| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w każdej sytuacji. To samo dotyczy NNW, czyli ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zakład ubezpieczeń jak to ma miejsce we wszystkich rodzajach ubezpieczeń w warunkach umowy (o.w.u.) zawiera postanowienia, które wskazują na sytuacje, w których nie będzie z ubezpieczenia świadczył ochrony. Wykaz tych sytuacji opisany jest w tzw. katalogu wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej.

W ubezpieczeniach NNW kierowcy i pasażerów katalog wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej jest określony przez zakłady ubezpieczeń w zbliżony sposób, tym niemniej występują pewne różnice, które można uchwycić tylko poprzez dokładną analizę treści poszczególnych wzorców umownych.

W treści ogólnych warunków ubezpieczenia zawarte będą postanowienia określające sytuacje, w których zakład ubezpieczeń uchyli się od udzielenia ochrony ubezpieczonemu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Standardowo wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej są szkody będące następstwem:

  • jazd wyścigowych, konkursowych, samochodowych pokazów kaskaderskich oraz treningów do nich;
  • prowadzenia pojazdu przez kierowcę bez ważnego, wymaganego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem;
  • użycia alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych a także podobnie działających leków; niektóre z warunków precyzują zakres stosowania tego wyłączenia w odniesieniu do samego kierowcy modyfikując jednocześnie te zasady w stosunku do pasażerów w ten sposób, że ochrona ubezpieczeniowa jest wobec nich wyłączona, gdy stan nietrzeźwości, zażycie narkotyków lub innych wymienionych substancji miał wpływ na zaistnienie wypadku lub świadomie podjęli oni jazdę z kierowcą znajdującym się w takim stanie.
  • udziału w bójkach oraz popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego przestępstwa lub samobójstwa;
  • działań wojennych, stanu wyjątkowego oraz udziału ubezpieczonego w strajkach, zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg, rozruchach, aktach terroryzmu lub sabotażu.

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ramach ubezpieczenia NNW, jeżeli szkoda była m.in. następstwem użycia alkoholu lub narkotyków.

Zobacz: NNW - co to jest i kiedy się opłaca?

Odpowiedź na pytanie przygotował r.pr. w BRU Aleksander Daszewski

reklama

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie / Fot. Fotolia
Nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie / Fot. Fotolia

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »