| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Dodatkowe zastrzeżenie umowne

Dodatkowe zastrzeżenie umowne

Zamierzam zawrzeć umowę cywilnoprawną, na mocy której druga strona ma wykonać meble kuchenne. Pragnę należycie zabezpieczyć moje interesy. Czy mogę wprowadzić do umowy dodatkowe zastrzeżenie umowne na wypadek nieterminowego spełnienia świadczenia przez druga stronę?  

Naczelna zasada praw cywilnego: swoboda umów, pozwala stronom dowolnie kształtować stosunki prawne. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby w umowie zawrzeć dodatkowe zastrzeżenia zabezpieczające interesy stron.

Kara umowna

Jednym z instrumentów chroniących interesy wierzyciela jest kara umowna. Może być ona zastrzeżona jedynie w odniesieniu do wykonania zobowiązania niepieniężnego (np. świadczenie określonych usług, wykonanie określonego dzieła).

Wprowadzenie instytucji kary umownej możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło z przyczyn leżących po stronie dłużnika. Ta ostatnia sytuacja ma miejsce, gdy dłużnik dokonuje na rzecz wierzyciela świadczenia, jednakże nie odpowiada ono w pełni świadczeniu jakie winno być spełnione.Cz

Czytaj: Czym jest kara umowna?

Kara umowna a odszkodowanie na zasadach ogólnych

Kara umowna to quasi odszkodowanie umowne. Od odszkodowania sensu stricto różni się tym, że należy się bez względu na wysokość poniesionej szkody. Oznacza to, iż szkody nie trzeba w ogóle wykazywać. Ponadto wierzyciel może wystąpić obok roszczenia o zapłatę kary umownej, o zapłatę odszkodowania na zasadach ogólnych. Jednakże z reguły należność z tytułu kary umownej jest zaliczana na poczet całości odszkodowania

W umowie cywilnoprawnej warto ponadto doprecyzować okoliczności, które będą skutkować obowiązkiem zapłaty kary umownej( np. spóźnianie się z wykonaniem zobowiązania niezależnie od winy dłużnika). W braku odmiennych postanowień kara umowna będzie się należała wierzycielowi jedynie wówczas, gdy według ogólnych przesłanek służy mu roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Kara umowna a odsetki

Warto pamiętać że instrumentem chroniącym interesy wierzyciela przy świadczeniach pieniężnych są odsetki. Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W umowie można zastrzec wysokość odsetek, jeżeli brak jest takich unormowań należą się odsetki ustawowe( obecnie 13%).

Podstawa prawna: art.481 oraz 483-484 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kara umowna, odsetki umowne.
Kara umowna, odsetki umowne.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK