REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys 2012: Czego nie może windykator?

Sebastian Wójcik
Co windykator może względem konsumenta/ Fot. Fotolia
Co windykator może względem konsumenta/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czas kryzysu to okres żniw dla firm windykacyjnych. Coraz większa liczba konsumentów ma problemy z windykatorami. Jakie mamy prawa podczas windykacji? Co może, a czego nie może windykator?

Coraz powszechniejsza staje się praktyka sprzedawania wierzytelności, a nabywcą często zostaje firma windykacyjna. Jednak przejęcie wierzytelności przez takie przedsiębiorstwo nie oznacza dla dłużnika automatycznej egzekucji komorniczej.

REKLAMA

Windykator to nie komornik

Firma windykacyjna jest przedsiębiorstwem, które profesjonalnie zajmuje się nabywaniem wierzytelności oraz ściąganiem długów. Nabycie przeważnie dokonuje się w drodze cesji, czyli przelewu wierzytelności. W wyniku takiego nabycia  wstępuje się w prawa i obowiązki zbywcy. Oznacza to, że w kwestii uprawnień, które przysługują firmie windykacyjnej, jako nabywcy, wobec dłużnika, nie różni się ona niczym od poprzedniego wierzyciela. W szczególności windykatorowi  nie przysługują  żadne uprawnienia komornicze – nie może on przeprowadzić egzekucji, a także nie może zajmować żadnych przedmiotów należących do dłużnika. Firma windykacyjna, aby odzyskać dług, musi przejść tą samą drogę, jak każdy inny wierzyciel.

Zobacz serwis: prawa konsumenta

Działania niezgodne z prawem

REKLAMA

Działania windykatora, które nie są zgodne z prawem narażają zarówno jego, jak i wierzyciela, na odpowiedzialność karną. Wierzyciel w postępowaniu sądowym może być uznany za pomocnika, podżegacza albo nawet współsprawcę czynu popełnionego przez windykatora. Przede wszystkim za niezgodne z prawem należy uznać te metody działania windykatora, które opierają się na użyciu siły wobec dłużnika, a także na zastraszaniu albo na stosowaniu wobec niego gróźb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Zastraszaniem jest m.in. udzielanie dłużnikowi nieprawdziwych informacji o kosztach postępowania, jakie czeka go razie nieuregulowania wierzytelności. Dłużnik w każdym wypadku ma prawo do zawiadomienia organów ścigania o metodach, które stosuje wobec niego windykator.

W jakich wypadkach działania windykatora będą naruszały prawa konsumentów?  Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przykładowo wtedy, gdy firma windykacyjna będzie starała się zasugerować konsumentowi, że jest ona uprawniona do przymusowego egzekwowania długów. Stosowanie tego typu niedozwolonych praktyk wiąże się z możliwością nałożenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dużych kar finansowych za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Zobacz: UOKiK bierze pod lupę operatorów kablówki

Windykator jak każdy inny wierzyciel

Firmę windykacyjną obowiązuje ta sama procedura dochodzenia roszczeń majątkowych, co innych wierzycieli. Wiąże się to z wniesieniem sprawy do sądu, uwzględnieniem roszczenia przez sąd i wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Bez przeprowadzenia tego postępowania i uzyskania tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności dłużnikowi nie grozi komornik. Należy pamiętać, że firmie windykacyjnej, która nabyła wierzytelność w drodze cesji, przysługują wszelkie roszczenia, które przysługiwały poprzednikowi prawnemu, np.roszczenie o zaległe odsetki.

Windykator to nie komornik. Firma windykacyjna musi przejść taką samą drogę sądową jak zwykły wierzyciel, by odzyskać dług.

Przedawnienie

REKLAMA

Możliwość dochodzenia roszczeń przez windykatora jest ograniczona w czasie. W sytuacjach dotyczących konsumentów roszczenia przedsiębiorców przedawniają się najpóźniej z upływem trzech lat. Jednak bieg przedawnienia ulega przerwaniu i rozpoczyna się od nowa na skutek podjęcia czynności sądowych, uznania roszczenia oraz mediacji. Za uznanie roszczenia przez dłużnika, należy uznać np. skierowanie do wierzyciela prośby o rozłożenie spłaty długu na raty. 

Przedawnienie roszczenia nie oznacza, że nie można go dochodzić. Zarzut przedawnienia sąd uwzględnia bowiem tylko na wniosek dłużnika. Jeżeli dłużnik nie sformułuje zarzutu przedawnienia, sąd zasądzi takie roszczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA