| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

W tych krajach mamy gwarancję udzielenia opieki medycznej w stanach nagłych na takich samych zasadach jak ich obywatelom. Ubezpieczeni mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia oraz niespodziewanych zdarzeń (np. kontuzji będącej efektem wypadku na górskim szlaku). Nie ma możliwości korzystania ze świadczeń na podstawie karty na terenie tzw. państwa trzeciego, np. Egiptu.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Refundacja

W sytuacji gdy podczas zagranicznego pobytu poniesiemy koszty leczenia, przysługuje nam prawo wystąpienia do NFZ o ich zwrot (refundację). Zwrotowi podlegają koszty poniesione za świadczenia, które są bezpłatne dla ubezpieczonych obywateli danego kraju. Nie możemy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia ponoszonych także przez nich na zasadzie współpłacenia, tzw. partycypacji. Koszty zwracane są na podstawie przedstawionych rachunków z zagranicznej placówki medycznej oraz dowodów zapłaty. Ich zwrot następuje na wniosek pacjenta złożony we właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania wojewódzkim oddziale NFZ.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Wyrok NSA z 7 lipca 2012 r. (sygn. akt II GSK 1102/11).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK