| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa komisu

Umowa komisu

Zgodnie z art. 765 k.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna bądź sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie, lecz zawsze w imieniu własnym.

Cena ta nie musi być ściśle wskazana, strony mogą oznaczyć ja w sposób bardziej ogólny np. „od – do”. Oznaczenie takie nie zwalnia jednak komisanta z obowiązku zabiegania o uzyskanie ceny jak najwyższej ze wskazanego w umowie przedziału (przy komisie sprzedaży), bądź ceny jak najniższej (przy komisie kupna).

Brak jest w przepisach prawa wyraźnego wskazania co do określania obowiązków komisanta dotyczących mienia powierzonego przez komitenta. Nie ulega jednak wątpliwości, iż nawet w sytuacji gdy umowa komisu nie określa w sposób precyzyjny w/w obowiązków, na komisancie i tak spoczywa obowiązek odpowiedniej pieczy nad mieniem komitenta, w szczególności zachowania rzeczy w stanie w jakim się ona znajdowała w chwili powierzenia.

Komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne, a także prawne rzeczy, w sytuacji której przed zawarciem umowy albo przy jej zawarciu poinformował o nich nabywcę.

Wynagrodzenie dla komisanta

Odnosząc się do kwestii wynagrodzenia (prowizji) jaka należy się komisantowi za wypełnienie postanowień umowy komisu, wskazać należy, iż roszczenie o wynagrodzenie powstaje i staje się wymagalne dopiero w momencie całkowitego wykonania zlecenia komisowego, tj. w sytuacji w której komitent otrzymał rzecz lub cenę, z tym tylko zastrzeżeniem, że wynagrodzenie będzie zawsze należne jeśli umowa wykonawcza (umowa sprzedaży rzeczy lub jej nabycia) nie doszła do skutku z przyczyn leżących po stronie komitenta.

Joanna Targowska

www.wtzkancelaria.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »