| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Poręczenie długu

Poręczenie długu

Poręczyłem za dług kolegi X. Ostatnio zgłosił się do mnie wierzyciel, z prośbą o uregulowanie zobowiązania dłużnika Y. Okazało się, że w między czasie kolega został zwolniony z długu na mocy umowy o przejęciu długu. Czy muszę spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela, przecież nie poręczyłem za dług osoby Y ?

Na mocy zawartej umowy poręczenia zobowiązał się Pan względem wierzyciela do wykonania zobowiązania, na wypadek, gdyby pana kolega X go nie wykonał. Poręczenie jest bowiem dodatkowym zabezpieczeniem spłaty wierzytelności.

POBIERZ WZÓR: Umowa poręczenia

Wygaśnięcie zabezpieczania

Jednakże w opisanym przypadku doszło do zmian stron umowy podstawowej. Dotychczasowy dłużnik został zwolniony z długu, a jego miejsce zajęła osoba trzecia, która przejęła dług.

W takiej sytuacji, jeżeli wierzytelność jest zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ( zastawem, hipoteką, użytkowaniem, służebnością itp.) ustanowionym przez osobę trzecią, zabezpieczenie takie wygasa z chwilą przejęcia długu.

Przepis ten ma na celu ochronę poręczycieli i innych osób, które zabezpieczyły zaspokojenie wierzytelności przez dłużnika. Wstąpienie w dług główny przez nowy podmiot będący w gorszej sytuacji majątkowej zwiększa prawdopodobieństwo dochodzenia głównego roszczenia od poręczyciela.

Zgoda poręczyciela

Poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe nie wygaśnie tylko w przypadku gdy, poręczyciel lub osoba trzecia, która zabezpieczyła wierzytelność wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia. Co prawda kodeks cywilny nie przewiduje zachowania szczególnej formy dla takiego oświadczenia, bezpieczniej jest jednak sporządzić je na piśmie, zważywszy na to, iż umowa poręczenia powinna być zawarta w takiej formie pod rygorem nieważności.

Podstawa prawna: art. 525 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak poręczyć czyjś dług?
Jak poręczyć czyjś dług?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK