| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Pożyczka i kredyt: czym się różnią?

Pożyczka i kredyt: czym się różnią?

Umowa kredytu bankowego jest umową nazwaną o podobnym charakterze do umowy pożyczki. Pomiędzy tymi typami umów występują jednak pewne różnice. Jakie?

Odpłatność

Inną różnicą między obiema umowami jest kwestia odpłatności. Zgodnie z art. 720 ust. 1 Kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest (zgodnie z jej kodeksową konstrukcją) umową nieodpłatną. Pożyczkodawca przenosi na pożyczkobiorcę własność pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a po pewnym czasie otrzymuje tę samą ilość.

Niemniej jednak strony w umowie mogą określić, że pożyczkobiorca otrzyma wynagrodzenie. Nie jest do końca rozstrzygnięte, czy kwestia wynagrodzenia musi być określona w zapisie umowy pożyczki, niemniej jednak zgodnie z art. 56 Kodeksu cywilnego może również wynikać z ustalonego zwyczaju.

W odróżnieniu od pożyczki, umowa kredytu jest zawsze umową odpłatną.

Bank nie może zatem udzielić kredytu, w którym nie będą określone odsetki i prowizja.

Kredyt konsumencki

Dodatkowe przepisy, dotyczące udzielania kredytów można znaleźć w ustawie o kredycie konsumenckim. Kredyt konsumencki to co do zasady każdy kredyt, który nie został zaciągnięty na cele związane z działalnością gospodarczą, czy zawodową.

Zgodnie z art. 2 tejże ustawy przez kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności, zwany dalej „kredytodawcą”, udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim?

Nie ma przy tym znaczenia w jakiej formie taki kredyt zostanie udzielony. Za formę kredytu konsumenckiego uważa się np. również sprzedaż na raty. W takiej sytuacji za kredyt konsumencki będzie uznana również umowa pożyczki, czy kredytu bankowego, która jest udzielana w zakresie działalności pożyczkodawcy (kredytodawcy), a drugą stroną umowy jest konsument.

POBIERZ WZÓR: Rozłożenie ceny na raty

Ustawy o kredycie konsumenckim nie stosuje się do kredytów, których wartość przekracza 80 tys. zł lub równowartość tej kwoty w innych walutach.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK