| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Odstąpienie od kredytu samochodowego

Odstąpienie od kredytu samochodowego

Osoby, które wzięły kredyt na zakup samochodowy mają możliwość odstąpienia od niego w terminie 10 dni. Aby klient banku miał takie prawo musi jednak być to kredyt o charakterze konsumenckim.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim jego wartość nie może przekraczać 80 tys. złotych lub równowartości tej sumy w innej walucie (art. 3 ust. 1 pkt. 1). Jeżeli kwota kredytu przekroczy ten pułap, wtedy też nie będzie możliwości zastosowania przepisów tej ustawy.

Ponadto kredytobiorca musi korzystać ze statusu konsumenta, a więc kredyt nie może być przeznaczony bezpośrednio na cele związane z działalnością gospodarczą lub zawodową.

Odstąpienie od umowy

W sytuacji, gdy kredytobiorca spełnia powyższe warunki będzie on miał możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Co istotne informacje o przysługujących mu prawach powinny znaleźć się w treści umowy.

Jeżeli pomimo to, konsument nie został o tym poinformowany, ma on wtedy możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dniu od otrzymania wiadomości o przysługującym mu uprawnieniu. Może jednak dokonać tego nie później, niż w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy.

1 lutego Jan wziął kredyt samochodowy w jednym z banków na kwotę 20 tys. zł. W umowie nie znalazła się informacja o przysługującym mu prawie odstąpienia. W takiej sytuacji Jan będzie miał możliwość odstąpienia najpóźniej do upływu trzech miesięcy od tej daty.

Ponadto kredytodawca powinien wręczyć nam wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oświadczeniem własnego imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby), co wynika z art. 11 ust. 2.

Zwrot świadczenia

Odstąpienie od umowy jest również możliwe w sytuacji, gdy kwota kredytu została już przelana na konto konsumenta. Wtedy jednak oświadczenie o odstąpieniu będzie skuteczne jedynie w sytuacji, gdy wraz z nim nastąpi zwrócenie świadczenia kredytodawcy.

Jan zawarł umowę kredytu, którego suma została 2 dni później przelana na jego konto. Po 5 dniach Jan zdecydował się odstąpić od umowy. Wysłał więc do banku oświadczenie o odstąpieniu, jednocześnie dokonując zwrotu przelanej kwoty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2001, nr 100, poz. 1081 z późn. zm).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odstąpienie od kredytu - kiedy możliwe?
Odstąpienie od kredytu - kiedy możliwe?

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK