| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa komisu

Umowa komisu

Zgodnie z art. 765 k.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna bądź sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie, lecz zawsze w imieniu własnym.

Cena ta nie musi być ściśle wskazana, strony mogą oznaczyć ja w sposób bardziej ogólny np. „od – do”. Oznaczenie takie nie zwalnia jednak komisanta z obowiązku zabiegania o uzyskanie ceny jak najwyższej ze wskazanego w umowie przedziału (przy komisie sprzedaży), bądź ceny jak najniższej (przy komisie kupna).

Brak jest w przepisach prawa wyraźnego wskazania co do określania obowiązków komisanta dotyczących mienia powierzonego przez komitenta. Nie ulega jednak wątpliwości, iż nawet w sytuacji gdy umowa komisu nie określa w sposób precyzyjny w/w obowiązków, na komisancie i tak spoczywa obowiązek odpowiedniej pieczy nad mieniem komitenta, w szczególności zachowania rzeczy w stanie w jakim się ona znajdowała w chwili powierzenia.

Komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne, a także prawne rzeczy, w sytuacji której przed zawarciem umowy albo przy jej zawarciu poinformował o nich nabywcę.

Wynagrodzenie dla komisanta

Odnosząc się do kwestii wynagrodzenia (prowizji) jaka należy się komisantowi za wypełnienie postanowień umowy komisu, wskazać należy, iż roszczenie o wynagrodzenie powstaje i staje się wymagalne dopiero w momencie całkowitego wykonania zlecenia komisowego, tj. w sytuacji w której komitent otrzymał rzecz lub cenę, z tym tylko zastrzeżeniem, że wynagrodzenie będzie zawsze należne jeśli umowa wykonawcza (umowa sprzedaży rzeczy lub jej nabycia) nie doszła do skutku z przyczyn leżących po stronie komitenta.

Joanna Targowska

www.wtzkancelaria.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK