| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Popularność zakupów samochodów w komisach wynika z faktu małej zamożności Polaków. W komisie można znaleźć ciekawy egzemplarz tak pod względem ceny jak i jakości. Niestety nadal często zdarzają się samochody z wadami, które ujawniają się dopiero po zakupie. Kto odpowiada za wady samochodu zakupionego w komisie?

Istota komisu

Umowa komisu polega na zobowiązaniu komisanta ( prowadzącego komis) do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy, w imieniu własnym, za wynagrodzeniem, które jest w formie prowizji.

Warto pamiętać, że do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, zawartej przez komisanta z osobą fizyczną, która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży komisowej samochodu

Odpowiedzialność za wady

Przedsiębiorca prowadzący komis nie ponosi odpowiedzialności za wady samochodu, który został mu powierzony do sprzedania. Chodzi tu zarówno o wady fizyczne jak i o wady prawne. Komisant musi jednak w chwili sprzedaży wyraźnie powiadomić kupującego o wyłączeniu jego odpowiedzialności. Wyraźne powiadomienie to przede wszystkim oświadczenie wprost. Niewystarczające jest oświadczenie umieszczone na rachunku, czy też umieszczone w formie ogłoszenia w pomieszczeniu komisowym.

Zobacz: Na czym polega umowa franchisingu?

Kiedy oświadczenie właściciela komisu będzie nieskuteczne?

Komisant nie będzie wyłączony z odpowiedzialności, gdy zataił wady bądź o wadach sprzedawanego samochodu mógł się łatwo dowiedzieć albo już o nich wiedział.

Obowiązki właściciela komisu

Do obowiązków właściciela komisu należy zbadanie samochodu pod względem istnienia widocznych i ukrytych wad fizycznych oraz wad prawnych. Obowiązek ten jest jednak ograniczony wyłącznie do tych wad, które komisant mógłby sam łatwo dostrzec, bez użycia wyspecjalizowanych urządzeń technicznych, czy też pomocy eksperta.

W przypadku badania samochodu pod kątem istnienia wad prawnych, komisant w szczególności powinien sprawdzić numery identyfikacyjne oraz dokumenty pojazdu przyjętego do komisu.

Podsumowując powyższe informacje, komisant nie odpowiada za wady samochodu, którego zobowiązał się sprzedać w swoim komisie, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego.

Zobacz serwis: Umowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komisant zwalnia się z odpowiedzialności poprzez wyraźne oświadczenie skierowane do kupującego.
Komisant zwalnia się z odpowiedzialności poprzez wyraźne oświadczenie skierowane do kupującego.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »