| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Jak przygotować umowę użyczenia

Jak przygotować umowę użyczenia

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Strony umowy

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.

Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne, wystarczy podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości, ewentualnie numery PESEL.

Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - nazwę tej działalności i numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W przypadku spółek konieczne jest wskazanie adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.

Zobacz: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

 Opis przedmiotu

Umowa powinna również zawierać dokładny opis przedmiotu umowy.

Gdy użyczany jest grunt należy określić jego położenie (województwo, powiat, gminę, miejscowość, ulicę), powierzchnię i numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej, prowadzonej dla tego gruntu.

Jeżeli przedmiotem użyczenia jest lokal wtedy trzeba podać: adres lokalu, jego powierzchnię, liczbę pomieszczeń, piętro, na którym się znajduje. Najlepiej też zapisać numer księgi wieczystej. Jeśli lokal znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, to należy podać jej nazwę.

Jeśli przedmiotem umowy jest samochód - należy wskazać jego nazwę, kolor, model, rok produkcji, numer fabryczny, numer rejestracyjny.

Zobacz serwis: Umowy

 Stan techniczny

Strony powinny w umowie oświadczyć, że znany jest im stan techniczny przedmiotu. Można również sporządzić protokół z przekazania rzeczy, w którym określony będzie również stan techniczny przedmiotu użyczenia.

Okres umowy

Użyczenia jest umową terminową. Istotnym elementem umowy jest wskazanie czasu trwania użyczenia - może to być czas oznaczony (np. do końca miesiąca, dwa lata, do dnia 31.07. 2012 r.), jak i nieoznaczony.

Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.

Wynagrodzenie

Umowa użyczenia jest umową nieodpłatną. W umowie nie może zatem znaleźć się zapis o wynagrodzeniu.

 Koszty dodatkowe

W związku z użyczeniem często trzeba ponosić dodatkowe koszty utrzymania rzeczy np. ubezpieczenia, podatek, zużycia mediów. Strony mogą zapisać w umowie sposób rozliczeń tych dodatkowych kosztów ( kto zapłaci za nie i jak strony się rozliczą).

Zobowiązania biorącego w użyczenie

W umowie warto wymienić również zobowiązania biorącego w używanie do korzystania z przedmiotu tylko zgodnie z przeznaczeniem, do nie oddawania rzeczy osobom trzecim w używanie go czy do zwrócenia go w stanie niepogorszonym.

Podpisy

Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »