| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa.

POBIERZ WZÓR: Umowa przelewu wierzytelności

Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego przelew może być dokonany, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Ograniczenia ustawowe

Pierwszą grupą ograniczeń w dopuszczalności zawierania przelewu wierzytelności są ograniczenia ustawowe. Przedmiotem przelewu nie mogą być bowiem wierzytelności, które na mocy przepisów prawa są niezbywalne.

Przykładem takiej wierzytelności jest wynagrodzenie, które zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy nie może być przeniesione na inną osobę przez pracownika. Innym przykładem są roszczenia z tytułu szkód na osobie. Roszczenia takie nie mogą być zbyte, chyba że są już wymagalne i zostały uznane przez sprawcę lub też przyznane prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Oprócz tego niezbywalne są również prawo odkupu (art. 595 Kodeksu cywilnego), prawo pierwokupu (art. 602 Kodeksu cywilnego), służebności osobiste (art. 300 Kodeksu cywilnego), czy też prawo dożywocia (art. 912).

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Ograniczenia umowne

Powyższe przypadki ograniczeń w dokonywaniu przelewu wierzytelności są określone w ustawie. Oprócz tego ograniczenie cesji może wynikać również umowy między wierzycielem a dłużnikiem.

A i B zawarli umowę sprzedaży. W treści umowy zastrzegli, że wierzytelności wynikające z tej umowy nie mogą być przedmiotem umowy cesji.

Warto jednak pokreślić, iż umowa cesji zawarta pomimo takiego wyłączenia nie jest nieważna. Jej skuteczność zależy jednak od zachowania dłużnika. Dłużnik może bowiem wyrazić zgodę na przelew. Jeżeli tego nie zrobi, umowa nie jest skuteczna wobec niego.

Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne względem nabywcy tylko wtedy, gdy pismo zawiera wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca w chwili przelewu o zastrzeżeniu wiedział.

Właściwość zobowiązania

Ograniczenia przelewu ze względu na właściwość zobowiązania dotyczą przede wszystkich tych praw, które są osobiście związane ściśle z daną osobą. Przykładowo ze względu na właściwość zobowiązania nie można przelać na inna osobę np. prawa do renty.

Zobacz również serwis: Renty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK