| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Plany wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (e-BTE) to jeden z pomysłów na usprawnienie procesu dochodzenia wierzytelności bankowych. Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?

Powołanie e-sądów

Zgodnie z założeniem Ministerstwa Sprawiedliwości ma zostać powołanych 11 e-sądów (na obszarze każdej apelacji), jako wydziałów cywilnych sądu rejonowego z właściwością miejscową dla dłużnika (np. SR w Elblągu dla SA w Łodzi i AS w Warszawie; SR w Krośnie dla SA w Krakowie; SR w Raciborzu dla SA w Katowicach).

Zajęcie rachunku bankowego

e-BTE a odsetki zmienne

Zgodnie z planowanymi zmianami do wniosku o nadanie klauzuli będzie dołączany bankowy tytuł egzekucyjny wraz z poświadczonymi elektronicznie przez wnioskodawcę odpisami dokumentów. Proponuje się również jednoznaczne unormowanie sposobu wyrażenia odsetek zmiennych w bankowym tytule egzekucyjnym (art. 96 ust. 2), których sposób naliczania budził wątpliwości. Odsetki zmienne będą określane wyłącznie na podstawie stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej i ogłaszanej w Dzienniku Urzędowym Narodowego Banku Polskiego albo stopy procentowej pochodzącej z innego, równorzędnego i publicznie dostępnego źródła. Projektuje się też przepis wskazujący, że oświadczenie o poddaniu się egzekucji powinno określać kwotę zadłużenia, do której dłużnik poddaje się egzekucji, a nie kwotę zadłużenia, do której bank może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny (art. 97 ust. 3).

Eliminacja tradycyjnego BTE

Jeśli chodzi o bankowe tytuły egzekucyjne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów będą one zaopatrywane w klauzule wykonalności na dotychczasowych zasadach. Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika bankowym tytułom egzekucyjnym stwierdzającym roszczenie, które powstało przed dniem 20 stycznia 2005 r., również będzie dokonywane według przepisów dotychczasowych. Z chwilą jednak wejścia w życie przepisów, tradycyjne bankowe tytuły egzekucyjne mają być zupełnie wyeliminowane.

Na marginesie należy wspomnieć, że w Sejmie obecnie znajduje się również drugi projekt dotyczący zmian w bankowym tytule egzekucyjnym, który pozostaje w sprzeczności z omówionym projektem.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

reklama

Ekspert:

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)/ Fot. Fotolia
Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)/ Fot. Fotolia

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »