| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Kryzys 2012: Czego nie może windykator?

Kryzys 2012: Czego nie może windykator?

Czas kryzysu to okres żniw dla firm windykacyjnych. Coraz większa liczba konsumentów ma problemy z windykatorami. Jakie mamy prawa podczas windykacji? Co może, a czego nie może windykator?

Coraz powszechniejsza staje się praktyka sprzedawania wierzytelności, a nabywcą często zostaje firma windykacyjna. Jednak przejęcie wierzytelności przez takie przedsiębiorstwo nie oznacza dla dłużnika automatycznej egzekucji komorniczej.

Windykator to nie komornik

Firma windykacyjna jest przedsiębiorstwem, które profesjonalnie zajmuje się nabywaniem wierzytelności oraz ściąganiem długów. Nabycie przeważnie dokonuje się w drodze cesji, czyli przelewu wierzytelności. W wyniku takiego nabycia  wstępuje się w prawa i obowiązki zbywcy. Oznacza to, że w kwestii uprawnień, które przysługują firmie windykacyjnej, jako nabywcy, wobec dłużnika, nie różni się ona niczym od poprzedniego wierzyciela. W szczególności windykatorowi  nie przysługują  żadne uprawnienia komornicze – nie może on przeprowadzić egzekucji, a także nie może zajmować żadnych przedmiotów należących do dłużnika. Firma windykacyjna, aby odzyskać dług, musi przejść tą samą drogę, jak każdy inny wierzyciel.

Zobacz serwis: prawa konsumenta

Działania niezgodne z prawem

Działania windykatora, które nie są zgodne z prawem narażają zarówno jego, jak i wierzyciela, na odpowiedzialność karną. Wierzyciel w postępowaniu sądowym może być uznany za pomocnika, podżegacza albo nawet współsprawcę czynu popełnionego przez windykatora. Przede wszystkim za niezgodne z prawem należy uznać te metody działania windykatora, które opierają się na użyciu siły wobec dłużnika, a także na zastraszaniu albo na stosowaniu wobec niego gróźb.

 Zastraszaniem jest m.in. udzielanie dłużnikowi nieprawdziwych informacji o kosztach postępowania, jakie czeka go razie nieuregulowania wierzytelności. Dłużnik w każdym wypadku ma prawo do zawiadomienia organów ścigania o metodach, które stosuje wobec niego windykator.

W jakich wypadkach działania windykatora będą naruszały prawa konsumentów?  Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przykładowo wtedy, gdy firma windykacyjna będzie starała się zasugerować konsumentowi, że jest ona uprawniona do przymusowego egzekwowania długów. Stosowanie tego typu niedozwolonych praktyk wiąże się z możliwością nałożenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dużych kar finansowych za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Zobacz: UOKiK bierze pod lupę operatorów kablówki

Windykator jak każdy inny wierzyciel

Firmę windykacyjną obowiązuje ta sama procedura dochodzenia roszczeń majątkowych, co innych wierzycieli. Wiąże się to z wniesieniem sprawy do sądu, uwzględnieniem roszczenia przez sąd i wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Bez przeprowadzenia tego postępowania i uzyskania tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności dłużnikowi nie grozi komornik. Należy pamiętać, że firmie windykacyjnej, która nabyła wierzytelność w drodze cesji, przysługują wszelkie roszczenia, które przysługiwały poprzednikowi prawnemu, np.roszczenie o zaległe odsetki.

Windykator to nie komornik. Firma windykacyjna musi przejść taką samą drogę sądową jak zwykły wierzyciel, by odzyskać dług.

Przedawnienie

Możliwość dochodzenia roszczeń przez windykatora jest ograniczona w czasie. W sytuacjach dotyczących konsumentów roszczenia przedsiębiorców przedawniają się najpóźniej z upływem trzech lat. Jednak bieg przedawnienia ulega przerwaniu i rozpoczyna się od nowa na skutek podjęcia czynności sądowych, uznania roszczenia oraz mediacji. Za uznanie roszczenia przez dłużnika, należy uznać np. skierowanie do wierzyciela prośby o rozłożenie spłaty długu na raty. 

Przedawnienie roszczenia nie oznacza, że nie można go dochodzić. Zarzut przedawnienia sąd uwzględnia bowiem tylko na wniosek dłużnika. Jeżeli dłużnik nie sformułuje zarzutu przedawnienia, sąd zasądzi takie roszczenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK