| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość?

Rozwiązanie umowy dożywocia przez sąd może nastąpić w wyjątkowych przypadkach, gdy wystąpi z tym nabywca nieruchomości albo dożywotnik, który jest zbywcą nieruchomości. Uprawnienie to nie przysługuje osobie trzeciej, na rzecz której ustanowiono prawo dożywocia.

Podsumowując umowa dożywocia może być korzystnym rozwiązaniem dla obu stron zainteresowanych nabyciem nieruchomości.

Po pierwsze, jest to korzystny sposób przeniesienia własności nieruchomości, który przykładowo nad darowizną ma tę przewagę, iż zabezpiecza interesy zbywcy nieruchomości.

W praktyce może np.: zabezpieczyć los rodziców/dziadków, którzy za życia chcą dokonać rozporządzenia swoim majątkiem na rzecz swoich bliskich, a jednocześnie prawnie zagwarantować sobie określone świadczenia alimentacyjne oraz prawo do zamieszkiwania w danym lokalu do końca życia.

Z drugiej strony, jeżeli nabycie następuje w drodze umowy kupna, to zapisy dotyczące dożywocia, w istotny sposób wpływają na cenę płaconą przez nabywcę. Niższa cena jest wówczas traktowana jako element rekompensaty za dodatkowe obowiązki. W praktyce nabywca uzyskuje własność nieruchomości za cenę znacznie niższą niż jej rynkowa wartość. Należy przy tym pamiętać, że umowa dożywocia to umowa nosząca cechę losowości, gdyż całkowity rozmiar świadczeń na rzecz dożywotnika (w praktyce: cena nieruchomości + wartość świadczeń, do których nabywca się zobowiązał) zależy zarówno od długości życia dożywotnika, jak i jego potrzeb.

Należy pamiętać zatem, aby decydując się na zawarcie umowy dożywocia z dużą ostrożnością dokonać wyboru świadczeń oraz jasno i precyzyjnie określić obowiązki i prawa stron w umowie.

Polecamy artykuły

Eksperci:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Autor:

aplikant radcowski w kancelarii BGST Radcowie Prawni sp. p.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest prawo dożywocia?
Czym jest prawo dożywocia?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK