| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa przechowania w codziennych sytuacjach

Umowa przechowania w codziennych sytuacjach

Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności?

Istota umowy przechowania

W umowie przechowania jedna ze stron – przechowawca - zobowiązuje się do przechowania w stanie nie pogorszonym rzeczy ruchomej drugiej strony – składającego.
Obowiązkiem przechowawcy jest przechowywać oddaną mu rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowiązał, a w braku umowy, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności.

Zobacz serwis: Umowy

Czas trwania umowy

Składający może w każdej chwili zażądać zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie, bez względu na to, czy umowa została zawarta na czas określony, czy nieokreślony. Przechowawca może żądać odebrania rzeczy przed upływem terminu określonego w umowie tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy grozi to jego interesom lub przechowywanej rzeczy, jeżeli umowę zawarto na czas określony. Jeżeli umowa przechowania została zawarta na czas nieokreślony, a także gdy przechowanie następuje nieodpłatnie, przechowawca może żądać odebrania rzeczy w każdej chwili, z tym tylko zastrzeżeniem, że zwrot nie może nastąpić w chwili nieodpowiedniej dla składającego.

Zobacz: Co trzeba wiedzieć o umowie przechowania

Przechowanie dorozumiane

Co ważne, umowa przechowania nie wymaga formy szczególnej, może zostać zawarta ustnie, albo nawet w sposób dorozumiany. I tak np. poprzez wręczenie kurtki szatniarzowi dochodzi do zawarcia umowy przechowania. Ma to szczególne znaczenia w przypadku usługodawców, takich jak lekarze, adwokaci, fryzjerzy, restauratorzy, w przypadku których zobowiązanie do przechowania rzeczy klienta jest efektem ubocznym świadczenia usługi.

Fryzjer umieszczając wieszak przy drzwiach i klient, który zostawia na nim okrycie wierzchnie, przystają tym samym na umowę przechowania. Na jej mocy prowadzący zakład fryzjerski zobowiązuje się do przechowania kurtki w stanie nie pogorszonym. Jest to umowa dorozumiana, na której ważność nie ma wpływu jej odpłatność czy nieodpłatność.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa przechowania

Odpowiedzialność przechowawcy

Odpowiedzialność przechowawcy rozciąga się na sytuacje, gdy bez zgody składającego i bez koniecznej potrzeby, używa rzeczy lub gdy zmienia miejsce i sposób przechowywania, oraz oczywiście w wypadku gdy rzecz uległa uszkodzeniu bądź została utracona.

Dlatego też jakiekolwiek oświadczenia czy kartki informujące o braku odpowiedzialności przechowawcy za rzeczy oddane w przechowanie są bezskuteczne. Fryzjer nie więc racji twierdząc, iż nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Zwrot rzeczy powinien

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK