| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Jak odstąpić od umowy zawartej przez telefon?

Jak odstąpić od umowy zawartej przez telefon?

Umowa zawarta przez telefon należy do katalogu umów zawieranych na odległość. Zatem konsumentowi zawierającemu umowę przez telefon przysługuje szereg dodatkowych i preferencyjnych uprawnień. Ma on prawo by odstąpić od umowy zawartej przez telefon bez konieczności podawania przyczyny.

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon - przedsiębiorca

Jeśli umowę przez telefon zawarł przedsiębiorca sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Podstawą uchylenia się od skutków oświadczenia woli, czyli rezygnacji z umowy będzie powołanie się na konstrukcję błędu (art. 84 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny). Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca nie pozostawałby w błędzie, to nie zawarłby umowy. Podkreślić należy, że błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności prawnej, przy czym niezgodność ta może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Wynika to z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., IV CKN 179/00. Od skutków umowy można, więc się uwolnić.

W tym celu należy sporządzić i wysłać listem poleconym (za potwierdzeniem odbioru) pismo do drugiej strony. Wystarczy w nim wykazać, że nie chcieliśmy zawrzeć umowy a także nie mieliśmy świadomości tego procesu. Powyższego należy dopełnić w ciągu roku od dnia dowiedzenia się o zaistnieniu błędu. Ostateczność stanowi wystąpienie na drogę sądową.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 roku 2011/83/UE (Dz.U. UE L 304/64).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie innych ustaw.

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., o sygnaturze IV CKN 179/00.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK