| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

W określonych sytuacjach konsument będzie miał możliwość odstąpić od umowy kredytowej z bankiem. Co jednak dzieje się z umową sprzedaży ratalnej dla której kredyt został zaciągnięty?

Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (DzU z 2001 r. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.) nie zakazuje odstąpienia od umowy kredytu, gdy została ona zawarta w związku z zakupem jakiegoś towaru lub określonej usługi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku odstąpienia od umowy kredytu konsumenckiego nie dochodzi jednocześnie do odstąpienia od umowy sprzedaży.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

W rzeczywistości są to bowiem dwie niezależne umowy – umowę sprzedaży zawieramy ze sprzedawcą towaru lub usługi, natomiast umowę kredytową z instytucją finansową (najczęściej bankiem). Odstąpienie od umowy kredytu nie ma więc wpływu na umowę sprzedaży.

Niemniej jednak w takim przypadku sprzedawca, który nie otrzymał jeszcze środków pochodzących z kredytu, może żądać od nas zapłaty całej ceny towaru. Tak wynika z art. 535 Kodeksu cywilnego. Przewiduje on, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i mu ją wydać, natomiast kupujący zobowiązuje się uiścić sprzedawcy należną cenę. Sprzedawcy nie interesuje źródło finansowania zakupu (pożyczka, kredyt itp.), ale wpłata odpowiedniej kwoty na jego rachunek. Warto pamiętać, że jeśli nabyta rzecz nie ma wad, to odstąpienie od umowy jej kupna jest bardzo utrudnione. Sprzedawca nie ma bowiem obowiązku przyjęcia nabytku z powrotem i oddania nam zapłaconych pieniędzy.

Zobacz: Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Rozwiązanie umowy

Na mocy wzajemnego porozumienia może jednak dojść do rozwiązania umowy. Ponieważ sytuację odstąpienia od umowy kredytowej można przewidzieć wcześniej, to w umowie sprzedaży można zabezpieczyć się na taką ewentualność, np. wprowadzając umowne prawo odstąpienia jednej albo obu stron od zawartej umowy w przypadku rezygnacji z kredytu, a także tzw. odstępne (czyli obowiązek zapłaty określonej kwoty w razie odstąpienia od umowy).

Odstąpienie od umowy, a kredyt

Warto podkreślić, że inaczej jest w sytuacji, gdy odstępujemy od umowy kupna jakiejś rzeczy, a kredyt konsumencki był zaciągnięty właśnie na jej nabycie (np. zakupy na raty). Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim odstąpienie od umowy o nabycie jakiejś rzeczy lub usługi zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość oznacza jednocześnie odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego.

Zobacz: Odstąpienie od umowy

Źródło: uokik.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK