| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Ugoda

Ugoda

Ugoda to jedna z umów przewidzianych w kodeksie cywilnym. Problematykę ugody regulują art. 917-918 k.c.

Ugoda to umowa ale również czynność dokonywana przed sądem lub organem administracji publicznej.

W kodeksie cywilnym

Ugoda jest regulowana przez kodeks cywilny. Zgodnie z treścią tej ustawy przez ugodę strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

POBIERZ WZÓR: Ugoda

W kodeksie postępowania cywilnego

Nie tylko jednak kodeks cywilny reguluje problematykę ugody. Czyni to również kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią tego ostatniego - w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem.

Z przepisu tego wynika, że sąd w toku postępowania powinien dążyć do polubownego zakończenia sporu. Formą takiego polubownego zakończenia sporu jest ugoda. Ugodę można zawrzeć zarówno przed sądem jak i przed mediatorem.
Ugoda zawarta w toku postępowania sądowego jest zamieszczana w protokole i podpisywana przez strony oraz sędziego. Ugoda taka może stanowić podstawę do wszczęcia egzekucji.

W kodeksie postępowania administracyjnego

Ugodę można zawrzeć również w toku postępowania administracyjnego. Sprawy, w których uczestniczą strony o spornych interesach, mogą być załatwiane w drodze ugody sporządzonej przed organem administracji publicznej (ugoda administracyjna).

Ważne w tym wypadku jest to, że nie można zawrzeć ugody z organem władzy publicznej. Ugodę mogą zawrzeć tylko strony. Organ administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w sprawie, powinien natomiast podejmować czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.

Podsumowanie

Ugodę można zawrzeć w toku postępowania cywilnego lub administracyjnego. Jest to także umowa w której strony mogą zobowiązać się nawzajem do pewnych świadczeń lub zakończyć polubownie spór.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK