| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1

Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów, najczęściej w kręgu najbliższej rodziny. Pożyczając samochód dziecku, oddając miejsce w garażu bratu zawieramy przeważnie umowę użyczenia.

Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów. Wbrew pozorom, bo bardzo często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że zawarliśmy taką umowę. A zawieramy ją pożyczając samochód dziecku, oddając sąsiadowi miejsce w garażu, czy też w wielu innych przypadkach.

Przeważnie w takich codziennych sytuacjach nie zwracamy uwagi na to, jakie skutki wynikają z zawarcia takiej umowy. Problem może pojawić się wtedy, gdy np. biorący w używanie zniszczy przedmiot użyczenia lub gdy użyczający zażąda przedwczesnego zwrotu rzeczy. Co wtedy?

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Czym jest umowa użyczenia?

Umowa użyczenia należy do kategorii umów bezpłatnych. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Zawarcie umowy użyczenia oznacza, że strony biorą na siebie konkretne obowiązki. Po stronie użyczającego głównym obowiązkiem jest znoszenie używania rzeczy przez biorącego. To oznacza, że w przypadku gdy umowa została zawarta na czas oznaczony, użyczający nie może przed jej upływem (poza przypadkami określonymi w umowie) zażądać zwrotu rzeczy lub też uniemożliwić używanie. Nie ma przy tym znaczenia, że sama umowa jest bezpłatna.

Do zawarcia umowy użyczenia może dojść w dowolnej formie, co oznacza, że także ustnie.

Zniszczenie użyczanej rzeczy

Najczęstszym problemem staje się odpowiedzialność w przypadku zniszczenia rzeczy. Kwestia ta związana jest ze sposobem używania rzeczy przez biorącego w używanie, który musi odpowiadać właściwościom i przeznaczeniu rzeczy (art. 712 Kodeksu cywilnego). Bez zgody użyczającego rzeczy nie można oddać osobie trzeciej.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zgodnie z art. 714 KC biorący do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli jej używa w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Innymi słowy odpowiedzialność biorącego do używania będzie osadzała się na nieprawidłowym wykonaniu umowy (z której wynika obowiązek używania w określony sposób).

Odszkodowanie za uszkodzenie lub utratę rzeczy będzie istniała w sytuacji, jeżeli jest to konsekwencją złego używania.

Podobnie będzie w sytuacji, gdy biorący do używania rzecz powierzy osobie trzeciej. Jego odpowiedzialność powstanie wtedy, jeżeli rzecz nie uległaby utracie lub uszkodzeniu, gdyby ją zachował u siebie.

Zobacz serwis: Umowy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK