REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z umowy dożywocia

Adam Kret
Co daje umowa dożywocia?
Co daje umowa dożywocia?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa „dożywocia” nie ma nic wspólnego z prawem karnym i długoletnim wyrokiem więzienia. Oznacza przekazanie własności nieruchomości w zamian za opiekę i prawo do dożywotniego mieszkania.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o przeniesienie własności i rentę

REKLAMA

Stopień trudności: niski

Koszty: zmienne, zależne od wartości nieruchomości.

Krok pierwszy: Zgoda i kwestie własności.

Dożywocie wymaga zgodnego oświadczenia woli pomiędzy właścicielem nieruchomości, a jej nabywcą. Ważne jest także wzajemne zaufanie, dlatego najczęściej tego typu umowy zawierane są pomiędzy członkami rodziny (np. dziadkowie- wnuki). Właściciel przenosi bowiem własność nieruchomości w zamian za prawo mieszkania tam i prawo do opieki (a wiec zapewnienie także środków do życia- patrz krok 3).

Umowa może dojść do skutku jeśli zbywający jest faktycznym właścicielem nieruchomości i może rozporządzać prawami na niej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok drugi: wybieramy uprawnionego

Uprawnionym do dożywocia nie musi być tylko dotychczasowy właściciel nieruchomości. Kodeks cywilny stwierdza, iż może ono być zastrzeżone również dla „osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”. Tak więc dożywocie można ustanowić na rzecz rodziny (np. małżonka, siostry, rodziców) jak i partnera życiowego (konkubent). Dopuszczalne jest także ustanowienie dożywocia dla kilku osób łącznie. (w przypadku śmierci jednego z nich świadczenia ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu- choć nie zawsze, inaczej będzie w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pozostałego dożywotnika- obniżenie nie jest więc automatyczne i podlega ocenie- również sądowej)

Krok trzeci: ustalamy świadczenia.

Osoba przekazująca własność nieruchomości powinna precyzyjnie wskazać zakres i warunki opieki. Dożywotnik staje się „domownikiem” w stosunku do nabywcy nieruchomości i zakres opieki może być kompleksowy. W skład świadczeń mogą wchodzić:

  • Zapewnienie:
    • Miejsca zamieszkania w nieruchomości przekazanej- czy to w określonym pokoju, czy wydzielonej części domu/mieszkania, w zależności od warunków i woli dożywotnika.
    • Dostępu do instalacji sanitarnych w nieruchomości, jak również do kuchni, oraz zapewnienie swobodnego dostępu do części nieruchomości zamieszkałej przez dożywotnika.
    • Jedzenia, odzieży, koniecznych leków w sytuacji kiedy dożywotnik nie jest w stanie sam ich zakupić.
    • Zaopatrywanie w energię elektryczną i ciepło.
    • Opieki w przypadku choroby, inwalidztwa, zniedołężnia- ewentualnie zapewnienia i pokrycia kosztów pielęgniarki/opiekunki.
    • Zorganizowania i sfinansowania pogrzebu zgodnie z lokalnym zwyczajem.

W sytuacji w której nabywca nie będzie się wywiązywał z obowiązków, dożywotnik może domagać się przed sądem zamiany dożywocia na rentę i to w wysokości rynkowej wartości przysługujących mu świadczeń (oceny dokonuje Sąd).

Warto więc zastanowić się nad możliwą uciążliwością finansową powyższego rozwiązania, w przypadku powstania konfliktu uniemożliwiającego wspólne mieszkanie. (np. w przypadku zbycia nieruchomości)

Krok czwarty: notariusz i podpisanie umowy.

Stroną techniczną umowy zajmie się notariusz, można oczywiście przygotować mu wzór umowy który wciągnie do aktu, nie jest to jednak niezbędne (notariusze posiadają własne wzory, które mogą przerabiać na bieżąco).

Sama wizyta i sporządzenie aktu notarialnego jest już jednak niezbędne. Tak jak każde umowy dotyczące obrotu nieruchomościami dożywocie również wymaga aktu notarialnego.

Tak więc po wcześniejszym ustaleniu dokładnych warunków, obie strony umowy muszą udać się do notariusza celem sporządzenia i podpisania aktu notarialnego zawierającego umowę dożywocia.

Notariusz będzie również mógł wytłumaczyć i zaproponować bardziej szczegółowe rozwiązania, które wykraczają poza niniejszą poradę.

Opłata notarialna jest uzależniona od wartości nieruchomości ! Notariusz pobiera także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Krok piąty: Sąd wieczystoksięgowy.

Po spisaniu aktu notarialnego notariusz dokona wpisów w księdze wieczystej : (pobierając jednocześnie wartość wpisu sądowego) :

  • nowego właściciela- którym jest nabywca
  • ograniczonego prawa rzeczowego: dożywocia.

Umowa dożywocia obciąża bowiem nieruchomość tak długo jak żyje uprawniony, lub dożywocie nie zostało uchylone, lub zamienione na rentę. Znajduje to odzwierciedlenie w treści księgi wieczystej nieruchomości.


Uwagi:

  • Dobry sposób na przekazanie własności nieruchomości, z zabezpieczeniem własnych interesów (dożywotnik)
  • Oszczędność finansowa w stosunku do ceny nabycia nieruchomości na rynku
  • Możliwe uciążliwości w przypadku gwałtownego pogorszenia się stosunków – dożywotnik- właściciel, lub pogorszenia stanu zdrowia dożywotnika (koszty leków i opieki medycznej).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    REKLAMA