| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Ugoda

Ugoda

Ugoda to jedna z umów przewidzianych w kodeksie cywilnym. Problematykę ugody regulują art. 917-918 k.c.

Ugoda to umowa ale również czynność dokonywana przed sądem lub organem administracji publicznej.

W kodeksie cywilnym

Ugoda jest regulowana przez kodeks cywilny. Zgodnie z treścią tej ustawy przez ugodę strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

POBIERZ WZÓR: Ugoda

W kodeksie postępowania cywilnego

Nie tylko jednak kodeks cywilny reguluje problematykę ugody. Czyni to również kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią tego ostatniego - w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem.

Z przepisu tego wynika, że sąd w toku postępowania powinien dążyć do polubownego zakończenia sporu. Formą takiego polubownego zakończenia sporu jest ugoda. Ugodę można zawrzeć zarówno przed sądem jak i przed mediatorem.
Ugoda zawarta w toku postępowania sądowego jest zamieszczana w protokole i podpisywana przez strony oraz sędziego. Ugoda taka może stanowić podstawę do wszczęcia egzekucji.

W kodeksie postępowania administracyjnego

Ugodę można zawrzeć również w toku postępowania administracyjnego. Sprawy, w których uczestniczą strony o spornych interesach, mogą być załatwiane w drodze ugody sporządzonej przed organem administracji publicznej (ugoda administracyjna).

Ważne w tym wypadku jest to, że nie można zawrzeć ugody z organem władzy publicznej. Ugodę mogą zawrzeć tylko strony. Organ administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w sprawie, powinien natomiast podejmować czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.

Podsumowanie

Ugodę można zawrzeć w toku postępowania cywilnego lub administracyjnego. Jest to także umowa w której strony mogą zobowiązać się nawzajem do pewnych świadczeń lub zakończyć polubownie spór.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »