REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pijanego na stoku ubezpieczenie nie chroni

Adrian Prusik
Adrian Prusik
kobieta na stoku
kobieta na stoku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżając na narty warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym i OC. Nietrzeźwy, który spowoduje wypadek na stoku nie będzie mógł liczyć na ochronę ubezpieczeniową.

Odpowiedzialność cywilna

Będąc na stoku za nasze zachowanie odpowiadamy nie tylko względem siebie, lecz także względem innych osób. Jeżeli nie zachowujemy odpowiedniej ostrożności możemy liczyć się z określonymi konsekwencjami.

REKLAMA

REKLAMA

Przykładowo brawurowa jazda bez zachowania należytej ostrożności może doprowadzić do wypadku, w którym udział weźmiemy nie tylko my, lecz również inne osoby trzecie. Szkody poniesione przez te osoby będą obciążały nasze konto bezpośrednio. Często może chodzić o niemałe kwoty.

X nie zachował wystarczającej ostrożności i spowodował wypadek na stoku narciarskim, w którym ucierpiały inne osoby. Trzech poszkodowanych doznało poważnych złamań, wymagało hospitalizacji oraz wielomiesięcznej rehabilitacji. W pozwie odszkodowawczym zażądają od X odszkodowania w postaci zwrotu kosztów leczenia (20 tys. zł), transportu do kraju (10 tys. zł), rehabilitacji (15 tys. zł), strat materialnych (10 tys. zł) oraz zadośćuczynienia za doznane cierpienia (50 tys. zł). Jeden wypadek może sprawcę kosztować zatem ponad 100 tys. zł.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Ubezpieczenia

Dlatego też wykup ubezpieczenia narciarskiego jest rozsądnym i doradzanym krokiem przed wyjazdem na narty. Chociażby z uwagi na potencjalne ryzyka, które grożą nam w czasie zimowego wypoczynku. Mowa tu nie tylko o kosztach związanych z naszą osobą, czyli takich jak kwestia hospitalizacji, akcji ratowniczej (należy pamiętać, że w wielu kurortach zagranicznych ratownictwo górskie jest płatne), lecz również z naszą odpowiedzialnością względem osób trzecich (odpowiedzialność cywilna za spowodowane szkody). Warto zatem zastanowić się nad wykupem ubezpieczenia narciarskiego, które będzie zawierać opcję ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

Nietrzeźwi nieubezpieczeni

REKLAMA

Na ochronę ubezpieczeniową nie mogą jednak liczyć osoby, które na stoku pojawiają się w stanie nietrzeźwości. Nawet posiadając ubezpieczenie narciarskie z najpełniejszą możliwie ofertą ubezpieczyciela, sprawca sam będzie musiał pokryć koszty szkód powstałych u innych osób, nie będzie mógł też liczyć na kompensację własnych szkód.

Wszystko z powodu tzw. wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. W niemal każdej umowie lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciela wskazują szereg przesłanek, których zaistnienie spowoduje skasowanie jego obowiązków. Standardowo ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek rażącego niedbalstwa lub wyrządzone umyślnie prze ubezpieczonego , jak również wtedy, gdy szkoda jest związana z działaniami wbrew miejscowemu prawu lub zakazom władz lokalnych.

Jazda na nartach w stanie nietrzeźwości jest zakazana przez przepisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie górskim. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pokrycia szkód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    REKLAMA

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    REKLAMA