| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Obowiązki leasingobiorcy

Obowiązki leasingobiorcy

Umowa leasingu od stosunkowo niedługiego czasu funkcjonuje w obrocie gospodarczym. Od jeszcze krótszego w Kodeksie cywilnym. Warto zatem przybliżyć obowiązki leasingobiorcy.

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w ramach swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa leasingu

Zapłata wynagrodzenia

Podstawowym obowiązkiem leasingobiorcy (korzystającego) jest zapłata umówionego wynagrodzenia. Wynagrodzenie musi być płatne nie tylko w umówionej wysokości ale również w umówionym czasie i w umówiony sposób. Strony w umowie leasingu (musi ona być zawarta na piśmie) określają termin w jakim ma być płatne wynagrodzenie oraz sposób jego zapłaty. Do najczęściej spotykanych sposobów zapłaty należy przelew na konto leasingodawcy (finansującego) lub zapłata w gotówce co jego rąk.

Naprawy i konserwacja

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego korzystający jest obowiązany do utrzymania rzeczy w nie pogorszonym stanie. Oznacza to tyle, że jest on odpowiedzialny za naprawy i konserwacje przedmiotu leasingu. Nie ma jednak obowiązku ulepszać rzeczy. To znaczy ponosić nakładów zmierzających do jej usprawnienia. Nie może również dokonywać zmian w rzeczy bez zgody finansującego.

Opłaty

Korzystający ponosi również opłaty i ciężary związane z własnością lub posiadaniem rzeczy. Do tego rodzaju ciężarów zalicza się ubezpieczenie, podatek, okresowe badania techniczne. Wszystkie tego typu składki obciążają korzystającego.

Umożliwianie kontroli

Korzystający zobowiązany jest również do umożliwienie kontroli rzeczy przez finansującego. Przedmiotem kontroli może być jednak tylko stan rzczy.

Pobieranie pożytków i korzystanie z rzeczy

Pobieranie pożytków i korzystanie z rzeczy należą do praw leasingobiorcy. Nie jest to jego obowiązek. Obowiązkiem jest natomiast korzystanie i pobieranie pożytków zgodnie z umową. Wykonując swoje prawa wynikające z leasingu korzystający nie może sprzeciwiać się postanowieniom umowy.

Oddawanie rzeczy osobom trzecim

Bez zgody finansującego leasingobiorca nie może oddawać rzeczy osobom trzecim. On sam może tylko z niej korzystać. W razie naruszenia tego obowiązku finansujący może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie obowiązki ma leasingobiorca?
Jakie obowiązki ma leasingobiorca?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK