| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia.

Pani Karolina C. zamierza nabyć działkę rekreacyjną zabudowaną domem letniskowym położoną w miejscowości S. Jednakże jej mąż Zbigniew C. nie chce wyrazić zgody na nabycie tej nieruchomości. Małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej, a Karolina C. zastanawia się, czy bez zgody męża możliwym jest nabycie przez nią przedmiotowej nieruchomości?

Zgoda wymagana

Karolina C. bez zgody męża Zbigniewa C. nie może skutecznie nabyć żadnej nieruchomości, w tym i działki rekreacyjnej zabudowanej domkiem letniskowym.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m. in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Przepis powyższy jednoznacznie wskazuje, iż do nabycia nieruchomości przez jednego z małżonków potrzebna jest zgoda drugiego małżonka, jeżeli oczywiście małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej, a pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zgoda drugiego małżonka nie jest konieczna, jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.

Nabycie bez zgody

Jednocześnie wskazać należy, że gdyby Karolina C. nabyła w/w nieruchomość bez zgody męża, to nabycie tej nieruchomości nie byłoby od razu nieważne. Powstałby tzw. stan bezskuteczności zawieszonej do chwili potwierdzenia albo odmowy potwierdzenia umowy przez jej małżonka Zbigniewa C.

Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości bez wymaganej zgody współmałżonka nie powoduje od razu nieważności. Drugi małżonek może bowiem potwierdzić taką umowę.

W tym czasie umowa sprzedaży nieruchomości wiązałaby strony i żadna z nich nie mogłaby zwolnić się od umowy z powodu braku zgody małżonka na zawarcie umowy. Umowa przestałaby wiązać dopiero w sytuacji, w której Zbigniew C. na wezwanie sprzedającego odmówił potwierdzenia zawartej umowy tj. wyrażenia zgody na już zawartą umowę.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

Polecamy artykuły

Eksperci:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kupno nieruchomości tylko za zgodą współmałżonka.
Kupno nieruchomości tylko za zgodą współmałżonka.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK