbek w dóbr osoby poszkodowanej,
  • zaistnienie zdarzenia wywołującego szkodę (czyjegoś działania bądź zaniechania lub innego zdarzenia, z którym ustawa łączy obowiązek naprawienia szkody),
  • istnienie związku przyczynowego pomiędzy szkodą, a zdarzeniem.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK