| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Zabezpieczenie umowy

Zabezpieczenie umowy

Zabezpieczenia wierzytelności są powszechnie stosowane zarówno przez instytucje finansowe, banki udzielające pożyczek czy kredytów, jak również przez osoby fizyczne chcące odpowiednio chronić swoje interesy w obrocie gospodarczym. Pozwalają one na zminimalizowanie ryzyka nieotrzymania zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Każdy z nas zawierając umowę może ustanowić odpowiednie zabezpieczenie na wypadek niewywiązywania się dłużnika z zaciągniętego zobowiązania.

Prawo wyróżnia szereg odmian zabezpieczeń zapłaty, takich jak zabezpieczenia osobowe: poręczenia, poręczenia wekslowe, gwarancje oraz zabezpieczenia rzeczowe: zastaw, hipoteka, przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Te pierwsze polegają na tym, iż obok dłużnika głównego występuje jeden lub kilku dłużników dodatkowych. W przypadku, gdy wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku dłużnika, może sięgnąć do majątków pozostałych osób, które poręczyły za cudzy dług (awalista lub poręczyciel).\

POBIERZ WZÓR: Umowa poręczenia

Podstawą gwarancji jest natomiast zlecenie zawarte pomiędzy gwarantem (bankiem) a dłużnikiem stosunku podstawowego, na mocy którego gwarant jest zobowiązany do zapłaty odpowiedniej kwoty w razie niewywiązania się dłużnika ze zobowiązania względem wierzyciela.

Jednakże to rozwiązanie nie eliminuje w pełni ryzyka, może się bowiem okazać, iż majątki odpowiedzialnych osobiście też nie starczają na zaspokojenie wierzyciela. Dużo większą pewność daje zabezpieczenie rzeczowe, gdzie wierzytelność jest zabezpieczona przez określony przedmiot majątkowy, z którego wierzyciel może się zaspokoić.

Warto podkreślić, iż nawet w razie zbycia przedmiotu obciążonego odpowiedzialnością rzeczową, zabezpieczenie nie wygasa, a wierzyciel może się zaspokoić z tego przedmiotu bez względu na to, czyją aktualnie będzie własnością. Ponadto wierzycielowi przysługuje pierwszeństwo zaspokojenia się z przedmiotu przed wierzycielami osobistymi.

Do najbardziej popularnych zabezpieczeń rzeczowych należą zastaw i hipoteka. Obie konstrukcje są do siebie podobne, jednakże przedmiotem zastawu mogą być jedynie rzeczy ruchome( np. samochód) natomiast przedmiotem hipoteki mogą być jedynie nieruchomości.

POBIERZ WZÓR: Przelew wierzytelności hipotecznej

W tej kategorii możemy jeszcze wyróżnić przewłaszczenie na zabezpieczenie polegające na tym, iż dłużnik przenosi na wierzyciela własność swej rzeczy z jednoczesnym zobowiązaniem wierzyciela że będzie on korzystał z tej własności tylko w granicach zakreślonych w ustawie, a także z zastrzeżeniem, że po zaspokojeniu wierzytelności wierzyciel przeniesie własność z powrotem na dłużnika.

POBIERZ WZÓR: Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie

Na koniec warto zaznaczyć że wierzyciel może mieć kilka zabezpieczeń jednej wierzytelności zarówno rzeczowych, jak i osobistych.

Więcej wzorów: Umowy w finansach

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy?
Jak zabezpieczyć wykonanie umowy?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK