| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Co to jest nieruchomość

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, jak również budynki i ich części jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Jak zatem widać w Polsce istnieją trzy rodzaje nieruchomości- nieruchomości gruntowe czyli działki gruntu, nieruchomości budynkowe, czyli inaczej mówiąc budynki oraz lokale. Lokal może być odrębnym przedmiotem w myśl przepisów prawa. Warunkiem jest to aby był wyodrębniony.

Każda z tego rodzaju nieruchomości może być przedmiotem umowy sprzedaży.

Umowa sprzedaży

Umowa sprzedaży to umowa na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić cenę. Umowa sprzedaży zajmuje centralne miejsce wśród umów nazwanych występujących w kodeksie cywilnym.

Wizyta u notariusza

Zgodnie z art. 158 k.c. umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Sprzedaż jest jednym ze sposobów przeniesienia własności inne to m.in. darowizna i zamiana.
Dlatego też sprzedając nieruchomość wizyta u notariusza jest niezbędna.

Jednocześnie nie ma znaczenia czy kupujemy działkę czy budynek czy lokal. Każda bowiem z tych umów musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli takiej umowy nie zawrzemy na piśmie powoduje to jej nieważność a tym samym nie dochodzi do przejścia własności. Własność zostaje przy sprzedawcy. Co za tym idzie zwykła pisemna umowa nie może być podstawą dla wpisania prawa własności w księdze wieczystej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »