| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jak odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego

Jak odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego

Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje pewne ułatwienia dla konsumenta. Przejawiają się one m. in. odstąpienia od umowy. Konsument bez podania przyczyny może odstąpić od każdej takiej umowy. Ma jednak na to ograniczony czas.

 Zachowaj termin

Każdy konsument może odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Informację o możliwości odstąpienia powinna zawierać umowa.

Jeżeli w umowie nie zapisano, że konsument ma prawo do odstąpienia jego prawo nie wygasa. Może on nadal zerwać umowę tyle że w terminie 10 dni od otrzymania informacji o prawie odstąpienia.

Prawo odstąpienia nie obowiązuje po 3 miesiącach od dnia zawarcia umowy.

Złóż oświadczenie

Aby skutecznie odstąpić od umowy konsument musi złożyć kredytodawcy oświadczenie o odstąpieniu.

Kredytodawca powinien przy zawieraniu umowy wręczyć konsumentowi wzór pisma o odstąpieniu. W oświadczeniu takim powinny znaleźć się dane kredytodawcy (imię i nazwisko, firma, adres zamieszkania bądź siedziba)

Kredytobiorca musi doręczyć pismo o odstąpieniu na adres podany przez kredytodawcę.

Wzajemne rozliczenia

Jeżeli kredytodawca spełnił swoje świadczenie (np. wydał towar zakupiony na raty, albo przekazał pieniądze) wtedy konsument odstępując od umowy musi zwrócić to co otrzymał od przedsiębiorcy.

Przed upływem terminu do odstąpienia konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani oprocentowania.

Kredytodawca w wypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta musi zwrócić wszystko co otrzymał od kredytobiorcy. W szczególności musi zwrócić pieniądze jakie zapłacił konsument.

Kredytodawca nie musi zwracać opłaty przygotowawczej oraz kosztów związanych z ustanowieniem zabezpieczenia.

W oświadczeniu o odstąpieniu od umowy nie trzeba podawać przyczyny odstąpienia. Konsument może bez powodu odstąpić od prawie każdej umowy kredytu.

Przeczytaj również: Co musi zawierać umowa kredytu konsumenckiego

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odstąpienie od kredytu konsumenckiego / Fot. Fotolia
Odstąpienie od kredytu konsumenckiego / Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK